Nowelizacja ustawy pragmatycznej, którą właśnie uchwalił Sejm, poprawia warunki służby żołnierzy, usuwa nieprzystające do dzisiejszych realiów zapisy i wprowadza możliwość zaplanowania stabilnej ścieżki kariery zawodowej – mówi poseł Cezary Tomczyk (PO), wiceprzewodniczący sejmowej podkomisji obrony narodowej, opracowującej zmiany do nowelizacji ustawy o zawodowej służbie żołnierzy.
Nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej pragmatyczną, jest dopełnieniem zmian, które wprowadziliśmy w 2008 roku. Przez pięć lat, jakie upłynęły od tego czasu, żołnierze mogli w praktyce zweryfikować zasadność uchwalonych wówczas przepisów. Wojskowi sygnalizowali, co wymaga doprecyzowania lub zmiany i większość ich postulatów została dziś uwzględniona.
Jestem przekonany, że nowelizacja, która obejmuje ponad 70 zmian, uczyni służbę wojskową bardziej stabilną i łatwiejszą. Uchyliliśmy przepisy, które okazały się martwe, nieprzystające do dzisiejszych realiów. W niektórych przypadkach wróciliśmy do rozwiązań, które obowiązywały przed nowelizacją z 2008 roku. Chodzi na przykład o zapis dotyczący wykształcenia żołnierzy należących do korpusu oficerskiego. Pięć lat temu parlament na wniosek ówczesnego ministra obrony narodowej zdecydował się obniżyć wymagania wobec oficerów młodszych, tak by mogli mieć jedynie licencjat. Teraz jednak uznaliśmy, że skoro mamy tylu chętnych do wojska, to możemy wprowadzić wymóg studiów II stopnia dla kandydatów na oficerów. Nie wszyscy byli zgodni co do słuszności tej propozycji, jednak przeważył argument, że wyższe wykształcenie ma obecnie znaczna część podoficerów oraz szeregowych. Tym bardziej więc należy oczekiwać takiego wykształcenia od oficerów.
Udało się także załatwić sprawę, na której wyjątkowo zależało żołnierzom. Mam na myśli kwestię WF. Uchyliliśmy przepis stanowiący, że żołnierz, który nie zda sprawdzianu z WF, jest obligatoryjnie wyrzucany z wojska. To nie znaczy jednak, że przykładamy mniejszą wagę do sprawności fizycznej żołnierzy. Wprowadziliśmy bowiem obostrzenia, które nie pozwolą unikać egzaminu.
Z pewnością dobrą wiadomością dla wojskowych jest to, że nowelizacja ułatwi otrzymanie dodatków motywacyjnych. Od 1 stycznia 2014 roku będzie on przysługiwał żołnierzom, którzy otrzymają ocenę dobrą z opinii ogólnej, a nie bardzo dobrą, jak było obecnie. Na zmianie przepisów skorzystają również żołnierze, którzy mieli nieistniejące już stopnie wojskowe. Skorzystają, bo zostaną awansowani o stopień wyżej. A to wiąże się z podwyżką uposażeń.
Dobrym rozwiązaniem jest również poszerzenie skali ocen stosowanych przy opiniowaniu żołnierzy. Zmieniliśmy bowiem nie tylko to, że teraz wojskowi będą oceniani częściej niż obecnie, bo co roku, ale także wprowadziliśmy do obecnego systemu dodatkową ocenę – wzorową. Skala będzie więc wynosiła od 2 do 6. W ten sposób wybijający się wojskowi będą dodatkowo wyróżniani.
Najważniejsze jest jednak to, że zdaniem żołnierzy nowe przepisy poprawią warunki ich służby i – co istotne – pozwolą na zaplanowanie ścieżki kariery. Żołnierze zyskają bowiem więcej pewności co do przyszłości, jaka czeka ich w wojsku.
komentarze