moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NSR będą bardziej profesjonalne

Żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych czekają zmiany. Nowe przepisy, które przygotowało MON, wprowadzają więcej ćwiczeń na poligonach, ale też więcej bonusów. Za podnoszenie wojskowych kwalifikacji rezerwiści dostaną dodatek finansowy, będą też mogli kształcić się na koszt armii.


– Narodowe Siły Rezerwowe istnieją w polskiej armii od trzech lat. Obserwowaliśmy jak działają i jakie jest zainteresowanie służbą. Przepisy, które przygotowaliśmy, sprawią, że służba w NSR będzie bardziej efektywna i dużo atrakcyjniejsza – zapewnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu ds. Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Zmiany przygotowano w dwóch ustawach: o powszechnym obowiązku obrony oraz o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Dotyczą one nie tylko przebiegu służby ochotników, ale także zasad podpisywania kontraktu z armią.

Nowe przepisy zakładają, że żołnierze NSR będą mogli służyć w wojsku dłużej niż dotychczas. Obecnie, w ramach tzw. przydziału kryzysowego, służba w NSR może trwać maksymalnie 15 lat. Ten zapis ma zostać zlikwidowany. Jedyną barierą pozostanie wiek kandydata. Ci, którzy przekroczyli już 50 lat nie będą mogli zostać szeregowymi, bo nie podlegają już obowiązkowi służby wojskowej. Dla osób, które starałyby się o stanowiska oficerskie granicą będzie 60 lat.

Kontrakty żołnierzy będzie też można uzupełniać lub zmieniać. Dzięki temu, gdy wojskowy znajdzie się w innej jednostce lub na innym stanowisku, nie będzie musiał tak jak obecnie znów przechodzić procedury związanej z zawarciem umowy. Nowelizacja wprowadza także możliwość zawieszania przydziału kryzysowego na czas ciąży i na okres urlopu macierzyńskiego. Dotychczas w takich sytuacjach kontrakt wygasał.

Co jeszcze ma się zmienić? – Służący w NSR żołnierze będą musieli wziąć udział w jednorazowych, trwających do 90 dni ćwiczeniach wojskowych – zapowiada płk Mirosław Czechyra z Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP. Takie szkolenie ma pomóc ochotnikom w zdobyciu specjalistycznych kwalifikacji i podwyższeniu stopnia wojskowego.

Armii zależy, by silniej związać rezerwistów z wojskiem. Dlatego nowe przepisy zakładają, na przykład, że wojsko będzie także mogło dofinansować naukę lub staż żołnierza. Chodzi zarówno o kursy wojskowe, jak i szkolenia na rynku cywilnym. O zwrot pieniędzy za naukę żołnierz mógłby się starać po trzech latach służby w NSR.

Nowością ma być także pieniężny dodatek dla żołnierzy, którzy zdobędą klasę kwalifikacyjną. Teraz przepisy nie przewidują finansowego wyróżnienia rezerwisty, który podnosi swoje wojskowe kwalifikacje. Według projektu najniższa stawka za posiadaną klasę ma wynieść 30 złotych miesięcznie.

Zmienić mają się też warunki zapłaty za ćwiczenia. Ich wysokość nie będzie jak dotąd zależała od stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska. – Żołnierze, którzy mają różne stopnie, ale zajmują identyczne stanowiska, mają te same zadania i ciąży na nich taka sama odpowiedzialność, po wejściu w życie nowych przepisów będą dostawać tyle samo pieniędzy – zapewnia płk Czechyra.

Autorom projektu zależy także na tym, aby ograniczyć liczbę żołnierzy, którzy rezygnują przed końcem służby przygotowawczej. – Nie było to dużym problemem, ale byli tacy, którzy rezygnowali już po kilku dniach służby bez żadnych ważnych względów – tłumaczy płk Jankowiak. Według nowych przepisów żołnierze będą musieli we wnioskach uzasadniać powody odejścia, a ci, którzy zrezygnują przed zakończeniem służby przygotowawczej, otrzymają niższe wynagrodzenie. – Obecnie jest ono wypłacane z góry. Planowane jest jednak wypłacanie pieniędzy za rzeczywisty czas służby – dodaje płk Jankowiak.

Nowe przepisy są zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Będą oni mieli więcej czasu na złożenie wniosku o rekompensatę kosztów poniesionych na zastąpienie rezerwisty w pracy. Obecnie mają na to miesiąc, po zmianach będą mieli trzy miesiące. Będą też mogli dokumenty w tej sprawie składać do sztabu wojskowego w województwie, w którym mieści się zakład pracy. Teraz muszą je złożyć tam gdzie się znajduje jednostka wojskowa.

Projekt zmian przeszedł właśnie konsultacje międzyresortowe i jest analizowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gdy przyjmie go rząd, dokument trafi do prac w parlamencie.

PG

autor zdjęć: Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
 
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Anakonda na Bałtyku
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Nowy regulamin dla żołnierzy
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Polska wśród światowych liderów
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT i „Anakonda”
„Nasze granice w Monte Cassino”
Piekielny ogień dla polskiej armii
Więcej miejsc na studiach w LAW
Śladem profesjonalistów
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Wojsko poza schematem
Razem gotowi na wszystko
Najsprawniejsi wieloboiści
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Finlandia w NATO
Pół wieku w zespole
Słowa jak pociski
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Polska potrzebna od zaraz
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Nowy wymiar wojska
B9 stawia na solidarność
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Włosi na straży polskiego nieba
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Przysięga dobrowolsów
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Do końca walczył z tyranią
Litwini kupią zestawy Grom
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Maszerowali, lecz nie ginęli
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Topaz dla Bułgarii
Amunicja dla artylerzystów
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Gotowi na dyżur w SON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO