moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ocalić od zapomnienia

Znajdź miejsce działań wojennych, zrób zdjęcie przedstawiające, jak wygląda obecnie i opisz jego historię – takie są założenia konkursu „Miejsca niezachowane”. Jest on adresowany do ponad 15-tysięcznej rzeszy uczniów klas wojskowych oraz cyberklas. Pomysłodawcą i organizatorem jest Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Pomysłodawcą konkursu jest Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem RP”. – Chcieliśmy zorganizować konkurs historyczny inny niż wszystkie dotychczasowe. Taki, który nie tylko pozwoli upowszechniać historię okresu międzywojennego i II wojny światowej, ale też zaangażuje młodzież w poszukiwanie jej śladów – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura. Dodaje, że świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej i niezwykle ważne jest, aby młodzi ludzie na różne sposoby pielęgnowali pamięć o tamtych latach.

Celem konkurs zatytułowanego „Miejsca niezachowane” jest przywrócenie pamięci o tych miejscach naznaczonych krwią, które albo są zaniedbane, albo powstały na nich nowe zabudowania. Konkurs jest adresowany do uczniów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, oddziałów przygotowania wojskowego i działających od września tego roku cyberklas.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, by wziąć w nim udział? Pierwszy krok to znalezienie w swojej okolicy miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej były prowadzone działania zbrojne, ale ślady tych wydarzeń zostały zatarte. Trzeba odnaleźć archiwalną fotografię wybranej lokalizacji, a następnie zrobić zdjęcie przedstawiające, jak dany obszar wygląda obecnie. Fotografię trzeba też opisać. Uczniowie mogą także umieścić odszukane miejsce w szerszym kontekście historycznym. – Mogą na przykład opisać rolę, jaką odegrało w działaniach wojennych, przebieg walk w danym rejonie czy powojenne losy odszukanego miejsca i związanych z nim obiektów, które znalazły się w centrum przedwojennych czy wojennych działań. Być może niektórym uda się dotrzeć do świadków tamtych wydarzeń, którzy podzielą się wspomnieniami? – mówi ppłk Krzyżanowski.

Jak przyznają przedstawiciele BdsPZŻ, konkurs wymaga zaangażowania uczestników. Choć ślady wojenne można znaleźć w wielu miejscowościach, to bez poszukiwań w historycznych publikacjach, dokumentach czy przejrzenia starych fotografii z pewnością się nie obędzie. – Liczymy jednak, że uczniowie klas wojskowych chętnie wezmą udział w konkursie i wykażą się kreatywnością – mówi ppłk Krzyżanowski.

Zdjęcia w formie elektronicznej i tekst (do 200 słów) z hasztagiem #miejscaniezachowane można umieszczać na Facebooku do 13 września 2021 roku. Prace mogą być indywidualne lub zbiorowe. Najciekawsze zgłoszenia zostaną udostępnione na facebookowym profilu Biura, a ich autorzy otrzymają drobne upominki.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało w styczniu 2020 roku. Prowadzi liczne projekty skierowane do osób chcących wstąpić do wojska oraz tych zainteresowanych współpracą z armią. To m.in. „Legia Akademicka”, adresowana do studentów, oraz „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, oddziały przygotowania wojskowego i cyberklasy. W tych trzech ostatnich, prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych bierze obecnie udział ponad 15 tys. uczniów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


O bezpieczeństwie państw NATO
 
Inwestycje Stoczni Wojennej
Course on Diplomacy
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Ogień na alpejskich szczytach
Kraby dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Dron dla hydrografów
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczury Torbuku
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Raki dla podhalańczyków
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wybierz się na wojskowe studia
KFOR: wyższy stopień gotowości
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Duch Invictus jest, czas na formę
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szef MON odwiedził USA
AZOR – podwodny specjalista
W jedynym słusznym kierunku
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Będzie ustawa o obronie
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Time for Miecznik
Żołnierze poszkodowani na granicy
Emerytura wypłacana w … karmie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
103 lata Sztabu Generalnego
Sportowiec roku
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Będą podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Napięta sytuacja na granicy
Polityka nie znosi próżni
Święto sportowców w mundurach
Zespół NATO na bojowo
Saper robi przejście
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
BohaterONy 2021 wręczone!
Kobiety a pokój
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Ciemne strony Facebooka
Afganistan. Czas wracać do domu
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Zbrodnia bez kary
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wilk na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO