moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Syryjski reżim kontratakuje

Oddziały prezydenta Baszara el-Asada, wspierane przez Iran i szyickich ochotników z zagranicy, rozpoczęły kontrofensywę i przygotowują szturm na leżące na północy kraju Aleppo. Izrael nie wyklucza, że reżim w Damaszku nie tylko przetrwa, ale nawet odzyska kontrolę nad utraconymi terenami. Amerykanie rozważają szybkie dozbrojenie walczących przeciwko Asadowi powstańców.


Wtorek w Syrii rozpoczął się od dwóch eksplozji w centrum Damaszku. Według syryjskich mediów rządowych zginęło 14 osób. Niezależna organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka w Syrii podała, że ofiar śmiertelnych było 15. Celem ataku był posterunek policji. Większość z zabitych to policjanci, gdyż zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wewnątrz komisariatu.

Obserwatorzy konfliktu wewnętrznego w Syrii zauważają przełom na frontach walki. Reżim prezydenta Baszara el-Asada, który przed kilkoma tygodniami sprawiał wrażenie bliskiego upadku, przeszedł do kontrofensywy. Jego oddziały, wsparte przez bojowników libańskiego Hezbollahu, wyparły po zaciekłych walkach powstańców ze strategicznego miasta Kusajr. Państwa arabskie zapowiedziały, że w odwecie za to zaangażowanie wprowadzą sankcje wobec członków szyickiej milicji, która jest blisko powiązana z Iranem. Ten również udziela mocnego wsparcia reżimowi syryjskiemu, po jego stronie walczą też szyici, m.in. z Iraku, Jemenu i Bahrajnu.

Według napływających z Syrii informacji, nowym celem sił prezydenta el-Asada będzie leżące na północy Aleppo, które uchodzi za ekonomiczną stolicę kraju. Miasto to jest częściowo w rękach powstańców. Zaobserwowano, że armia rządowa przerzuca żołnierzy na lotnisko w Aleppo, grupuje oddziały w rejonie zamieszkałego przez Kurdów Ifrin, wysłała też posiłki do dwóch szyickich enklaw na północ od miasta. Eksperci wojskowi uważają, że walki o Aleppo będą długie i krwawe.

Zmiana sytuacji na froncie spowodowała, że Amerykanie rozważają rozpoczęcie uzbrajania rebeliantów. Decyzja może zapaść w tym tygodniu. Wczoraj zaś izraelski minister wywiadu Yuval Steinitz w rozmowie z dziennikarzami w Jerozolimie stwierdził, że reżim el-Asada „może nie tylko przetrwać, ale odzyskać terytoria”. Dotąd politycy izraelscy uważali, że jego upadek jest przesądzony.

Konflikt w Syrii rozpoczął się w marcu 2011 roku. Szacuje się, że do tej pory zginęło tam co najmniej 80 tys. osób. Liczba uchodźców szukających schronienia w państwach ościennych sięga już 1,6 mln. Kolejne miliony Syryjczyków to przesiedleńcy wewnątrz kraju.

Tymczasem w Jordanii, 120 kilometrów od granicy z Syrią, odbywają się duże międzynarodowe ćwiczenia „Eager Lion”. W rozpoczętych 9 czerwca manewrach bierze udział ponad 8 tys. żołnierzy z 19 państw. Jest wśród nich 4500 Amerykanów, a także Brytyjczycy, przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Polski, Czech, Kanady, Włoch, Turcji i kilku krajów regionu. Waszyngton wysłał do Jordanii myśliwce F-16 i zestawy przeciwrakietowe Patriot. Wedle zapowiedzi, jedne i drugie pozostaną tam po zakończeniu ćwiczeń 20 czerwca.

Źródła: AP, Reuters , Al Arabiya, centcom.mil

wr

autor zdjęć: Aleppo Media Center

dodaj komentarz

komentarze

~dan
1371050640
Mnie zastanawia czy to trend nazywać rządy Bashara reżimem, tak się przyjęło bo tak go nazywają media glównego nurtu na całym świecie, a jak na calym świecie to i w Polsce również, czy to taki prikaz? Przypuszczam że w przypadku tego portalu to na całe szczęście to pierwsze. Pozdrawiam.
30-F7-31-F6
~uwazny
1370997480
też uważam, że lepszy umiarkowany reżim niż chaos z islamistami, wystarczy spojrzeć co teraz jest w libii
B3-59-58-1D
~And65
1370979840
Panowie, spokojnie to przecież chodzi o kase a nie o wolność i demokrację. Tego dotąd u siebie nie wprowadzili,bo ciągle trzymają Indian w rezerwatach. A fabryki broni muszą pracować. Teraz da się troche tak zwanym powstańcom a jak przejmą władzę to kupią dużo więcej. Libia już ma kupić transportowe C-130
C9-95-4F-A3
~GJ
1370966580
Nie żaden reżim a legalnie wybrany rząd.....
78-28-BB-8E

Jack-S, czyli eksportowy Pirat
 
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Oczy na Kijów
Prezydent Zełenski w Warszawie
RBN przed szczytem NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Nie wierzę panu, mister Karski!
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Jaki będzie czołg przyszłości?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Feniks – następca Mangusty?
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Jak usprawnić działania służb na granicy
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Wracajcie z medalami!
Szpital u „Troski”
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
„Armia mistrzów” – sporty walki
Czujemy się tu jak w rodzinie
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Włoski Centauro na paryskim salonie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Walka – tak, ale tylko polityczna
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Lato pod wodą
International Test
Pancerny sznyt
Polsko-litewskie konsultacje
The Suwałki Gap in the Game
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na ratunek… komandos
Formoza. Za kulisami
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Pancerniacy trenują cywilów
Spadochroniarze na warcie w UE
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Z parlamentu do wojska
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Za zdrowie utracone na służbie
„Operacja borelioza”
Olimp gotowy na igrzyska!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO