moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum dowodzenia NATO w Polsce?

Usprawnienie transportu wojsk przez wewnętrzne granice NATO to najważniejszy temat zakończonego dzisiaj w Brukseli spotkania ministrów obrony państw Sojuszu. Między innymi w tym celu NATO chce stworzyć dwa nowe dowództwa w Europie. Niewykluczone, że jedno z nich powstanie w Polsce. Decyzje Sojuszu mamy poznać w lutym przyszłego roku.

Planowana reforma struktur dowódczych NATO w Europie ma zapewnić sojuszniczym wojskom łatwiejsze poruszanie się po terenie zrzeszonych państw. Istniejące dziś krajowe rozwiązania prawne sprawiają, że przerzut żołnierzy i uzbrojenia przez wewnętrzne granice NATO jest procesem długotrwałym i w razie kryzysu może być przyczyną opóźnień w realizacji zobowiązań wynikających z Traktatu. Przywódcy NATO od dawna wskazują na konieczność unifikacji przepisów i ograniczenia biurokracji do minimum. Na zakończonym dzisiaj w Brukseli spotkaniu ministrów obrony NATO ustalono między innymi, że zostaną utworzone dwa nowe dowództwa, dzięki którym ruchy wojsk i sprzętu NATO na terenie Europy mają być sprawniejsze. Dziś do tej kwestii odniósł się Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. – Polska jest usatysfakcjonowana tą decyzją. Jesteśmy gotowi, aby jako organizatorzy zaangażować się w tworzenie jednego z nich – zapewnił. Szczegóły nowej struktury poznamy w lutym przyszłego roku.

Wczoraj omawiano także funkcjonowanie międzynarodowych batalionowych grup bojowych, które stacjonują w Polsce, krajach bałtyckich i w Rumunii. Szefowie resortów ocenili, że wojska, które je tworzą są bardzo dobrze wyszkolone, ale konieczne jest wzmocnienie ich komponentem lotniczym. Minister Macierewicz podkreślił, że Polska jest jedynym krajem, który zarówno gości wojska sojusznicze, ale także w ramach BGB stacjonuje na Łotwie i w Rumunii. – Nasze zaangażowanie obejmuje całą wschodnią flankę NATO, która dzięki tworzeniu nowych struktur będzie zasadniczo wzmocniona – mówił. – To wielki sukces szczytu NATO, który odbył się w Warszawie, tym bardziej że w 2016 roku nie było jeszcze wiadomo, czy w Polsce w ogóle będzie stacjonowała batalionowa grupa bojowa – zaznaczył.

Przedmiotem dzisiejszej dyskusji była sytuacja w Afganistanie oraz przyszłość misji „Resolute Support”. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO przyznał, że sytuacja w państwie nadal jest niestabilna, ale siły afgańskie coraz lepiej radzą sobie z jej opanowaniem. Jako przykład podał uniemożliwienie terrorystom zdobycia stolicy państwa – Kabulu. Równocześnie zapewnił, że Sojusz nadal będzie szkolił i doradzał afgańskim siłom bezpieczeństwa. – Jesteśmy przekonani, że na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem będzie wspieranie sił afgańskich, aby były odpowiedzialne za bezpieczeństwo we własnym kraju – mówił. – Misja „Resolute Support” nie zmieni charakteru na bojowy – zapewnił.

Szefowie resortów obrony, po konsultacji z pełniącym obowiązki ministra obrony narodowej Afganistanu, gen. Tarikiem Shah Bahramim zdecydowali, że NATO nadal będzie szkolić, a także doradzać siłom afgańskim. Podczas dzisiejszej debaty ustalono, że zaangażowanie szkoleniowców NATO zostanie zwiększone. Obecnie pod Hindukuszem stacjonuje 13 tys. żołnierzy z 39 państw, z czego połowę stanowią wojskowi ze Stanów Zjednoczonych. W przyszłym roku ich liczba ma być zwiększona do 16 tys.

Sojusz nadal będzie też wspierał finansowo siły afgańskie. – Do 2020 roku USA, a także pozostali członkowie i partnerzy NATO będą nadal dostarczać afgańskim siłom obrony i bezpieczeństwa prawie miliard dolarów amerykańskich rocznie – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny zwrócił także uwagę, że bardzo istotną rolę podczas stabilizowania sytuacji w Afganistanie, pełnią państwa sąsiadujące. – Afganistan potrzebuje konstruktywnego zaangażowania wszystkich swoich sąsiadów. Pokój i stabilna sytuacja w Afganistanie oznacza pokój i stabilność w całym regionie – zaznaczył. Dodał także, że w dzisiejszych obradach uczestniczyli przedstawiciele rządów Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, co symbolizuje globalne poparcie dla rządu i mieszkańców Afganistanu.

Podczas debaty gen. Bahrami miał ocenić, że wsparcie NATO spotyka się w Afganistanie z uznaniem i zapewnił, że rząd wywiąże się ze swoich zobowiązań, czyli przeprowadzi kluczowe reformy mające na celu między innymi walkę z korupcją i ochronę praw Afgańczyków, w tym kobiet i dziewcząt.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kajakiem na światowe podium
Odniesione w walce rany łączą
PKW Irak zostaje w Jordanii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Test w stratosferze
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Tour przez garnizony
Marzenia częściowo spełnione
Poskromić kolosa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Borsuki i roje dronów
Wojsko stawia na „armię talentów”
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Wielki sukces podchorążych z AMW
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pieta Michniowska
Wyścig snajperów
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Spadochronowy triumf
MON i MSZ o szczycie NATO
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Prezydent RP o szczycie NATO
Dawka wiedzy na trudne czasy
Pierwszy krok do specjalsów
Azjatycka szansa
Polski Gnom
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
W drodze po oficerskie gwiazdki
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rosja testuje, Polska przechwytuje
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Morska bryza w dwóch odsłonach
Innowacje z PERUNA
Wsparcie ma znaczenie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Atak i przejęcie dokumentów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Pierwszy krok do Invictusa
Baobaby docierają do wojska
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Gen wojownika
Pancerne starcie
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO