moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-brytyjski czołg

Polski Holding Obronny oraz brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems chcą wspólnie zbudować dla naszej armii uniwersalną platformę gąsienicową. Powstanie ona jako odpowiedź na polski program pancerny. Firmy podpisały dziś we Wrocławiu umowę o współpracy.


Krzysztof Krystowski, prezes PHO (do niedawna Grupa Bumar), oraz Tommy Gustafsson-Rask, prezes BAE Systems Hägglunds, którzy parafowali polsko-brytyjską umowę, nie ukrywali, że nowa platforma będzie powstawała przede wszystkim z myślą o polskim programie pancernym. Mogłaby być bazą zarówno dla czołgu podstawowego, jak i bojowego wozu piechoty.

Plan modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych na najbliższą dekadę przewiduje bowiem wymianę zarówno przestarzałych czołgów T-72, których mamy ponad pięćset, jak i bojowych wozów piechoty BWP-1 – tych armia ma prawie dziewięćset.

PHO i BAE Systems połączyły siły, ponieważ zarówno polska firma, jeszcze jako Bumar, jak i brytyjska już próbowały, bez powodzenia, zainteresować naszą armię swoimi wyrobami pancernymi. Bumar – czołgiem Anders, a BAE – bojowym wozem piechoty CV90.

Nowy, wspólny produkt ma odwrócić ten trend. – Dzięki połączeniu sił nasze wspólne rozwiązanie spełni rygorystyczne wymagania techniczne i czasowe stawiane temu kluczowemu programowi – przekonywał Krzysztof Krystowski.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~Adrian
1371553500
ja mam 195 cm wzrostu , chce być czolgistą ale niestety do czolgu sie nie zmieszcze,czy musza byc czolgi dla niskich osob? jak dla mnie dobry byl by odpowiednik merkavy
F1-05-0A-85
~ob172
1370357640
Oj widzę że "fachofcy" się odezwali.... Po pierwsze - mają być pozyskane leopardy. Czyli WP ma posiadać 4 bataliony (232) Leopardów - które zostaną w dodatku zmodernizowane... W tym momencie bedziemy mieli porównywalną liczbę czołgów co Niemcy, Francja i WB. Dla WL priorytetem nie są czołgi - lecz wozy piechoty Zarówno KTO jak i nowy BWP powinien przynięśc rewolicje w WL - poprzez wprowadzenie nowych standardów laczności i zarządzania walką, a konczywszy na nowej konfiguracji, drużyny, plutonu i kompani piechoty. Lekki czołg proponowany przez przemysl - jest tylko uzupełnieniem potencjału pancernego - ktorego główną osia będą czolgi Leopard 2. Wozy te najpewniej pojawią się w momencie wycofywania czolgow PT-91 (czyli okres po 2020 roku ) i najpewniej zajmną ich miejsce. W tym momencie WL bedzie posaidać 3 Brygady na KTO rosomak, 2 BKPanc na leopardach i 2-3 brygady przezbrojone w platformę gasienicową (czyli BWP i lekkie czolgi) Dodać do tego trzeba fakt że 40-45 tonowo woz nie jest lekki - T-72 tyle waży, a jest wozem podstawowym. Idea jest zupelnie inna i nienalezy jej utożsaamiac z klasyką. Brygada wyposażona w nową gąsienicową platformę bedzie jednolita tj. nie bedize batalionu lekkich czołgow i batalionu piechoty zmechanizowanej. Najpewniej bedize jeden typ -gdzię oba wozy beda występowac rownocześnie - być moze juz na poziomie kompani. Takie rozwiązanie umożliwia uproszczona linia logistycznia wysoce zunifikowanych wozów. O uproszczeniu dowodzenia i zwiekszenia wspolpracy między podoodziąlmi nie trzeba chyba mówić - wiadomo stały okład = lepsze zgranie
13-92-A1-2F
~17
1369913340
nie ma pieniędzy na to żeby wymienić i czołgi i bwp na raz dlatego moim skromnym zdaniem najpierw powinniśmy opracować nowy czołg dla zastąpienia T-72 ewentualnie kupić licencje na Leo. A do roli bwp przystosować wycofywane w ten sposób podwozia T-72
BF-08-52-E9
~mops
1369853100
to jakaś paranoja, chcą budować czołg lekki?? przecież to żarty, czy oni normalnie myślą??
04-F2-1E-42
~sceptyk
1369831560
Polsko brytyjski czołg czy bwp? Może by się w końcu zdecydowali bo uniwersalna platforma bojowa jakoś do mnie nie przemawia. Nie łatwiej byłoby kupić licencje na leoparda i skonstruować jakiś porządny bwp a nie kolejne programy pancerne co parę lat?
D0-F4-D9-9B
~GJ
1369830780
Jest konkretna wiadomość teoretycznie B.dobra o wyborze CV90 jako protoplastę nowego BWP-a i podwozia pod inne zabudowy ale na Boga przestańcie myśleć o jakimś wash&go że zastąpi on rasowy czołg bo nawet z przestarzałym T-72 nie ma najmniejszych szans.Po drugie czy nie za bardzo rozdrabniamy się bo nie dalej jak wczoraj podpisaliśmy porozumienie z Ukrainą o współpracy nad nowymi czołgami,BWP-ami itd.choć może i dobrze że próbujemy ale żeby z tego wszystkiego nie powstał zlepek w postaci Andersa,Jelcza czy Kraba za nieziemską kasę a dalej wojsko pomykać będzie 40-to letnim BMP-1 czy Goździkiem
07-31-E6-7A
~koam
1369827840
Dobre posunięcie. BEA jest jednym z liderów na rynku zbrojeniowym. A znając życie gdybyśmy sami się brali za to znowu by wyszło jak z Andersem.. i prototyp by powstał dopiero ok 2020.
11-D6-32-FA

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Pokazali bojowego ducha
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO