moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„ORP Kościuszko” po remoncie

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” powróciła do macierzystego portu po wymianie 76-milimetrowej armaty OTO Melara. Remont został przeprowadzony w gdyńskiej stoczni Nauta z udziałem specjalistów ze Stanów Zjednoczonych. W listopadzie na fregacie będą wymieniane anteny radarów bojowych. Później odbędą się testy morskie nowego sprzętu.

Okręt trafił do remontu w Gdyni niedługo po powrocie z misji na morzach Śródziemnym i Czarnym . – W stoczni czekał już przysłany ze Stanów Zjednoczonych kontener z armatą. Ta, z której korzystaliśmy wcześniej, miała zużyte elementy mechaniczne. Specjaliści zdemontowali ją i zastąpili nową – mówi kmdr por. Maciej Matuszewski, dowódca ORP „Kościuszko” . 76-milimetrowa armata OTO Melara potrafi niszczyć cele naziemne i nawodne oddalone o osiem kilometrów oraz powietrzne na dystansie pięciu kilometrów. W ciągu minuty oddaje sto strzałów.


Prace montażowe trwały zaledwie tydzień. Kolejny tydzień zajęły testy. Nie wiązały się one jednak z wyjściem w morze. – W przyszłym miesiącu czeka nas wymiana anten radarów bojowych. Kiedy się zakończy, przeprowadzimy kompleksowy sprawdzian działania nowego sprzętu. Wtedy też odbędą się strzelania – zapowiada kmdr por. Matuszewski.

ORP „Gen. T. Kościuszko” powrócił do macierzystego portu wczoraj. Do końca roku nie weźmie udziału w żadnych większych ćwiczeniach. – Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami powracający z misji żołnierze mają prawo odpocząć, wziąć zaległe urlopy. Teraz korzystają z tej możliwości – wyjaśnia kmdr por. Matuszewski.

ORP „Kościuszko” to jeden z największych i najważniejszych okrętów pływających pod biało-czerwoną banderą. Do polskiej marynarki trafił w 2002 roku. Wcześniej służył w US Navy. Do zadań fregaty należy między innymi zwalczanie okrętów podwodnych, ochrona konwojów, pilnowanie bezpieczeństwa na morskich szlakach żeglugowych. Okręt jest uzbrojony w wyrzutnie Mk13 przystosowane do rakiet przeciwlotniczych Standard i przeciwokrętowych Harpoon, sześciolufowy zestaw obrony bezpośredniej Phalanx, który jest przeznaczony do niszczenia nieprzyjacielskich pocisków i śmigłowców. Na ORP „Kościuszko” są także dwie potrójne wyrzutnie torped Mk32 i sześć WKM-ów kalibru 12,7 milimetra. Do podstawowego uzbrojenia zalicza się też wymieniona właśnie armata OTO Melara.

Załoga okrętu ściśle współpracuje ze śmigłowcem pokładowym SH-2G. Ostatnio „Kościuszko” reprezentował biało-czerwoną banderę podczas misji SNMG-2, czyli natowskiego zespołu dużych okrętów. Miała ona na celu szukanie nielegalnych emigrantów, którzy usiłowali przedostać się do Europy. Wcześniej fregata brała udział w ćwiczeniach „Cold Response” na dalekiej Północy, w manewrach „Steadfast Jazz” u wybrzeży Szkocji, a także w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę bitwy o Atlantyk.

ORP „Kościuszko” ma bliźniaka – fregatę ORP „Gen. K. Pułaski”. – Ona także w ubiegłym roku stanęła w stoczni Nauta, gdzie pozostaje do dziś. Prowadzony na niej remont ma jednak nieporównanie szerszy zakres niż w przypadku „Kościuszki” – informuje kpt. mar. Przemysław Płonecki, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Umowa zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, amerykańską firmą dostarczającą sprzęt i stocznią Nauta przewiduje, że na „Pułaskim” zostaną odnowione na przykład system kierowania uzbrojeniem, armata czy wyrzutnia rakiet. Jednostka przeszła też konserwację kadłuba, remont zbiorników dennych i balastowych, systemu napędowego i urządzeń pokładowych. Koszt renowacji został obliczony na 130 milionów złotych. Ma ona wydłużyć żywotność okrętu do 2025 roku. Podobny remont ORP „Kościuszko” powinien przejść za rok – dwa lata.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1476201660
Czy to naprawdę taki sukces? Panowie i panie to tylko jedno działo (jedno do cholery)
1B-35-C7-C7

Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Dostawa Homarów-K
Ogień z Leopardów na Łotwie
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Im ciemniej, tym lepiej
Dywersja na kolei. Są dowody
Sukces Polaka w biegu z marines
Dodatkowe zapory
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Nowe zasady dla kobiet w armii
Kaman – domknięcie historii
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Dzień wart stu lat
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Polski „Wiking” dla Danii
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Standardy NATO w Siedlcach
Marynarze podjęli wyzwanie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Torpeda w celu
Merops wdrażany natychmiast
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Mity i manipulacje
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Czy to już wojna?
Kapral Bartnik mistrzem świata
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Plan na WAM
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Zamek” pozostał bezpieczny
Is It Already War?
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Ułani szturmowali okopy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Kosmiczna wystawa
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pięściarska uczta w Suwałkach
„Road Runner” w Libanie
Awanse w dniu narodowego święta
Wojskowy bus do szczęścia
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Gdy ucichnie artyleria
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
My, jedna armia
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Mundurowi z benefitami
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO