moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko szykuje się do kieleckich targów

Ustawiają uzbrojenie i sprzęt, wśród nich m.in. pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakiet – czterystu żołnierzy przygotowuje w Kielcach stoiska, na których polska armia będzie się prezentować podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Największe targi zbrojeniowe w Europie Środkowej rozpoczynają się w poniedziałek.

Film: chor. Sławomir Mrowiński/ Zespół Prasowy Wystawy Sił Zbrojnych

XXI edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego rozpocznie się dopiero w poniedziałek, ale żołnierze ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych są w Kielcach już od kilku dni. – Zanim zwiedzający będą mogli obejrzeć około 100 sztuk najnowocześniejszego sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia, jakim dysponuje polskie wojsko, wystawę trzeba dobrze przygotować – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który czuwa nad całością przygotowań wojska do kieleckich targów. Swoje stoiska szykują m.in. żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Żandarmerii Wojskowej. W hali „A”, którą w całości zajmą siły zbrojne, trwa montaż szkieletowych konstrukcji. W sumie, wewnątrz budynku powstanie osiemnaście stoisk. Tyle zaprezentuje polskie wojsko zwiedzającym.

Prace trwają także na zewnątrz hali wystawowej. Po przetransportowaniu wojskowego sprzętu i uzbrojenia z wielu jednostek w całym kraju, m.in. z 12 Brygady Zmechanizowanej, jest on teraz precyzyjnie ustawiany przez żołnierzy. – Nie ma tu żadnej dowolności. Każdy egzemplarz sprzętu, np. Rosomaki, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta czy radiolokacyjny zestaw rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, ma własne, określone w planie wystawy, miejsce – tłumaczy kpt. Marcel Podhorodecki z Wojsk Lądowych.


Podczas przygotowań najwięcej pracy mają jednak logistycy. Wśród wszystkich żołnierzy, którzy przyjechali do Kielc, jest ich około trzystu. Na co dzień służą w czterech regionalnych bazach logistycznych, dwóch brygadach logistycznych i Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. – Podczas takich przedsięwzięć logistycy zawsze wchodzą pierwsi i wychodzą ostatni. Jesteśmy tu już od 25 sierpnia i będziemy aż do 6 września, kiedy zwiniemy ostatnie banery – tłumaczy ppłk Marek Chmiel. Bo oprócz przygotowania ekspozycji własnego sprzętu, w tym kontenerów sanitarnych, najnowocześniejszego sprzętu ładowczego i cystern, żołnierze muszą też zorganizować zaplecze socjalne dla uczestników kieleckiej imprezy. – Trzeba zapewnić noclegi, a także przygotować kasyno na tak dużą liczbę gości. Wszystko musi być gotowe do niedzieli. To wtedy odbędzie się próba generalna. Sprawdzimy, czy wszystko jest przygotowane jak należy, czy sprzęt jest odpowiednio wyczyszczony i ustawiony – wyjaśnia ppłk Chmiel.

Co jest najtrudniejsze podczas takich przygotowań? – Tegoroczna wystawa jest piętnastą z kolei. Z każdym rokiem nabieramy coraz więcej doświadczenia. Trudnością nie jest wcale pokazanie zwiedzającym tego, czym dysponujemy, ale przekonanie ich, że jest to nam potrzebne i że się sprawdza – mówi rzecznik IWsp SZ.

XXI edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostanie otwarta w poniedziałek, 2 września. Impreza będzie trwać do piątku. To największe w Polsce i trzecie pod względem wielkości targi militarne w Europie, po Paryżu i Londynie. Poza wojskiem weźmie w nich udział prawie 400 wystawców z kraju i zagranicy. W zeszłym roku imprezę odwiedziło ponad 13 tysięcy gości.

PG

autor zdjęć: chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bramy armii
Face to Face
PKW Irak zostaje w Jordanii
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Bez zmian w emeryturach
USA znów uderzyły w Iran
Mundur i bokserskie rękawice
NATO zwiększy produkcję broni
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Piksele prawdy w morzu fałszu
Sztuka tworzenia kryptonimu
Dronowy kierunek przyszłości
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Prezydent RP o szczycie NATO
Polski projekt, światowe znaczenie
Paliwowy krwiobieg NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Zatrzymać drona
Gotowi na zmiany na polu walki
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Śmierć w sercu Azji
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Studenci w koszarach
Żywią i bronią
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Tropem tajemnic z przeszłości
PIRX-1 na orbicie
Szerszeń z Sochaczewa
Ostatnia niedziela…
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Vespa Battle Challenge
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Wojna hybrydowa trwa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Przełomowe porozumienie
NATO liczy wydatki przed szczytem
Wielki sukces podchorążych z AMW
Zbrodnicza farsa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Mundur w paczkomacie
Pieta Michniowska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełomowe zdolności artylerzystów
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Drony na Legii
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Podróż w ciemność
Domek Pilota w LAW otwarty
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Barakudy z Polski
Piętnasty polski F-35 w powietrzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO