moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Manewry „Bóbr-13” – dowódcy na poligonie

Między Wislandią i Barią wybuchła wojna o nowo odkryte złoża surowców. Ponad tysiąc żołnierzy ruszyło do akcji. Musieli przewidzieć ruchy wroga, zaplanować operacje bojowe i utrzymać ciągłość dowodzenia. W ćwiczeniach pod kryptonimem „Bóbr-13” wzięli udział dowódcy i sztabowcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.


Stanowisko dowodzenia to najważniejsze miejsce na polu walki – podkreślają sztabowcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Przez cztery doby planowali operacje i dowodzili wojskami. W okolicach Bolesławca, Żagania i Świętoszowa prowadzono manewry „Bóbr-13”. Wzięło w nich udział ponad tysiąc żołnierzy oraz 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu.

W terenie swoje umiejętności bojowe sprawdzał sztab oraz zabezpieczające go pododdziały 17 Brygady. Ćwiczyli też sztabowcy z podległych Brygadzie: 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej oraz 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej.

– Sprawdzaliśmy, jak 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest przygotowana do planowania, organizacji i kierowania działaniami bojowymi. Ocenianialiśmy także umiejętności rozwijania stanowisk dowodzenia oraz przemieszczania ich w inny rejon działań – mówi gen. bryg. Zbigniew Smok, kierownik ćwiczenia.

Sztabowcy musieli udowodnić, że mają zmysł taktyczny i potrafią kierować wojskami, przewidując ruchy nieprzyjaciela. Głównym zadaniem było utrzymanie ciągłości dowodzenia. Nawet w czasie jazdy sztaby muszą otrzymywać aktualne meldunki z pola walki i sprawnie kierować swoimi wojskami.

Scenariusz „Bobra-13” zakładał wybuch konfliktu zbrojnego pomiędzy dwoma wirtualnymi państwami: Wislandią i Barią. Celem było przejęcie kontroli nad odkrytymi właśnie złożami naturalnymi. Do akcji ruszyła 11 Dywizja Kawalerii Pancernej i podległe jej jednostki.

Jednym z zadań był przerzut elementów stanowiska dowodzenia brygady, batalionu i dywizjonu. Żołnierze ćwiczyli zarówno w dzień, jak i w nocy. W pełni rozwinięte stanowisko zajmuje kilka hektarów i pracuje w nim około 350 osób. Sprzęt do jego budowy transportowało kilkadziesiąt samochodów. Były tam m.in. komputery, telefony, radiostacje, a także polowe kuchnie, stołówki i sanitariaty.


Najważniejsze, by elementy systemu dowodzenia w jak najkrótszym czasie podłączyć do sieci energetycznej i teleinformatycznej dywizji. Żołnierze pododdziałów zabezpieczenia przy pomocy wielokilometrowych przewodów spinają wszystkie części stanowiska i zapewniają im łączność z pododdziałami w polu.

– Aby otrzymać ocenę bardzo dobrą stanowisko dowodzenia musimy rozwinąć w ciągu 2,5 godziny bez względu czy jest dzień, czy noc, zima, czy lato. Moi żołnierze doszli do takiej wprawy, że robią to znacznie szybciej. Tylko w tym roku wszystkie elementy stanowiska rozkładaliśmy i składaliśmy już 50 razy – opowiada ppłk Grzegorz Kaliciak, Komendant Stanowiska Dowodzenia 17 Brygady.

Podwładni podpułkownika każdej doby podczas ćwiczeń „Bóbr-13” musieli zwijać i rozwijać stanowisko brygady dwa – a nawet trzy razy.

Manewry „Bóbr-13” trwały od 7 do 10 października. Wzięły w nich udział także grupy operacyjne pozostałych jednostek wchodzących w skład 11 Dywizji oraz przedstawiciele 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 2 i 9 Pułku Rozpoznawczego, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych, 23 Pułku Artylerii i 4 Pułku Przeciwlotniczego. W ćwiczeniach uczestniczyli także przedstawiciele policji, straży pożarnej, lubuskiego urzędu wojewódzkiego, wojskowych komend uzupełnień z Bolesławca i Żagania.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Martyna Fedro-Samojedny, chor. Rafał Mniedło, st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381511280
Nie bardzo przekonują mnie motory. Mało sprzętu można wziąć . SPIKE'a da się na to załadować? Moździerz , AT4 ? Quady są chyba lepsze.
F9-66-6A-55

Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rakietowy szach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szef MON-u w Brukseli
Nowy szef CWCR
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Skromny początek wielkiej wojny
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Invictus w zimowym stylu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lekcje z frontu
Wojenny bohater na szubienicy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO