moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senatorowie poparli oszczędności w MON

Senacka Komisja Obrony Narodowej przyjęła projekt zmian w budżecie państwa dotyczący wydatków na obronność. Budżet Ministerstwa Obrony zostanie zmniejszony o ponad 3 mld zł. Oznacza to przeniesienie płatności za niektóre zakupy na przyszły rok, zmniejszenie wydatków na naprawy i konserwacje oraz ograniczenie dotacji dla instytucji podległych ministrowi obrony.


– Resort obrony, tak jak inne ministerstwa, musi szukać oszczędności, bo zmusza go do tego sytuacja finansowa państwa – podkreślał wiceminister obrony Czesław Mroczek na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej. Przedstawiciele MON zaprezentowali parlamentarzystom propozycje oszczędności zaplanowane w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r. Budżet MON ma się zmniejszyć o 10 proc., czyli o 3 146 500 tys. zł z zaplanowanych 31 170 785 tys. zł.

Minister Mroczek potwierdził, że w związku ze zmianą ustawy budżetowej w tym roku nie będzie miała zastosowania zasada, zgodnie z którą na obronność ma być przeznaczane 1,95 proc. PKB. – Zawieszenie tego wskaźnika ma charakter incydentalny i jednorazowy, już w 2014 r. zasada ta będzie przestrzegana – zapewniał wiceminister.

Propozycja zmniejszenia budżetu MON wywołała sporo pytań wśród senatorów. Jarosława Laseckiego z PO martwił wpływ oszczędności na programy zakupu sprzętu. – Umowy już zawarte będą realizowane zgodnie z harmonogramami – uspokajał gen. bryg. Grzegorz Sodolski, dyrektor Departamentu Budżetowego MON. Jak dodał, resort przeniesie tylko część płatności na następny rok lub rozpocznie później niektóre inwestycje.

Senatorów interesowało też, czy oszczędności nie odbiją się negatywnie na kondycji polskiego przemysłu obronnego. – Ograniczymy zamówienia głównie u zagranicznych kontrahentów. Zamówienia składane u polskich producentów będą mniejsze jedynie o ok. 200 mln zł – wyliczał gen. Sodolski.

Pytano też o ograniczenia w zakupie paliwa lotniczego o 11 tys. ton (z 50 tys. planowanych). – To może oznaczać mniej godzin w powietrzu i spadek bezpieczeństwa lotów – mówił Bogdan Pęk (PiS). – Zmniejszenie zakupów paliwa nie odbędzie się kosztem szkolenia. Ograniczymy za to udział naszego lotnictwa w niektórych ćwiczeniach – stwierdził gen. bryg. Sławomir Pączek, szef Zarządu Planowania Rzeczowego w Sztabie Generalnym WP.

Po wysłuchaniu informacji przedstawicieli MON senacka komisja obrony przegłosowała przyjęcie planowanych przez resort cięć. Teraz nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013 zajmie się Senat.

***

Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska tegoroczny budżet państwa ma zostać znowelizowany, a wszystkie resorty muszą obciąć wydatki w sumie o ok. 8 500 000 tys. zł. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej będzie zmniejszony o 3 146 500 tys. zł. Na wydatki majątkowe MON zostanie wydane o 1 876 251 tys. zł mniej, a na wydatki bieżące – 885 700 tys. zł mniej. Oznacza to m.in. zmniejszenie zakupów paliwa i amunicji oraz rezygnację z części przeglądów i konserwacji. Wydatki na dotacje, m.in. dla uczelni wojskowych czy Agencji Mienia Wojskowego na utrzymanie przekazanego jej mienia, zostaną obcięte o 19 proc., czyli 241 300 tys. zł. Mniejsze będą też o 143 200 tys. zł świadczenia dla osób fizycznych, głównie wypłaty emerytalne dla odchodzących żołnierzy. Oszczędności te wynikają z mniejszej liczby odejść z wojska niż zakładano. Cięcia w wydatkach resortu obrony nie dotkną natomiast wynagrodzeń żołnierzy i pracowników wojska oraz emerytur i rent.

AD

autor zdjęć: mjr Jakub Block

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
 
Nastał dzień krwi i chwały…
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Orlik po raz dziesiąty
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Podchorążowie na posterunku
Śladem „białych kurierów”
Reforma administracji wojskowej
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W BBN o sytuacji na granicy
F-16 lecą na Litwę
Mielec wraca do odrzutowców
W jedynym słusznym kierunku
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Zespół NATO na bojowo
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
„Tumak ’21” na finiszu
Dowódca generalny na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Harduny dla strażaków?
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Course on Diplomacy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Na straży polskich rubieży
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Wojskowa politechnika świętuje
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Bryza na południowej flance
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Nocny szturm na polską granicę
Mecz z mistrzem!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Legioniści wkraczają do Warszawy
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Słowo jak odcisk palca
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Żołnierz ranny na granicy
Polskie wyrzutnie Wisły
Cougary dla Wojska Polskiego
SOMA dla specjalsów
Oczy na wschodnią flankę
Niemiec z Goździkiem
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO