moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odprawy mieszkaniowe będą korzystniejsze?

Żołnierze sami wybiorą okres, według którego zostanie im naliczana odprawa mieszkaniowa. Taką zmianę w przepisach o zakwaterowaniu przyjęła sejmowa podkomisja pracująca nad projektem o Agencji Mienia Wojskowego. Posłowie zgodzili się także na propozycje, aby u żołnierzy mieszkających w internatach mogły zatrzymywać się żony i dzieci.

 

Podczas prac nad ustawą łączącą Agencję Mienia Wojskowego i Wojskową Agencję Mieszkaniową posłowie wprowadzili zmiany dotyczące zakwaterowania żołnierzy. Jedną z propozycji zgłosił płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego. Dotyczyła ona odprawy mieszkaniowej, jaką dostają żołnierze odchodzący z armii. Mają do niej prawo ci, którzy np. nie wykupili służbowego mieszkania.

– Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy – mówi płk Babuśka i dodaje, że chodzi o zasady związane z wyliczaniem samej kwoty.

Przy obliczaniu wysokości odprawy bierze się pod uwagę nie tylko wskaźnik ceny metra kwadratowego określony w przepisach, ale też liczbę członków rodziny żołnierza (tzw. normy mieszkaniowe). Jeśli jednak wojskowy odchodzi ze służby, gdy jego dziecko ukończyło już 25 lat, to w wysokości oprawy nie zostanie uwzględniona kwota, jaką mógłby dostać na dziecko. –Z tego powodu niektórzy tracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodaje pułkownik.

Dlatego Konwent Dziekanów zaproponował, by żołnierze mieli prawo wyboru najkorzystniejszego okresu do naliczenia wysokości odprawy. Poprawkę zaakceptowali posłowie z sejmowej Podkomisji Obrony Narodowej.

Podkomisja przychyliła się też do drugiej propozycji płk. Babuśki. Zmiana dotyczy przepisów o zakwaterowaniu żołnierzy w internacie. Według obecnych przepisów żona odwiedzająca żołnierza nie może się u niego zatrzymać. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, bliscy żołnierza mieszkającego w wojskowym internacie będą mogli zatrzymać się u niego na siedem dni w miesiącu.

Rozwiązanie ma dotyczyć tylko najbliższych członków rodziny, czyli na przykład żony i dzieci. Goście za swój pobyt będą musieli zapłacić.

Zmiany przewidują też przydzielenie miejsca w internacie dla wojskowych samotnie wychowujących małoletnie dzieci. Jeśli żołnierze nie mają przydzielonego mieszkania, im oraz ich dzieciom będzie przysługiwać miejsce w internacie. Pobyt żołnierza będzie nieodpłatny, jednak za dziecko trzeba będzie zapłacić pełną stawkę.

Poprawki do ustawy musi jeszcze zaakceptować Sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Potem ustawę musi uchwalić parlament i podpisać prezydent.

Odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, np. tym, którzy nie wykupili wojskowego M. Przy obliczaniu wysokości tego świadczenia bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w poprzednim kwartale (określany w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) i liczbę tzw. norm mieszkaniowych – czyli np. członków rodziny żołnierza.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAM Poznań

dodaj komentarz

komentarze

~pazerniak
1465159980
"Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy" - i kto to mówi; półkownik, który i tak ma o jedną normę więcej niż inni. Dziecko to dziecko, a nie 25-cio letni dorołsy człowiek, który potrafi samodzielnie egzystować. Czas z tym rozczeniowym podejściem do służby skonczyć. Jesli ktoś nie ma pomysłu na pracę w cywilu i nie odejdzie wcześniej ze służby, niech wystarczą mu inne wiadczenia za długoletni służbę.
2F-8B-69-0A
~gosc
1434485220
Może warto by podnieść temat wysokości świadczenia mieszkaniowego. koszty wynajmu mieszkań w zależności od miejscowości są praktycznie jednakowe czego nie można powiedzieć o wysokości świadczenia mieszkaniowego.
93-B5-41-4F
~zawodowiec
1434443820
A Dlaczego my szeregowi zawodowi musimy tak duzo placic za grunt w Choszcznie ? Wiecej jak za mieszkanie ?! Dlaczego wam nic nie pisze o 1 normie za mieszkanie tylko odsyla do Dz.U. ?! Dlaczego okłamuje wszytkich ?! Powinno być sprawiedliwie dla wszytkich !
4C-2D-8C-29

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO