moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO

ORP „Kormoran” dziś od wczesnego rana ćwiczy na morzu z okrętami pierwszej grupy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Dla polskiego niszczyciela min to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, odkąd wszedł do służby. Jednostka cały czas przechodzi jeszcze badania eksploatacyjno-wojskowe.

Natowski zespół SNMCMG1 pojawił się w Polsce, by uzupełnić zapasy i zapewnić krótki odpoczynek załogom swoich okrętów. Jutro rano zawiną one do Gdańska, gdzie spędzą weekend. – Zgodnie z marynarskim obyczajem sojusznicy powinni zostać powitani na polskich wodach terytorialnych przez miejscowy okręt. Bardzo często takie okazje są wykorzystywane do przeprowadzenia wspólnego treningu – tłumaczy kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni.

Z takiej sposobności skorzystał ORP „Kormoran”. Okręt nie bierze jeszcze udziału w regularnych ćwiczeniach, ponieważ jako jednostka prototypowa nadal przechodzi badania eksploatacyjno-wojskowe. Załoga sprawdza funkcjonowanie i współdziałanie poszczególnych mechanizmów. – Koledzy z NATO przy różnych okazjach jednak o niego dopytują. Okręt jest nowoczesny, sporo o nim wcześniej słyszeli. Co więcej, w przyszłości „Kormoran” ma służyć właśnie w sojuszniczych zespołach przeciwminowych – podkreśla kmdr por. Iwańczuk.

Tak więc w nocy ze środy na czwartek polski niszczyciel min opuścił gdyński port i skierował się na północ. Po krótkim czasie spotkał okręty SNMCMG1, czyli Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Obecnie w jego skład wchodzi siedem jednostek z Litwy, Estonii, Łotwy, Niemiec, Holandii, Belgii oraz Norwegii. Rolę okrętu flagowego pełni litewski LNS „Jotvingis”, sztabem zaś dowodzi oficer tamtejszej marynarki wojennej. Wspólne ćwiczenia rozpoczęły się o ósmej rano. – W planach znalazło się manewrowanie w szykach, nawiązywanie i prowadzenie łączności, trening związany z holowaniem i przekazywaniem z pokładu na pokład ładunków lekkich – wymienia dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Ćwiczenie powinno zakończyć się dziś wieczorem.

Ostatnie tygodnie były dla załogi „Kormorana” bardzo aktywne. Okręt wyruszył na Morze Północne, gdzie marynarze testowali między innymi systemy do poszukiwania min. – Załoga przy użyciu różnego typu systemów przeszukała łącznie obszar stu mil kwadratowych – wyjaśnia kmdr por. Iwańczuk. – Badania eksploatacyjno-wojskowe są już właściwie na ukończeniu. Dzisiejszą współpracę można potraktować jako jeden z ostatnich elementów tychże badań. Potem jednak trzeba będzie sporządzić odpowiednie protokoły. Finału spodziewamy się pod koniec roku – dodaje. Następnie załogę czeka jeszcze wykonanie zadań programowych, które poświadczą gotowość do opuszczenia portu i prowadzenia działań na morzu. Kiedy i tej formalności stanie się zadość, okręt będzie mógł regularnie brać udział w ćwiczeniach, operacjach bojowych i służyć w międzynarodowych zespołach.

ORP „Kormoran” to prototypowy niszczyciel min projektu Kormoran II. Został zbudowany przez konsorcjum, w którym pierwsze skrzypce grały gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding oraz Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Jest zwrotny, bogato wyposażony, a cichy napęd oraz kadłub zbudowany z amagnetycznej stali pozwalają mu na bezpieczne poruszanie się po akwenach, gdzie rozstawione zostały miny. W tej chwili Remontowa Shipbuilding buduje dwa kolejne okręty tego typu. ORP „Albatros” wkrótce powinien rozpocząć tzw. próby na uwięzi, z kolei na przełomie listopada i grudnia ma się odbyć wodowanie ORP „Mewa”. Jednostki, podobnie jak ORP „Kormoran”, wejdą w skład 13 Dywizjonu Trałowców, który podlega 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Z kolei SNMCG1, którego okręty wkrótce zawiną do Gdańska, to jeden z czterech stałych zespołów morskich NATO. Dwa z nich składają się z fregat i niszczycieli, dwa zaś z okrętów przeciwminowych. Zespoły oznaczone jedynką na co dzień dbają o bezpieczeństwo żeglugi na północy Europy, dwójką – na jej południu. Wszystkie cztery wchodzą w skład VJTF, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości.

SNMCMG1 w ciągu ostatnich dwóch miesięcy brał udział w ćwiczeniach u wybrzeży Danii oraz Belgii i Holandii. Zespół uczestniczył też w dwóch operacjach polegających na poszukiwaniu i usuwaniu min oraz niewybuchów z czasów II wojny światowej. Pierwsza została przeprowadzona w Norwegii – w okolicach archipelagu Lofotów oraz w fiordzie nieopodal miasta Tromsoe, druga z kolei – w Niemczech, na Zatoce Kilońskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, SNMCMG1

dodaj komentarz

komentarze


Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Drony na wagę złota
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Nowa ręka dla weterana
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pancerniacy jadą na misję
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Sojusznicza obrona
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
W hołdzie poległym
Gdy ucichnie artyleria
Historyczna „Wisła”
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Niebo pod osłoną
Piątka z czwartego wozu
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Polski Rosomak dalej w produkcji
Koniec bezkarności floty cieni?
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
The Taste of Military Service
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Plan na WAM
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Misja na rzecz zdrowia
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Mundurowi z benefitami
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Najdłuższa noc
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Odpalili K9 Thunder
Przełomowy czas dla WZL-2
„Burza” nabiera kształtów
Combat 56 u terytorialsów
Noc na „pasku”
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Snowboardzistka i pływacy na medal
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Panczeniści na podium w Hamar
Wojsko ma swojego satelitę!
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Dzień wart stu lat
Gala Boksu na Bemowie
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Kto zostanie Asem Sportu?
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Paczka dla bohatera już w drodze!
Przygotowani na każdy scenariusz
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojsko z nowym programem rozwoju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO