moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Susza „wyłączyła” wojskowe poligony

Na poligonach od kilku dni panuje cisza. Ze względu na zagrożenie pożarowe żołnierze nie mogą strzelać czy jeździć czołgami. – Zawsze mamy przygotowany program alternatywny. Teraz zamiast strzelania bojowego ćwiczyliśmy kierowanie ogniem „na sucho” – mówi ppłk Robert Nikonowicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego.


Przeciwlotnicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przyjechali na szkolenie na poligon w Żaganiu. Ale zakaz ćwiczeń ogniowych obowiązuje tu już od kilku dni. Żołnierze nie strzelali ani razu, mimo że zaplanowano aż 90 ćwiczeń ogniowych. Od piątku nie mogą także jeździć po poligonie samobieżnymi zestawami artyleryjsko-rakietowymi ZSU-23-4 MP „Biała”.

Podobna sytuacja panuje na największym poligonowym placu ćwiczeń w okolicy Drawska Pomorskiego. – Trzy tysiące żołnierzy znajdujących się w tej chwili na poligonie może się szkolić, ale bez używania amunicji smugowej i środków pozoracji pola walki – przyznaje płk Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku. I dodaje: – Patrząc na prognozy meteorologiczne, w każdej chwili możemy się spodziewać, że otrzymamy z nadleśnictwa całkowity zakaz strzelania i wstępu na tereny leśne.

Wojskowa instrukcja o ochronie przeciwpożarowej pozwala tylko na dwa rodzaje działań na poligonie, gdy istnieje zagrożenie pożarowe. Pierwszy dopuszcza ćwiczenia, ale np. bez użycia rakiet. Gdy jednak wilgotność ściółki spadnie poniżej 10 procent, dokument nakazuje w trybie alarmowym przerwać wszystkie formy prowadzonego szkolenia.

Żołnierze nie są zadowoleni, ale przepisów rygorystycznie przestrzegają. – Takie sytuacje demolują dowódcom programy szkolenia, a nam utrudniają pracę. Bywa, że nasi ludzie przez kilka dni przygotowują strzelnice czy pas taktyczny do zajęć i nagle okazuje się, że cała praca idzie na marne – narzeka ppłk Przemysław Mikołajczak, komendant poligonu w Wędrzynie. Tam również w piątek obowiązywał zakaz używania amunicji smugowej i środków pozoracji pola walki, np. świec dymnych, petard, materiałów wybuchowych.

W takich kryzysowych sytuacjach komendy poligonów proponują żołnierzom innego rodzaju szkolenia, np. na terenach miejskich lub tam, gdzie zagrożenie pożarowe nie występuje. – Gdy na poligonie planujemy zajęcia między majem a wrześniem, zawsze mamy przygotowany na wypadek suszy program alternatywny. Podczas rozpoczętego właśnie szkolenia zamiast strzelania bojowego ćwiczyliśmy kierowanie ogniem, ale „na sucho” – mówi ppłk Robert Nikonowicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego, który przyjechał do Żagania.

Wojsko stara się minimalizować ryzyko pożaru podczas ćwiczeń. Jeśli zagrożenie jest duże, żołnierzom towarzyszą strażacy. Dodatkowo każdy ćwiczący pododdział ma wydzielony pluton alarmowy, który może gasić ogień.

* * * * *

Według rozporządzenia ministra środowiska Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych podzieliła kraj na 42 strefy prognostyczne. W każdej leśnicy co kilka godzin dokonują skrupulatnych pomiarów temperatury i wilgotności ściółki. Gdy przez kolejnych 5 dni o godzinie 9. jej wilgotność jest niższa niż 10 procent, wprowadzany jest okresowy zakaz wstępu do lasu. Komunikaty o zagrożeniu pożarowym w lasach podawane są dwa razy na dobę o godzinie 9. i 13.

W kraju istnieją trzy kategorie zagrożenia pożarowego: małe, średnie i duże. Przy małym na poligonach trwają wszystkie zaplanowane ćwiczenia i strzelania. Przy średnim można strzelać, ale bez wykorzystania amunicji smugowej, zapalającej, dymnej, oświetlającej, sygnałowej oraz bomb zapalających i oświetlających. Przy zagrożeniu dużym o wilgotności ściółki od 10 do 20 procent zajęcia mogą się odbywać jak przy stopniu drugim. Przy wilgotności poniżej 10 procent szkolenie na poligonie jest niemożliwe.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368895560
Poligon rzecz święta. Ćwiczenia - każde - to stan wyższej konieczności i nie ma co tu oglądać się na gajowego. Wolę mieć spalone 40 h lasu niż 1/2 Poznania.
5C-16-3D-92

Abramsy w pętli
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO