moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie MON i MSZ na spotkaniu w Londynie

Sytuacja w Syrii, polityka obronna UE i szczyt Partnerstwa Wschodniego to niektóre tematy polsko-brytyjskich konsultacji. Wzięli w nich udział szefowie resortów obrony: Tomasz Siemoniak i Philip Hammond oraz dyplomacji: Radosław Sikorski i William Hague.

 

W Londynie minister obrony Tomasz Siemoniak i szef MSZ Radosław Sikorski wzięli udział w spotkaniu ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami. W ramach tzw. rozmów kwadrygi omawiano m.in. sprawy związane z podsumowaniem spotkania unijnych ministrów  obrony w Wilnie, plany grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej, które będzie poświęcone Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony, a także kwestie historyczne.

– Cieszę się, że w ramach „kwadrygi” można było poruszyć wiele tematów ze sfery obronnej – napisał Tomasz Siemoniak na twitterze. Minister zapowiedział, że chciałby zaproponować brytyjskimi instytucjom bliższą współpracę z Muzeum Wojska Polskiego. – Zależy nam na przejęciu archiwów wojennych. W Polsce sprawy historyczne odgrywają bardzo ważną rolę – wyjaśniał szef MON.

Politycy poruszyli także temat polsko-brytyjskiej współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO oraz przyszłości Sojuszu po 2014 roku, kiedy wojska koalicji ISAF opuszczą Afganistan. Wymienili  doświadczenia dotyczące misji  i omówili możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Afganistanie.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski podkreślał, że spotkanie odbywa się w ważnym momencie, gdy toczą się międzynarodowe negocjacje w sprawie przyszłości Syrii. Minister powiedział, że zgadza się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, iż Europa powinna mieć większe zdolności do działania i brać coraz większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Poruszono także temat Partnerstwa Wschodniego przed zbliżającym się szczytem w Wilnie, kiedy umowę stowarzyszeniową z UE ma podpisać Ukraina, a parafować Armenia, Gruzja i Mołdawia.

Przed spotkaniem kwadrygi Tomasz Siemoniak rozmawiał z sekretarzem obrony  Wielkiej Brytanii Philipem Hammondem. Ministrowie mówili m.in. o wspólnych szkoleniach i ćwiczeniach żołnierzy, misji w Afganistanie.

***

Konsultacje w formule tzw. kwadrygi (czterej ministrowie debatują wspólnie podczas posiedzenia plenarnego) po raz pierwszy odbyły się w Londynie w październiku 2010 roku.

DK

autor zdjęć: FCOffice, Mariusz Kosiński

dodaj komentarz

komentarze


Na styku zagrożeń
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Zmiana warty na wschodniej granicy
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Maj polskich żywych torped
HIMARS-y w Rumunii
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Kierunek Rumunia
Partnerstwo daje siłę
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Przeprowadzka CSWOT-u
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Oko na Bałtyk
Nowy starszy podoficer w SGWP
Ekstremalnie ważny cel
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Szwedzi z Piorunami
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Together on the Front Line and Beyond
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
GROM szkoli przyszłych operatorów
Sprawdzili się na macie i w ringu
Zatrzymanie pracownika MON-u
Outside the Box
Partnerstwo Polski i Litwy
Pies pomaga walczyć z PTSD
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Ferie z wojskiem
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Co nowego w przepisach?
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Zimowi podhalańczycy
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Terytorialsi konstruktorami dronów
PKW „Noteć” – koniec misji
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Premier wojenny
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Kursy podoficerskie po nowemu
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Litwa stawia na poligony
Gladius wzmacnia armię
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
To nie mogło się udać, ale…
Ostatnia minuta Kutschery

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO