moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Møller: Szpica może ćwiczyć w Polsce

Musimy być pewni, że w przypadku konieczności przemieszczenia oddziałów NATO na wschodnią flankę, będą miały one zapewnione koszary, poligony czy składy paliw. Wysoko oceniam przygotowanie Polski do roli państwa gospodarza – mówi gen. dyw. Torben Møller z Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum.


Przez tydzień gościł Pan w Polsce jako szef NATO Forward Integration Team. Co może Pan powiedzieć o tym zespole i jego zadaniach?

Gen. dyw. Torben Møller: Pół roku temu w następstwie eskalacji konfliktu na Ukrainie NATO zdecydowało o zwiększeniu swojej obecności w państwach wschodniej flanki Sojuszu. Jednym z przejawów tego zaangażowania było stworzenie kilku NATO Forward Integration Teams. To około 10-osobowe zespoły, w skład których wchodzą specjaliści z wielu dziedzin – wywiadu, logistyki, łączności, prawa itp. W tej chwili NFIT działają na terenie państw bałtyckich, na Słowacji oraz w Polsce. Ich zadaniem jest analiza możliwości państw, w których działają, do przyjęcia NATO-wskich sił szybkiego reagowania. Oceniamy m.in. infrastrukturę państwa gospodarza, jego regulacje prawne oraz gotowość lokalnych wojsk do współpracy z sojuszniczymi oddziałami. Musimy być pewni, że w przypadku konieczności przemieszczenia oddziałów NATO, będą one miały przygotowane koszary, ośrodki szkoleniowe, składy paliw i wyposażenia, lotniska i porty przeładunkowe, a ich status prawny nie będzie budził wątpliwości.

Jak Pan ocenia przygotowanie Polski do roli państwa gospodarza?

Od czasu wejścia do Sojuszu Wojsko Polskie uczyniło bardzo wiele, by stać się integralną częścią NATO-wskiego systemu obronnego. Przebudowa armii, rozbudowa infrastruktury, dostosowanie się do sojuszniczych systemów dowodzenia – skala zmian jest ogromna i budzi moje wielkie uznanie. Jesteście też jednym z tych państw, które stosuje się do wytycznych Sojuszu co do wysokości nakładów na obronność. To już kolejna moja wizyta w Polsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Byłem m.in. członkiem dowództwa NATO-wskiego komponentu w czasie ćwiczeń „Anakonda’14”. Obserwuję wiele pozytywnych zmian i wysoko oceniam przygotowanie Polski do pełnienia roli państwa gospodarza.

Egzaminem w tym zakresie dla polskiej armii było przygotowanie ćwiczeń „Steadfast Jazz” w 2013 roku. Potem była wspomniana już przez Pana „Anakonda’14”. Planowane są następne międzynarodowe ćwiczenia. Jak z tej perspektywy ocenia Pan przygotowanie Polski do odgrywania roli nie tylko państwa gospodarza NATO-wskich ćwiczeń, lecz także do przyjęcia sojuszniczych oddziałów?

W trakcie wizyty w Polsce spotkałem się m.in. z gen. Lechem Majewskim, dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, który pokazał mi plan ćwiczeń na ten rok. Okazało się, że przy prawie wszystkich pozycjach, obok polskiej flagi, widniały też flagi innych członków NATO. To pokazuje wasze zaangażowanie w realizację koncepcji wspólnych, międzynarodowych ćwiczeń i jest zarazem dowodem na ogromne doświadczenie w takich przedsięwzięciach.
Odwiedziłem też poligon w Drawsku Pomorskim i jestem pod wrażeniem tamtejszej infrastruktury. To idealne miejsce do organizacji dużych manewrów, w czasie których w praktyce możemy testować przygotowanie wojsk do współpracy na polu walki i kolektywnej obrony. Jestem przekonany, że w Drawsku mogłyby się odbywać ćwiczenia sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force / VJTF – przyp. red.). Przed ich faktycznym użyciem musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie przerzucić brygadę w dowolne miejsce oraz zorganizować całe zaplecze do jej właściwego działania. Może się wydawać, że koszary, magazyny, szpitale, łączność itp. to detale, ale gdy padnie sygnał „ruszamy”, takie szczegóły będą decydowały o sukcesie całej operacji. Drawsko daje możliwości sprawdzenia tego w praktyce. Będę rekomendował takie rozwiązanie, bo Polska jest dobrze przygotowana do roli państwa gospodarza, co już kilka razy udowodniliście.


Co jest największym wyzwaniem w procesie przygotowania do przyjęcia NATO-wskich wojsk?

Rzadko się o tym mówi, ale istotną kwestią jest prawny status wojsk NATO po podjęciu decyzji o dyslokacji sił VJTF w miejsce operacji. Ta sprawa wymaga dopracowania. Musimy pamiętać, że takie ruchy wojsk nastąpią prawdopodobnie jeszcze w czasie pokoju. To wymaga od NATO i wszystkich państw Sojuszu określenia, na jakiej podstawie prawnej oddziały VJTF będą stacjonowały na terytorium członka NATO.

Jednym z miast, które Pan odwiedził, był Szczecin i stacjonujący tam Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni. Na szczycie NATO w Newport zapadła decyzja, by stał się on dowództwem VJTF. Jak Pan ocenia, co jeszcze należy zrobić, by Korpus był gotowy do tego zadania?

Zdajemy sobie sprawę z ogromu wyzwania, jakie zostało postawione przed Korpusem. Raptem kilka tygodni temu jego żołnierze zakończyli udział w misji ISAF w Afganistanie i niemal z marszu muszą zająć się przygotowywaniem szczecińskich struktur do nowej roli. Przede wszystkim musi zostać podniesiony poziom gotowości tej jednostki, oznacza to skrócenie czasu, w jakim będzie ona w stanie wejść do akcji od momentu podjęcia decyzji. Aby było to możliwe, niezbędne jest m.in. dwukrotne zwiększenie jej liczebności. Cały czas myślimy też o przyjęciu w skład Korpusu nowych państw. Mamy kilka zgłoszeń i pracujemy nad rozbudową jego struktur.

rozmawiał Maciej Chilczuk

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
I zdobyliśmy!
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO