moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podniebna walka z porywaczami

Samolot pasażerski, w rzeczywistości wojskowa CASA, lecący z Krakowa do Oslo zostaje uprowadzony. Maszyna zmienia trasę przelotu i kieruje się w stronę Petersburga. W pościg rusza para dyżurna polskich samolotów F-16 i trzy rosyjskie Su-27. Tak wyglądało środowe ćwiczenie w ramach „Vigilant Skies 2013”.


Wspólny system ostrzegania przed incydentami w przestrzeni powietrznej jest jednym ze środków budowy zaufania między Rosją a NATO . Trwające w trzech miejscach Europy , w tym w Polsce ćwiczenia „Vigilant Skies 2013” miały potwierdzić jego skuteczność.

Celem ćwiczenia przeprowadzonego w przestrzeni powietrznej Polski i rosyjskiego Obwodu Kalingradzkiego była weryfikacja sprawności systemu Cooperative Aerospace Initiative. Jego zadaniem jest zapobieganie atakom terrorystycznym przeprowadzanym z wykorzystaniem samolotów cywilnych. Od wymiany informacji o aktywności w przestrzeni powietrznej Rosji i państw NATO zależy bezpieczeństwo pasażerów i możliwość szybkiego przechwytywania maszyn, które stwarzają zagrożenie. – Dziś w sposób praktyczny sprawdzono przydatność systemu – stwierdził gen. dyw. w stanie spoczynku pilot Henryk Pietrzak, pełnomocnik szefa MON. Był to również sprawdzian dla operatorów. – W poniedziałek przećwiczyliśmy to wirtualnie. Dziś udało się pomyślnie zrealizować to ćwiczenie w rzeczywistości – gen. bryg. Hakan Evrim dyrektor ćwiczeń z Turcji.

W scenariuszu dzisiejszego ćwiczenia założono, że lecący z Krakowa do Oslo samolot pasażerski, którego rolę odgrywał wojskowy transportowiec C-295M z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, został opanowany przez terrorystów. Gdy wiadomość dotarła do decydentów, rozpoczęły się prace nad nadaniem statusu „Renegate”. W powietrze poderwała się para dyżurna myśliwców F-16C z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Samoloty zbliżyły się do porwanej maszyny pasażerskiej i towarzyszyły jej.


Tymczasem terroryści postanowili lecieć do Sankt Petersburga w Rosji. Natowskie centrum koordynacyjne systemu CAI poinformowało swego rosyjskiego odpowiednika w Moskwie i rozpoczął się proces wymiany informacji. Rosjanie wysłali w powietrze dwa myśliwce Su-27 stacjonujące w Czkałowsku w rejonie Kaliningradu. Towarzyszyły one porwanemu samolotowi w rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Całe zdarzenie zakończyło się szczęśliwie, gdyż pasażerom udało się obezwładnić terrorystów. Samolot zawrócił i w towarzystwie „Jastrzębi” skierował się na lotnisko w Malborku. W dzisiejszym ćwiczeniu uczestniczyło bezpośrednio blisko 80 osób.

Podobne ćwiczenia przeprowadzono w ostatnich dniach także w okolicach Morza Czarnego, w północnej Norwegii i w rejonie Murmańska, czyli tam gdzie stykają się granice państw należących do Sojuszu i Rosji. – Samoloty latają szybko, na odpowiedź na zagrożenie mamy tylko minuty. Dlatego kanały komunikacyjne muszą być wcześniej ustalone, a procedury zdefiniowane – tłumaczy gen. mjr w st. spocz. Koen Gijsbers, szef NATO Communications and Information Agency (NCI Agency).


Koncepcja stworzenia systemu ostrzegania i reagowania na incydenty powietrzne narodziła się w 2002 roku na forum Rady NATO-Rosja, po terrorystycznych zamachach z 11 września 2001 roku. W Rosji i NATO powstały po trzy ośrodki zbierające informacje o potencjalnie niebezpiecznych zdarzeniach w rejonach odpowiedzialności. Po stronie rosyjskiej ośrodki działają w Kaliningradzie, Murmańsku i Rostowie nad Donem. Po stronie natowskiej to centra w Warszawie, norweskim Bodo i w Ankarze w Turcji. Utworzone zostały też dwa centra koordynacyjne. Natowskie ulokowano w Warszawie, a rosyjskie w Moskwie. W warszawskim ośrodku pracuje 10 oficerów i pięciu cywilów.

Warszawskie centrum koordynacyjne ulokowane jest Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jej prezes Krzysztof Kapis podkreślał, że agencja od dawna współpracuje z wojskiem, dzięki czemu obie strony mogą efektywnie wykorzystywać posiadaną infrastrukturę.

wr

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~siwy
1380178980
Wielkie gratulacje, niezłe ćwiczenia! :)
9B-0B-C2-39

„Pierwsza Drużyna” na start
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pokazali bojowego ducha
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Podróż po AWACS-ie
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO