Ponad czterystu wystawców z dwudziestu trzech krajów zaprezentuje swoje wyroby podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Te trzecie co do wielkości europejskie targi zbrojeniowe co roku przyciągają tysiące miłośników militariów. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Bronisław Komorowski.
– Konsekwentna polityka modernizacyjna Sił Zbrojnych to jeden z elementów sukcesu kieleckich targów i przemysłu obronnego – mówił prezydent Komorowski podczas otwarcia MSPO. Organizatorom imprezy pogratulował także Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. – Wojsko polskie z satysfakcją przyjmuje ten sukces. Patrzymy na to nie tylko oczami potencjalnych odbiorców tego sprzętu. Przemysł obronny to także bardzo istotny obszar tworzący miejsca pracy. Dlatego będziemy starali się tak działać w najbliższych latach, by pieniądze wydawane na obronność, były jak największą wartością dla całej Polski – podkreślał Tomasz Siemoniak.
Szef MON mówił także o znaczeniu nauki i innowacyjności w przemyśle obronnym. – Od wczoraj działa Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, po to właśnie, żeby w niekonwencjonalny sposób szukać nowych rozwiązań. To ma być lokomotywa, która powinna nas uciągnąć do najnowocześniejszych technologii – mówił minister Siemoniak.
Prezydent i minister obrony odwiedzili m.in. stoisko Polskiego Holdingu Obronnego. PHO przywiozło na kieleckie targi demonstrator technologii nowego wozu wsparcia ogniowego PL-01 Concept. Polski koncern opracowuje go wspólnie z BAE System. Bronisław Komorowski i Tomasz Siemoniak obejrzeli także wystawę narodową Turcji, Wystawę Sił Zbrojnych RP oraz halę zajmowaną przez Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo - Produkcyjne.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach co roku przyciąga wszystkich znaczących krajowych producentów obronnych oraz światowych potentatów. Dla miłośników wojskowości i militariów to niepowtarzalna okazja do zobaczenia z bliska najnowszego sprzętu i uzbrojenia.
Od 2004 roku w ramach targów organizowana jest wystawa narodowa. W tym roku gościem honorowym targów jest Turcja. Do tej pory swój przemysł obronny prezentowali Niemcy, Francuzi, Izraelczycy, Amerykanie, Szwedzi, państwa Grupy Wyszehradzkiej, Anglicy oraz Włosi.
Od piętnastu lat podczas kieleckiej imprezy organizowana jest wystawa Sił Zbrojnych RP. Żołnierze z Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Żandarmerii Wojskowej zaprezentują najnowszy sprzęt i uzbrojenie na terenie największej z targowych hal oraz na znaczącej części ekspozycji zewnętrznej. Na organizowanej przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych wystawie swoje najnowsze wynalazki zaprezentują również naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.
W ubiegłym roku kieleckie targi odwiedziło ponad trzynaście tysięcy zwiedzających. Organizatorzy MSPO 2013 liczą, że w tym roku uda się ten wynik poprawić.
autor zdjęć: Seweryn Sołtys
komentarze