moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum Szkolenia WS będzie współpracować z pogotowiem

Ratownicy medyczni oraz żołnierze i słuchacze Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych będą się wspólnie szkolić i dzielić wiedzą medyczną – tak zakłada porozumienie podpisane przez komendanta Centrum płk. Wojciecha Smołucha i dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasza Pacha. Pierwsze wspólne szkolenie medyków ma się odbyć już w styczniu.

Porozumienie o współpracy specjalsów z katowickimi ratownikami podpisano w połowie grudnia. Zgodnie z umową żołnierze i słuchacze Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych i personel Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach będą brali udział we wspólnych szkoleniach w zakresie bezpieczeństwa publicznego i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wojskowi i cywilni ratownicy medyczni mają także razem ćwiczyć i uczestniczyć w seminariach naukowych, sympozjach oraz konferencjach. – Główną ideą zawartego porozumienia jest to, by ratownicy dzielili się swoją wiedzą medyczną – mówi por. Marcin Szubert, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia WS. – Zakładamy, że współpraca ta przyniesie korzyść dla obu stron. Zależy nam na tym, by słuchacze Centrum mogli obserwować, jak personel zespołów ratownictwa medycznego pracuje z pacjentem – dodaje.

 

Ze współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych cieszą się katowiccy medycy, bo – jak mówią – ratownictwo cywilne w wielu aspektach bazuje na tym taktycznym. – Dla nas to okazja, by uczyć się od najlepszych żołnierzy. Tych, którzy zdobywali wiedzę w warunkach ekstremalnych, na przykład podczas misji stabilizacyjnych w Iraku, Afganistanie czy Kosowie – przyznaje Dawid Lach, ratownik medyczny i koordynator Ośrodka Szkolenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. – Żołnierze, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi nierzadko pełnią dyżury w stacjach pogotowia ratunkowego. Obowiązkiem każdego ratownika jest podnoszenie kwalifikacji. Dlatego tak ważne jest, by nasi żołnierze szkolili się także w warunkach cywilnych – podkreśla natomiast płk Wojciech Smołuch, komendant CSzWS.

Dawid Lach zapewnia, że już po nowym roku specjalsi pojawią się w karetkach pogotowia. – Będą zdobywać wiedzę w praktyce, w roli obserwatorów i pomocników ratowników medycznych. A w tym czasie będą nam mogli udzielać także rad – mówi koordynator Ośrodka Szkolenia WPR. – Doświadczenie wojskowych, ich procedury czy opanowanie w trakcie udzielania pomocy podczas zdarzeń ekstremalnych, mogą być dla nas bardzo przydatne – dodaje.

Porozumienie Centrum Szkolenia WS i Wojewódzkiego Pogotowia pozytywnie ocenia także chor. rez. Łukasz Sikora, emerytowany komandos z Lublińca i zarazem jeden z najlepiej wyszkolonych medyków w polskich siłach zbrojnych. „Sikor” pełni także dyżury w katowickim pogotowiu. – Możliwość współpracy z cywilnymi zespołami ratunkowymi to dla żołnierzy bardzo duża szansa rozwoju zawodowego. Przede wszystkim będą mieli kontakt z prawdziwym pacjentem, którego nie ma podczas szkoleń – mówi były specjals. – Na misji medycy mają kontakt najczęściej z tzw. pacjentem urazowym, czyli z ranami po postrzałach, wybuchach i amputacjach kończyn. W karetkach można się zetknąć z różnymi przypadkami medycznymi – wyjaśnia „Sikor”.

Centrum Szkolenia WS informuje, że na początku roku pierwsi wojskowi słuchacze pojadą do Katowic na szkolenie związane z przeciwdziałaniem hipotermii.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Daniel Dmitriew/ JWK, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

dodaj komentarz

komentarze


Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
To nie mogło się udać, ale…
Chciałem być na pierwszej linii
Gorąco wśród lodu
Multimedaliści górą
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Zielone światło dla konwoju
Invictus, czyli niezwyciężony
W NATO o inwestycjach w obronność
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Taniec na „Orle”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Partnerstwo dla artylerii
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Polak szefem jednego z dowództw NATO
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Premier wojenny
Arktyka pod lupą NATO
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Bojowy duch i serce na dłoni
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Skromny początek wielkiej wojny
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Engineer Kościuszko Saves America
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Buzdygan Internautów – głosowanie
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
„Wicher” rośnie w oczach
Przez uchylone okno
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Kierunek Rumunia
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Rubio: należymy do siebie
Oko na Bałtyk
POLSARIS, czyli oczy wojska
Together on the Front Line and Beyond
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Outside the Box
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Misja zdrowie trwa
HIMARS-y w Rumunii
Ostatnia minuta Kutschery
Fenomen podziemnej armii
Finał B żołnierza w short tracku
Chwała bohaterom AK
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Kolejne nominacje w wojsku
Medal Honoru dla Ollisa
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO