moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35

„Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej” – poinformował dziś wieczorem w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. Amerykanie ustalili maksymalną cenę za samoloty na 6,5 mld dol.

F-35A coraz bliżej Polski. Dziś wieczorem minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o znaczącym postępie programu pozyskania przez nasze siły powietrzne nowych samolotów wielozadaniowych. „Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych” – napisał szef MON w mediach społecznościowych. To kolejny ważny krok w polsko-amerykańskich relacjach. Razem jesteśmy silniejsi! – skomentowała tę wiadomość na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Minister Mariusz Błaszczak w kolejnych wypowiedziach mocno podkreślał znaczenie dla możliwości obronnych naszego kraju wprowadzenia do służby samolotów F-35. – To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały – wyjaśniał.

Amerykański MSZ, bo taką właściwie rolę pełni Departament Stanu USA, ustalił maksymalną cenę za 32 samoloty, 33 silniki Pratt & Whitney F-135, systemy walki radioelektronicznej, systemy wsparcia dowodzenia i rozpoznania, a także systemy logistyczne i szkoleniowe, na 6,5 mld dolarów.

We wniosku, który w sprawie sprzedaży Polsce samolotów F-35 amerykańska rządowa agencja Defense Security Cooperation Agency skierowała do Kongresu (bo to on musi zatwierdzić decyzję administracji prezydenta Donalda Trumpa), Departament Stanu USA argumentuje, iż kontrakt jest wskazany ze względu na „powstrzymanie agresji w regionie i zwiększenie interoperacyjności z wojskami USA”, a nasz kraj „nie będzie miał problemów z absorpcją tych samolotów do swoich sił zbrojnych”.

Polski rząd zwrócił się do amerykańskiej administracji o zgodę na sprzedaż dwóch eskadr (czyli 32 sztuki) samolotów F-35A w maju tego roku. Zgodnie z tamtejszymi przepisami, procedowaniem wniosku zajęła się US ASAC – US Army Security Assistance Command, czyli agencja implementacyjna reprezentująca Stany Zjednoczone w sprawach zagranicznego obrotu bronią.

Po decyzji Departamentu Stanu USA Kongres ma teraz dwa tygodnie, aby zgodzić się lub nie, na sprzedaż F-35A Polsce. Jeśli wyrazi zgodę, nasz rząd będzie mógł rozpocząć handlowe negocjacje z producentem samolotów – koncernem Lockheed Martin.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1568448120
system zakupów broni w Polsce to farsa ... wydawanie kasy na oślep .... prawie zawsze w stanach bez próby zabezpieczenia nie mówię już pełnego offsetu ale nawet serwisu ... z pominięciem jakichkolwiek ofert producentów z innych państw - tak traktuje się bantustan ... a nie sojusznika który udostepnia im swoje terytorium do rozgrywki z ruskimi ryzykując jego totalne zniszczenie
16-2B-34-1F
~A gd
1568278380
Czy nie lepiej kupić za te pieniądze z 48 F15 E lub F/A 18 i jeszcze z 12 F16 ??? Za chwilę będziemy szukać czegoś za Su-22, które zaczną się rozpadać w powietrzu.
7E-49-0B-6F

Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Cztery brygady, jeden cel
Legion Medyczny na poligonie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Aukcja dla weterana
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Flanka pod strażą
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Drony na autopilocie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Nowy ośrodek badań WIML
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Gorący lipiec PKW Łotwa
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
„Wicher” na wodzie
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Dwa marzenia spełnione naraz
Azjatycka szansa
Coraz więcej Alpha Scramble
Kartki sercem malowane
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Siatka antydronowa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Abordaż z polskim wsparciem
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Z prądem i pod prąd
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
MON i MSZ o szczycie NATO
Młodzi medycy na poligonie
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Oni strzegą naszego spokoju
Rok 2027 bez Air Show Radom
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Akustyczna tarcza dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO