moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Jerzy Gut odchodzi z wojska

Generał brygady Jerzy Gut, dowódca komponentu wojsk specjalnych podał się do dymisji. Pełnił tę funkcję od 1 stycznia 2014 roku. Minister Antoni Macierewicz na to stanowisko wyznaczył dotychczasowego inspektora wojsk specjalnych gen. bryg. Wojciecha Marchwicę. Zmiany dotkną również Jednostkę Wojskową GROM.


– Generał Jerzy Gut złożył rezygnację ze stanowiska. Decyzję podjął z przyczyn osobistych – mówi ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy DKWS. Centrum Operacyjne MON poinformowało o dalszych zmianach kadrowych: nowym dowódcą Komponentu WS zostaje gen. bryg. Wojciech Marchwica. Jego zastępcą płk Robert Kopacki, dotychczasowy dowódca JW GROM. Natomiast jednostką GROM pokieruje płk Mariusz Pawluk, oficer służący obecnie w tej formacji.

Generał bryg. Jerzy Gut dowodził wojskami specjalnymi od stycznia 2014 roku. Zajmował kolejno stanowiska dowódcy sił specjalnych, dowódcy Centrum Operacji Specjalnych, a następnie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – Jest to człowiek, który od wielu lat zaangażowany był w budowę potęgi i zdolności wojsk specjalnych. To m.in. dzięki niemu polscy specjalsi mają silną pozycję na arenie międzynarodowej – mówi jeden z oficerów tego rodzaju sił zbrojnych.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, ukończył również m.in. podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Służył w strukturach 6 Dywizji Powietrznodesantowej, a następnie 6 Brygady Desantowo-Szturmowej (dzisiejsza 6 Brygada Powietrznodesantowa). W sierpniu 2010 roku został dowódcą Jednostki Wojskowej GROM, a po roku dowodzenia tą jednostką, został zastępcą dowódcy wojsk specjalnych.

Trzykrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju: w Iraku, gdzie dowodził 1 Grupą Bojową, w Bośni i Hercegowinie i jako dowódca Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej w Sarajewie.

W 2007 roku od prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych wojskowym – Krzyż Kawalerski Orderu Krzyża Wojskowego. W 2014 roku otrzymał również medal Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych. Odznaczenie dostał za budowanie współpracy sił specjalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. To wyjątkowe odznaczenie otrzymali nieliczni żołnierze wojsk specjalnych USA i państw partnerskich. Generał Gut jest drugim Polakiem, który otrzymał ten medal. Wcześniej pośmiertnie odznaczenie przyznano twórcy polskich wojsk specjalnych generałowi broni Włodzimierzowi Potasińskiemu.

Do osiągnięć generała Jerzego Guta należy m.in. przygotowanie polskich komandosów do pełnienia rocznego dyżuru w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku. Od stycznia tego roku dowodził przez 12 miesięcy natowskim Komponentem Operacji Specjalnych. Polacy w ramach dyżuru stworzyli trzon Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych. Poza tym dyżur pełniły trzy polskie zespoły bojowe: lądowy z JWK, morski z Formozy i powietrzny z 7 Eskadry Działań Specjalnych. Dowództwo to przygotowane było do kierowania operacjami specjalnymi całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Generał był też zaangażowany w przygotowanie chorwackich żołnierzy wojsk specjalnych do współpracy z Polakami w ramach Task Force 50 w Afganistanie. Był też odpowiedzialnym za wycofanie polskich wojsk specjalnych z misji ISAF w Afganistanie.

Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych podlegają wszystkie jednostki specjalne: GROM, JWK Lublinie, Formoza, NIL, AGAT oraz podczas działań operacyjnych także 7 Eskadra Działań Specjalnych.

Kim są nowo wyznaczeni oficerowie?

Nowym dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych jest gen. bryg. Wojciech Marchwica. Przez ponad 20 lat był podhalańczykiem. Zajmował tam wiele stanowisk, m.in. był zastępcą dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uczestniczył też w misjach w Kosowie i Iraku na stanowiskach dowódcy batalionu oraz dowodził PKW w Afganistanie. Był też m.in. zastępcą szefa Połączonego Centrum Operacyjnego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i szefem Oddziału Szkolenia DGRSZ. Krótko dowodził 6 Brygadą Powietrznodesantową – został mianowany jej dowódcą w listopadzie 2015 roku, a w marcu 2016 minister obrony wyznaczył go na stanowisko szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Inspektoracie Wojsk Lądowych DGRSZ. We wrześniu 2016 został inspektorem wojsk specjalnych.

Pułkownik Robert Kopacki, który od teraz będzie zastępcą gen. Marchwicy, służył m.in. w 6 Batalionie i 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej oraz w Dowództwie Wojsk Specjalnych w Krakowie. W 2004 roku pełnił służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Był również szefem Sztabu Jednostki Wojskowej GROM, a od września 2016 jej dowódcą.

EK, MKS

autor zdjęć: arch. JW GROM

dodaj komentarz

komentarze


Studia z obrony granic
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Biało-czerwona na Monte Cassino
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Hegseth odznaczył polskiego generała
Natowskie manewry na Bałtyku
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Groźny incydent w Libanie
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Za sterami Husarza
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Wsparcie ma znaczenie
Czerwieńsze będą…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Równanie z „Iksem”
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Śmierć w sercu Azji
Husarze dla mieszkańców Polski
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Generał z cienia
Najzdrowsi z najtwardszych
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Koszykarskie widowisko
Podróż w ciemność
Polski wkład w operację „Overlord”
Powitanie F-35 z Polską
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Sojusz kontra drony
Nowy Grot zatwierdzony
Od eksperymentu do elity NATO
Merops nad Ustką
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Litwini z polskimi Gromami
Łączą nas wspólne cele
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Kraków zaprosił weteranów
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Drugi dom efów
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Jego ofiara – nasza pamięć
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wielka gra na ukraińskim froncie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Marsz prawdę ci powie
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Bez zmian w emeryturach
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO