moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Maroszek” wraca do Polski!

Unikatowy karabin „Maroszek” wróci za kilka tygodni do Polski! Dzięki pomocy Fundacji PZU zabytkową broń kupiło na amerykańskiej aukcji Muzeum Wojska Polskiego. Karabin kbsp wz. 38M został zaprojektowany przed wojną przez polskiego inżyniera. Udało się wyprodukować zaledwie 150 karabinów. Do dziś na całym świecie zachowało się tylko pięć sztuk broni.

Zabytkowy karabin został wystawiony do sprzedaży przez jeden z największych amerykańskich domów aukcyjnych specjalizujących się w militariach „James D. Julia”. Przedwojenny polski karabin kbsp wz. 38M „Maroszek” to prawdziwa perełka kolekcjonerska. Przed wojną wyprodukowano ich jedynie około 150 egzemplarzy. Do dziś ocalało tylko pięć (potwierdzonych oficjalnie) egzemplarzy tej broni. Jeden zabytkowy karabin – oznaczony numerem seryjnym 1014 – znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera w Niemczech. Dwie sztuki – o numerach 1019 i 1027 – są w zbiorach państwowych muzeów w Polsce. Natomiast dwa kolejne „Maroszki” – oznaczone jako 1030 i 1048 – należą do kolekcjonerów amerykańskich. Na sprzedaż wystawiono ten ostatni.

Unikatową broń kupiło na aukcji Muzeum Wojska Polskiego. Ponieważ jednak placówka nie miała wystarczających funduszy, z pomocą przyszedł największy rodzimy ubezpieczyciel. Ani przedstawiciele PZU, ani MWP nie zdradzają kwoty, za jaką „Maroszek” został wylicytowany. – Fundacja PZU od lat wspiera Muzeum Wojska Polskiego i tym razem dzięki naszemu wsparciu zbiory Muzeum zostaną wzbogacone o wyjątkowy eksponat – komentuje Agnieszka Rosa, z zespołu PR PZU S.A./PZU Życie S.A.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy „Maroszek” wróci do Polski. – Teraz walczymy z zawiłymi procedurami eksportu zabytkowej broni ze Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Roman Matuszewski, główny inwentaryzator MWP. Pracownik muzeum liczy, że wszystkie formalności nie potrwają dłużej niż kilka tygodni.

Już raz polskiemu rządowi udało się sprowadzić do kraju jeden z ocalałych „Maroszków”. W 2014 roku odkupiliśmy od amerykańskiego kolekcjonera karabin z numerem seryjnym 1019. Wówczas za przedwojenną broń trzeba było zapłacić 25 tysięcy dolarów.

Karabin samopowtarzalny kbsp wz. 38M kalibru 7.92 mm, który od nazwiska twórcy nosi nazwę „Maroszek”, powstał w połowie lat trzydziestych w ramach konkursu ogłoszonego przez Instytut Badań Materiałów Uzbrojenia. Broń wyróżniała się na tle ówczesnych konstrukcji nie tylko prostotą (miała znacznie mniej części), lecz również niezawodnością oraz celnością.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MHP/ Wojciech Paduch

dodaj komentarz

komentarze

~XXX
1494321480
Sold for $69,000
15-E2-D7-A6
~waca
1494180600
Poszedl za $ 69 tysiecy
26-8C-5A-7C

Armia na kryzys
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Okiełznać Rosomaka
Wojsko testuje systemy antydronowe
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Dwunasty Husarz w powietrzu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Początek wielkiej historii
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Marynarz w koreańskim tyglu
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
NATO i USA o Iranie
Polska będzie produkować Pantery
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Przekuwanie pomysłów w produkty
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Syndrom Karbali
Desant, konie i czołgi…
Centrum pomocy i opieki
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Fińska armia luzuje rygory
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Gotowi do działania
Zasiąść za sterami Apache’a
Rzeźnik w rękach GROM-u
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zbrodnia i kłamstwo
Wielkie serce K9
New Approach to Military Reserve
Pasja i fart
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Miecz w ręku NATO
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
„Kryzys” na AWL-u
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Zaproszenie do przygody
Borsuki w okopach
Adaptacja i realizm
Zbrodnia bez kary
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Świat się zbroi na rekordową skalę
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Wypadek w PKW UNIFIL
Powrót WAM-u
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
JWK trenuje na paralotniach
„Huragan” na kursie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO