moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-brytyjski czołg

Polski Holding Obronny oraz brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems chcą wspólnie zbudować dla naszej armii uniwersalną platformę gąsienicową. Powstanie ona jako odpowiedź na polski program pancerny. Firmy podpisały dziś we Wrocławiu umowę o współpracy.


Krzysztof Krystowski, prezes PHO (do niedawna Grupa Bumar), oraz Tommy Gustafsson-Rask, prezes BAE Systems Hägglunds, którzy parafowali polsko-brytyjską umowę, nie ukrywali, że nowa platforma będzie powstawała przede wszystkim z myślą o polskim programie pancernym. Mogłaby być bazą zarówno dla czołgu podstawowego, jak i bojowego wozu piechoty.

Plan modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych na najbliższą dekadę przewiduje bowiem wymianę zarówno przestarzałych czołgów T-72, których mamy ponad pięćset, jak i bojowych wozów piechoty BWP-1 – tych armia ma prawie dziewięćset.

PHO i BAE Systems połączyły siły, ponieważ zarówno polska firma, jeszcze jako Bumar, jak i brytyjska już próbowały, bez powodzenia, zainteresować naszą armię swoimi wyrobami pancernymi. Bumar – czołgiem Anders, a BAE – bojowym wozem piechoty CV90.

Nowy, wspólny produkt ma odwrócić ten trend. – Dzięki połączeniu sił nasze wspólne rozwiązanie spełni rygorystyczne wymagania techniczne i czasowe stawiane temu kluczowemu programowi – przekonywał Krzysztof Krystowski.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~Adrian
1371553500
ja mam 195 cm wzrostu , chce być czolgistą ale niestety do czolgu sie nie zmieszcze,czy musza byc czolgi dla niskich osob? jak dla mnie dobry byl by odpowiednik merkavy
F1-05-0A-85
~ob172
1370357640
Oj widzę że "fachofcy" się odezwali.... Po pierwsze - mają być pozyskane leopardy. Czyli WP ma posiadać 4 bataliony (232) Leopardów - które zostaną w dodatku zmodernizowane... W tym momencie bedziemy mieli porównywalną liczbę czołgów co Niemcy, Francja i WB. Dla WL priorytetem nie są czołgi - lecz wozy piechoty Zarówno KTO jak i nowy BWP powinien przynięśc rewolicje w WL - poprzez wprowadzenie nowych standardów laczności i zarządzania walką, a konczywszy na nowej konfiguracji, drużyny, plutonu i kompani piechoty. Lekki czołg proponowany przez przemysl - jest tylko uzupełnieniem potencjału pancernego - ktorego główną osia będą czolgi Leopard 2. Wozy te najpewniej pojawią się w momencie wycofywania czolgow PT-91 (czyli okres po 2020 roku ) i najpewniej zajmną ich miejsce. W tym momencie WL bedzie posaidać 3 Brygady na KTO rosomak, 2 BKPanc na leopardach i 2-3 brygady przezbrojone w platformę gasienicową (czyli BWP i lekkie czolgi) Dodać do tego trzeba fakt że 40-45 tonowo woz nie jest lekki - T-72 tyle waży, a jest wozem podstawowym. Idea jest zupelnie inna i nienalezy jej utożsaamiac z klasyką. Brygada wyposażona w nową gąsienicową platformę bedzie jednolita tj. nie bedize batalionu lekkich czołgow i batalionu piechoty zmechanizowanej. Najpewniej bedize jeden typ -gdzię oba wozy beda występowac rownocześnie - być moze juz na poziomie kompani. Takie rozwiązanie umożliwia uproszczona linia logistycznia wysoce zunifikowanych wozów. O uproszczeniu dowodzenia i zwiekszenia wspolpracy między podoodziąlmi nie trzeba chyba mówić - wiadomo stały okład = lepsze zgranie
13-92-A1-2F
~17
1369913340
nie ma pieniędzy na to żeby wymienić i czołgi i bwp na raz dlatego moim skromnym zdaniem najpierw powinniśmy opracować nowy czołg dla zastąpienia T-72 ewentualnie kupić licencje na Leo. A do roli bwp przystosować wycofywane w ten sposób podwozia T-72
BF-08-52-E9
~mops
1369853100
to jakaś paranoja, chcą budować czołg lekki?? przecież to żarty, czy oni normalnie myślą??
04-F2-1E-42
~sceptyk
1369831560
Polsko brytyjski czołg czy bwp? Może by się w końcu zdecydowali bo uniwersalna platforma bojowa jakoś do mnie nie przemawia. Nie łatwiej byłoby kupić licencje na leoparda i skonstruować jakiś porządny bwp a nie kolejne programy pancerne co parę lat?
D0-F4-D9-9B
~GJ
1369830780
Jest konkretna wiadomość teoretycznie B.dobra o wyborze CV90 jako protoplastę nowego BWP-a i podwozia pod inne zabudowy ale na Boga przestańcie myśleć o jakimś wash&go że zastąpi on rasowy czołg bo nawet z przestarzałym T-72 nie ma najmniejszych szans.Po drugie czy nie za bardzo rozdrabniamy się bo nie dalej jak wczoraj podpisaliśmy porozumienie z Ukrainą o współpracy nad nowymi czołgami,BWP-ami itd.choć może i dobrze że próbujemy ale żeby z tego wszystkiego nie powstał zlepek w postaci Andersa,Jelcza czy Kraba za nieziemską kasę a dalej wojsko pomykać będzie 40-to letnim BMP-1 czy Goździkiem
07-31-E6-7A
~koam
1369827840
Dobre posunięcie. BEA jest jednym z liderów na rynku zbrojeniowym. A znając życie gdybyśmy sami się brali za to znowu by wyszło jak z Andersem.. i prototyp by powstał dopiero ok 2020.
11-D6-32-FA

Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Odpalili K9 Thunder
Wojsko ma swojego satelitę!
Pancerniacy jadą na misję
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Piątka z czwartego wozu
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Polski Rosomak dalej w produkcji
Noc na „pasku”
Gdy ucichnie artyleria
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
The Taste of Military Service
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
„Burza” nabiera kształtów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Paczka dla bohatera już w drodze!
Plan na WAM
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Kto zostanie Asem Sportu?
Przełomowy czas dla WZL-2
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Przygotowani na każdy scenariusz
Sojusznicza obrona
Snowboardzistka i pływacy na medal
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Mundurowi z benefitami
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Historyczna „Wisła”
Najdłuższa noc
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Dzień wart stu lat
Panczeniści na podium w Hamar
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Niebo pod osłoną
Gala Boksu na Bemowie
Koniec bezkarności floty cieni?
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Combat 56 u terytorialsów
Wojsko z nowym programem rozwoju
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
W hołdzie poległym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO