moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”

Ponad 30 okrętów, dziesięć samolotów i śmigłowców, 2 tys. żołnierzy z 13 państw – u wybrzeży Szwecji rozpoczęły się ćwiczenia „Northern Coasts 2021”. Polskę reprezentują na nich trałowiec ORP „Drużno” oraz niszczyciel min ORP „Kormoran”. Dla drugiej z tych jednostek to debiut w dużych zagranicznych ćwiczeniach.

– ORP „Kormoran” jest gotowy do udziału w tego typu przedsięwzięciach. Ma wyszkoloną załogę i nowoczesny sprzęt. Ćwiczenia pozwolą na weryfikację jego możliwości – mówi kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Nowoczesny niszczyciel min wszedł do służby w listopadzie 2017 roku. Formalnie ciągle jeszcze przechodzi badania eksploatacyjno-wojskowe, ale ich finalizacja nastąpi już niebawem. Komisja oceniająca okręt przygotowuje końcową dokumentację. – Chcemy wreszcie pokazać go na arenie międzynarodowej w szerszym niż dotychczas zakresie – dodaje kmdr por. Iwańczuk. Sam „Kormoran” już wcześniej ćwiczył w międzynarodowym składzie. Pod koniec ubiegłego roku współpracował z okrętami stałego zespołu przeciwminowego NATO (SNMCMG1), w tym zaś – z pakistańską fregatą. Okręt uczestniczył także w prowadzonej przez Polskę operacji „Solidarna Bellona”, gdzie również pojawiły się jednostki SNMCMG1. – Nigdy wcześniej jednak nie braliśmy udziału w tak dużych manewrach, w dodatku na zagranicznych wodach – podkreśla kmdr ppor. Kacper Sterne, dowódca ORP „Kormoran”.

„Northern Coasts” to jedno z największych tego typu przedsięwzięć na Bałtyku. Ćwiczenia organizowane są od 2007 roku. Cel to zgrywanie działania sił NATO oraz państw, które biorą udział w programie „Partnerstwo dla pokoju”, tak by w razie potrzeby były zdolne przeprowadzić na Bałtyku operację połączoną. W tegorocznych „Northern Coasts” bierze udział ponad 30 okrętów, dziesięć samolotów i śmigłowców, a także około 2 tys. żołnierzy z 13 państw, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, Niemiec, Holandii czy Norwegii. Polskę, poza „Kormoranem”, reprezentuje trałowiec ORP „Drużno”. Gospodarzem manewrów jest Szwecja.

Scenariusz „Northern Coasts” zakłada, że w rejonie Bałtyku dochodzi do konfliktu dwóch fikcyjnych państw: Congerii i Barracudii. Agresywne zapędy drugiego z nich mają powstrzymać międzynarodowe siły działające pod mandatem ONZ. Operacja nosi kryptonim „Orcona Garden”. Ćwiczenia rozpoczęły się od zorganizowanej w Karlskronie fazy portowej. W poniedziałek okręty wyszły na morze. – Nasz okręt działa w zespole przeciwminowym, który podzielony został na dwie jednostki zadaniowe – informuje kmdr ppor. Sterne. – W skład pierwszej weszły okręty NATO z Francji, Norwegii oraz państw bałtyckich. W skład drugiej – jednostki z Polski oraz Szwecji, która nie jest członkiem Sojuszu, ale współpracuje z nim w ramach „Partnerstwa dla pokoju” – dodaje. Siły te mają strzec szlaków żeglugowych, prowadzić działania przeciwminowe, słowem: zniechęcić Barracudię do ataku. Osłonę zapewnią im niemiecka fregata FGS „Hamburg” oraz okręt rakietowy z Norwegii.

– Podczas ćwiczeń czeka nas wiele bardzo ciekawych epizodów, które pozwolą na przetestowanie okrętowych systemów i poziomu wyszkolenia załogi – zaznacza kmdr ppor. Sterne. ORP „Kormoran” na przykład będzie holował pod osłoną nocy okręt wsparcia logistycznego HMS „Trossö”. To jednostka stojąca na czele polsko-szwedzkiej grupy zadaniowej. – Inne epizody dotyczą poszukiwania ćwiczebnych min dennych i kotwicznych czy przekazywania tzw. materiałów lekkich pomiędzy pokładami, kiedy okręty znajdują się w ruchu – tłumaczy dowódca „Kormorana”. W ramach jednego z treningów na morzu zostanie rozstawiona też ćwiczebna mina z czujnikiem akustyczno-magnetycznym. – Podejdziemy do niej na bezpieczną odległość, a do morza opuścimy nasz pojazd ROV. Sprawdzimy, czy wartość pól, które emituje, jest na tyle mała, by jego obecność nie wywołała detonacji – zapowiada kmdr ppor. Sterne.

Ćwiczenia „Northern Coasts” zostały podzielone na dwie części. Podczas pierwszej fazy załogi będą realizować zaplanowane wcześniej epizody tak, by się ze sobą zgrać w działaniu. Faza druga to już ćwiczebna operacja morska. Całość potrwa do 24 września.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, Melina Westerberg / Försvarsmakten, Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Most III, czyli lot z V2
 
Włoski Centauro na paryskim salonie
Jaki będzie czołg przyszłości?
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Formoza. Za kulisami
„Armia mistrzów” – sporty walki
Spadochroniarze na warcie w UE
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Z parlamentu do wojska
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Partyzanci z republiki
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Polsko-litewskie konsultacje
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Prezydent Zełenski w Warszawie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Posłowie o efektach szczytu NATO
Londyn o „Tarczy Wschód”
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Na ratunek… komandos
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
The Suwałki Gap in the Game
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Feniks – następca Mangusty?
Olimp gotowy na igrzyska!
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Operacja borelioza”
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Operacja „Wschodnia zorza”
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Za zdrowie utracone na służbie
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Szpital u „Troski”
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Nie wierzę panu, mister Karski!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Roczny dyżur spadochroniarzy
RBN przed szczytem NATO
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Oczy na Kijów
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Sejm podziękował za służbę na granicy
International Test

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO