moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda” rusza na poligony

Jednostki wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej – około 5 tys. żołnierzy i kilkaset sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego – wezmą udział w manewrach „Anakonda ‘20”. Podczas tegorocznych ćwiczeń szczególna rola przypadła marynarce wojennej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Z powodu pandemii nie uczestniczą w nich jednak żołnierze wojsk sojuszniczych.

O rozpoczęciu manewrów dziś rano w mediach społecznościowych poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. „Mimo epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń, nie rezygnujemy z ćwiczeń. Żołnierze Wojska Polskiego muszą cały czas się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być w gotowości do działania” – napisał szef MON.

To już ósma edycja manewrów organizowanych przez Dowództwo Operacyjne RSZ. Ich głównym celem jest zgranie sił podporządkowanych dowódcy operacyjnemu RSZ i przeznaczonych do działań obronnych i osłonowych. – Scenariusz ćwiczeń zakłada realizację przez Siły Zbrojne RP zadań wpisujących się w działania powyżej progu wojny. W tym czasie SZRP stanowią istotne narzędzie odstraszające potencjalnego agresora – mówi ppłk Adriana Wołyńska, rzecznik prasowy DORSZ.

W tym roku w ćwiczeniach uczestniczyć będzie prawie 5 tysięcy żołnierzy z wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk specjalnych. To o ponad połowę mniej, niż zakładano jeszcze na początku roku, przed wybuchem pandemii. Żołnierze będą korzystać z kilkuset jednostek sprzętu wojskowego, m.in. transporterów opancerzonych Rosomak, bojowych wozów BWP-1, armatohaubic Krab, w manewrach wezmą udział także myśliwce F-16 i MiG-29 oraz okręty marynarki wojennej.

Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie i zagrożenie koronawirusem ćwiczenia odbędą się w zmodyfikowanej formule. Nie będą w nich uczestniczyć wojska sojusznicze ani przedstawiciele układu pozamilitarnego, choć pierwotnie planowano udział żołnierzy z Łotwy, Estonii, Szwecji, Czech, Słowacji, Włoch, Węgier, Litwy, Turcji, Niemiec, Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. – W tym roku w ramach ćwiczeń szczególnie widoczne będą działania marynarki wojennej, doskonalące współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego – informuje ppłk Adriana Wołyńska, oficer prasowa Dowództwa Operacyjnego RSZ. W czasie manewrów zaplanowano m.in. strzelania artylerzystów do celów nawodnych oraz powietrznych, przećwiczone zostanie poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych. Odbędzie się też szereg ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego.

Zmagania żołnierzy prowadzone będą na wodach Morza Bałtyckiego, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce oraz w Orzyszu i Nowej Dębie. Na tych dwóch ostatnich poligonach szkolić się będą przede wszystkim żołnierze wojsk lądowych. Główne siły do „Anakondy” deleguje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Poza dowództwem dywizji ćwiczyć będą dwie brygady: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w ramach ćwiczeń „Gepard ‘20” oraz 10 Brygada Kawalerii Pancernej podczas ćwiczeń „Karakal ‘20”. Manewry potrwają prawie trzy tygodnie.

„Anakonda” odbywa się od 2006 roku co dwa lata. Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, ale uczestniczą w nich także jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. Dotychczas największe manewry z cyklu „Anakonda” odbyły się w 2016 roku i były największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 roku. Wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, kmdr ppor. Radosław Pioch, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
„Avenger” na Monte Cassino
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwszy skok
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zielone światło dla Barbary
Rusza kwalifikacja wojskowa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rakietowy szach
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojenny bohater na szubienicy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Skromny początek wielkiej wojny
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Invictus w zimowym stylu
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO