moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

BBN i MON razem dla bezpieczeństwa

Plany Ministerstwa Obrony Narodowej na 2014 rok, które w środę przedstawił minister Tomasz Siemoniak, są zgodne z priorytetami nakreślonymi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego – ocenia gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Plany MON słusznie koncentrują się na trzech wymiarach: operacyjnym, organizacyjnym i modernizacyjnym. W wymiarze operacyjnym najważniejsze jest zakończenie misji w Afganistanie. Bezpieczny powrót do kraju polskich żołnierzy i sprzętu to dla prezydenta najważniejszy priorytet. Cieszy także decyzja resortu obrony o zmniejszeniu na wiosnę, i to aż o połowę, polskiego kontyngentu wojskowego. Oznacza to, że jesteśmy zdeterminowani konsekwentnie realizować przyjętą przez rząd i prezydenta strategię zakończenia misji.

W wymiarze organizacyjnym powinniśmy zadbać przede wszystkim o sprawne wdrożenie reformy kierowania i dowodzenia armią. Nowe zasady dotyczące organizacji struktury dowodzenia weszły w życie zaledwie dwa tygodnie temu. Ten rok musimy więc wykorzystać tak, by utworzone lub zmodyfikowane instytucje i struktury okrzepły i odnalazły się w nowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli już zobaczyć efekty zmian dotyczące na przykład Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Sztab, uwolniony od zajmowania się bieżącymi problemami wojska, będzie mógł w pełni zająć się zadaniami planistycznymi dotyczącymi wieloletniego rozwoju sił zbrojnych. Ogromna odpowiedzialność ciąży nad dowódcą nowej struktury w polskim wojsku – Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To właśnie od niego w dużej mierze zależy to, jak szybko DGRSZ wejdzie w określoną dla niego rolę.

Dobrze, że resort obrony do swoich zadań priorytetowych w roku 2014 zaliczył przygotowanie reformy szkolnictwa wojskowego. O potrzebie opracowania i wdrożenia zmian w tej dziedzinie mówił także prezydent Bronisław Komorowski.

Oczywiście ten rok będzie niezwykle istotny z punktu widzenia planów modernizacyjnych. Liczę, że zostaną rozstrzygnięte pierwsze przetargi na dostawę elementów systemu obrony powietrznej, w tym antyrakietowej, oraz na śmigłowców, które stanowią główny potencjał mobilności wojsk lądowych.

Z pewnością BBN będzie wspierał ministerstwo obrony w budowie systemu cyberbezpieczeństwa. Postulat zajęcia się tym nowym zagrożeniem pojawił się chociażby w opracowanej przez BBN „Białej księdze bezpieczeństwa narodowego”.

W tym roku musimy się także zmierzyć z dwoma zadaniami o charakterze ponadmilitarnym. Będzie to opracowanie nowej strategii bezpieczeństwa narodowego oraz przyjęcie nowej polityczno-strategicznej dyrektywy obronnej. To dwa fundamenty, na których opiera się bezpieczeństwo Polski, dlatego są dla nas priorytetem.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze


Cios w plecy
NATO – jesteśmy z Polską
W poszukiwaniu majora Serafina
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Największy transport Abramsów w tym roku
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Debiut polskich Patriotów
Młody narybek AWL-u na szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krok ku niezależności
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Dwie agresje, dwie okupacje
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Człowiek w pętli
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
„Road Runner” w Libanie
Black Hawki nad Warszawą
Brytyjczycy na wschodniej straży
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Miliardy na budowę schronów
WOT sprawdzał się w Nowej Dębie
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Eurokorpus pod hiszpańskim dowództwem
Husarz z polskim instruktorem
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Hekatomba na Woli
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Kurs dla najlepszych w SERE
Z najlepszymi na planszy
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Pożegnanie z Columbią
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Brytyjczycy żegnają Malbork
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
Żandarmeria skontroluje także cywilów
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Czołgiści w ogniu
Rekompensaty na nowych zasadach
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Orlik na Alfę
Zwycięska batalia o stolicę
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Wielkie zbrojenia za Odrą
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Premiera na MSPO: Pocisk dalekiego zasięgu Lanca
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
17 września 1939. Nigdy więcej
Święto Wojsk Lądowych
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Apache’e nad Inowrocławiem
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO