moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Warszawie o bezpieczeństwie Europy

Unia Europejska powinna uruchomić prace nad nowelizacją swojej strategicznej koncepcji bezpieczeństwa – podkreślali uczestnicy rozpoczętego dziś Warsaw Security Forum 2014. Ministrowie spraw zagranicznych, obrony i eksperci z ponad 30 krajów debatują w Warszawie o różnych aspektach bezpieczeństwa na naszym kontynencie.


– Musimy nie tylko reagować na bieżące zagrożenia w Europie, ale zastanawiać się nad jej strategiczną przyszłością – zaznaczył prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, otwierając Warsaw Security Forum 2014.

Nowa strategia

Międzynarodową debatę w Warszawie poświęcono bezpieczeństwu naszego kontynentu. – Naszym celem jest stworzenie płaszczyzny dyskusji dla ekspertów i polityków zajmujących się tematyką bezpieczeństwa międzynarodowego, przede wszystkim w kontekście relacji pomiędzy Unią Europejską, NATO a Rosją – podkreślał jeden z organizatorów Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Podczas dwudniowego forum współorganizowanego przez Akademię Obrony Narodowej ministrowie spraw zagranicznych, obrony narodowej i doradcy z ponad 30 krajów UE omawiają różne aspekty europejskiego bezpieczeństwa.

Forum rozpoczęła dyskusja przedstawicieli państw UE odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa o przygotowaniach do przyszłorocznego szczytu Unii. Ma on być poświęcony wspólnej unijnej polityce bezpieczeństwa i obrony. – Powinniśmy przed szczytem uruchomić prace nad nowelizacją europejskiej koncepcji bezpieczeństwa i przygotować nową strategię w tej kwestii – podkreślał prof. Stanisław Koziej, szef polskiego BBN.


Punkt widzenia Rosji

Paneliści poświęcili też sporo miejsca problemom Ukrainy. – Agresywne działania Rosji w tym kraju są ważnym elementem stanowiącym o bezpieczeństwie euroatlantyckim – zauważył Tim Dowse, doradca w ministerstwie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Jego zdaniem Rosja uważa siebie za strategicznego przeciwnika UE i NATO. – W dążeniu Ukrainy do Europy prezydent Władimir Putin widzi zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa – stwierdził Tim Dowse.

Garry Kasparow, przewodniczący Fundacji Praw Człowieka, stwierdził natomiast, że wojna jest potrzebna Putinowi do przetrwania, a konflikt ukraiński ma uzasadnić jego pozostanie u władzy.

Militarna solidarność

Eksperci zastanawiali się też nad sposobami reakcji na ukraiński konflikt. – Potrzebna jest strategia długoterminowa, o której mówiono na szczycie NATO w Newport, w tym decyzja o utworzeniu sił natychmiastowego reagowania, tzw. szpicy – zaznaczył Iulian Fota, doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Rumunii. Jego zdaniem kluczową rolę odgrywa w tej strategii współpraca państw Sojuszu.

Tego samego zdania był Bogdan Klich, członek senackiej Komisji Obrony Narodowej. Jak zauważył, sposobem na wzmocnienie obrony państw Sojuszu są nie tylko zakupy nowego uzbrojenia, ale też budowanie solidarności militarnej. – Przykładem takiej współpracy jest sojusznicza misja Air Policing strzegąca nieba nad krajami bałtyckimi – dodał senator.

Obradujący podkreślali także, że na hybrydowe zagrożenia na Ukrainie trzeba reagować hybrydowo. Dlatego nie wystarczy odpowiedź militarna, a potrzebne są też polityczne i ekonomiczne działania UE, w tym wywieranie na Rosję presji za pomocą sankcji gospodarczych.

Technika armii

Podczas osobnego panelu dyskutowano także o modernizacji technicznej polskiej armii. – Każde siły zbrojne, aby przynajmniej pozostać na tym samym poziomie, muszą nieustannie się rozwijać i unowocześniać – zaznaczył Janusz Onyszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Północno-Atlantyckiego.

Odpowiadając mu gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony odpowiedzialny za zakupy dla polskiej armii podkreślał, że realizowany obecnie Plan Modernizacji Technicznej SZ RP na lata 2013-2022 był kluczową decyzją unowocześniającą nasze systemy walki. – Priorytetem dla bezpieczeństwa kraju był system obrony powietrznej, dlatego w przyszłym roku poznamy dostawcę programu średniego zasięgu „Wisła”, rozpoczyna się też dialog techniczny w programie krótkiego zasięgu „Narew" – wyliczał gen. Skrzypczak.

Jak dodał, zaniedbania wielu lat powodują, że Marynarka Wojenna może za parę lat nie mieć czym pływać. Aby temu zapobiec uruchomiono m.in. budowę niszczycieli min Kormoran II, okrętu patrolowego ORP „Ślązak”, ruszył dialog techniczny na pozyskanie okrętów patrolowych „Czapla” i obrony wybrzeża „Miecznik”.

Warsaw Security Forum odbywa się po raz pierwszy. Jak zapewniali organizatorzy, inicjatywa będzie jednak kontynuowana w kolejnych latach. – Mamy nadzieję, że konferencja wpisze się na stałe w mapę europejskich zgromadzeń poświęconych tematyce bezpieczeństwa – stwierdził Zbigniew Pisarski.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym konferencji.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1416742200
>Unia Europejska powinna uruchomić prace nad nowelizacją swojej strategicznej koncepcji bezpieczeństwa< UNIA Europejska powinna przede wszystkim uruchomić mechanizm blokowania wjazdu na jej teren arabów/islamistów którym otworzyła drogę do stwarzania zagrożenia terrorystycznego wewnątrz "jądra systemu". Islamizacja Europy jest większym zagrożeniem niż konflikt ukraińsko-rosyjski. Działania wujka Putina są niczym w stosunku do tego co czeka narody krajów europejskich. Kto ma wątpliwości w tej kwestii polecam w wyszukiwarkę wpisać > holokaust chrześcijan < oraz > bestgore islam < Warto zapoznać się z materiałami.
4A-57-54-77

Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Pod skrzydłami Kormoranów
Gunner, nie runner
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część druga
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO