moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska inicjuje zmiany na wschodniej flance

Podczas szczytu w Newport przywódcy NATO zdecydowali o zwiększeniu obecności żołnierzy Sojuszu na wschodniej flance, podnieśli też gotowości i zdolność Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego – mówił Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, podsumowując efekty szczytu w Walii.


Rok 2014 drastycznie zmienił stan bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. Konflikt rosyjsko-ukraiński zmusił Sojusz Północnoatlantycki do przewartościowania swojej polityki. Polska zainicjowała zmiany, których efektem jest wzmocnienie wschodniej granicy NATO w Europie.

We wrześniu 2014 roku w Newport odbył się szczyt przywódców Paktu Północnoatlantyckiego. Co udało się wywalczyć polskiej delegacji? – Zwiększenie obecności NATO na wschodniej flance, decyzję o podniesieniu gotowości i zdolności Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz usprawnienie mechanizmów wsparcia sojuszników na wypadek kryzysu – wymienia Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej.

Na szczycie ustalono, że państwa naszego regionu zostaną wzmocnione ciągłą, choć rotacyjną, obecnością ćwiczących tu żołnierzy NATO. Decyzja jest przełomowa o tyle, że w 1997 roku Sojusz i Rosja uzgodniły, że w Europie Środkowo-Wschodniej nie będzie stałych baz NATO-wskich. – Zostanie też rozbudowana infrastruktura. Powstaną m.in. magazyny sprzętu, tak aby w przypadku kryzysu maksymalnie skrócić czas potrzebny na podjęcie interwencji przez żołnierzy – mówił po szczycie w Newport wiceminister Kupiecki.

Wzmocnieniem wschodniej flanki NATO z pewnością będzie utworzenie tzw. szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania. Mają one liczyć ok. 5 tysięcy żołnierzy i być gotowe do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin. Główne dowództwo szpicy znajdzie się w Wielonarodowym Korpusie w Szczecinie, a pozostałe sześć dowództw – w krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. O wysłaniu żołnierzy w zagrożony teren za każdym razem ma decydować dowódca operacyjny Sojuszu.

Szpica ma osiągnąć gotowość w połowie 2016 roku, do tego czasu do działania przygotowana jest „tymczasowa szpica”, czyli oddział sił superszybkiego reagowania. W jego skład wchodzi około tysiąc wojskowych z Niemiec, Holandii i Norwegii. Żołnierze stacjonują w macierzystych jednostkach, ale w razie zagrożenia w ciągu 48 godzin mają być gotowi do działania.

Przywódcy Sojuszu zgodzili się również na podniesienie gotowości i zdolności Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, którego dowództwo znajduje się w Szczecinie. Dzięki temu Korpus będzie mógł m.in. organizować i prowadzić operacje obronne na terenie wschodniej flanki.

Polska była też aktywna na forum regionalnym. Pod koniec roku szefowie resortów obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu trójnarodowej brygady, której dowództwo będzie miało siedzibę w Lublinie. Wzmocniona też została współpraca wojskowa z państwami nadbałtyckimi oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej (m.in. przygotowywano do działania Wyszehradzką Grupę Bojową).

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

JT

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~golym okiem
1426147980
zmiany moze inicjowac ten, kto ma dwa lotniskowce a nie stadiony do remontu
2B-D4-AD-F6

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Strażacy ruszają do akcji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Pod skrzydłami Kormoranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO