Szeregowy Grzegorz Piróg jest instruktorem samoobrony w zakresie sztuk walki. Stopień instruktora zdobył po zdaniu egzaminu państwowego Polskiej Akademii Sportu w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Warszawie. Do egzaminu na instruktora samoobrony przygotowywał się w klubie sportowym K1 w Lublinie. Obecnie trenuje żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej.
Jak to się stało, że trafił właśnie do nas? – Już w szkole podstawowej myślałem o mundurze. Brat mojej mamy, czyli mój wujek, służył w jednostkach desantowo-szturmowych (obecnie na emeryturze), był dla mnie bohaterem, fascynowały mnie jego opowieści związane z wojskiem, z bytowaniem w trudnych warunkach atmosferycznych. Gdy miałem 12 lat, zainteresowałem się sportami walki. Na początku było to karate potem judo. Moja przygoda z nimi rozpoczęła się w klubie sportowym w Sanoku. Okazało się też, że uczę się dobrze, zdałem na Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach i ukończyłem ją jako magister inżynier produkcji na wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego. To właśnie na studiach otrzymałem mistrzowskie szlify od SOKE (wyższy stopień mistrzowski w aiki ju-jitsu) pana Andrzeja Mroczka.
Dzięki treningom w sekcji sportowej AZS (Akademicki Związek Sportowy) w Kielcach, Grzegorz poszerzył swoje umiejętności z zakresu sztuk walki – do judo i karate doszło ju-jitsu, a potem krav maga. W trakcie przygody ze sztukami walki, która trwa do dziś, Grzegorz brał udział w kilkudziesięciu zawodach w sztukach walki na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Podczas studiów wydał skrypt dla sekcji samoobrony kobiet, był również zaangażowany w treningi sekcji ju-jitsu.
– Po studiach okazało się, że sytuacja na rynku pracy jest trudna, a praca w agencji ochrony osób i mienia to jednak nie było to, dlatego zdecydowałem się na podjęcie służby w najszybciej dostępnym korpusie żołnierzy szeregowych – mówi szeregowy Piróg. – Myślę jednak o zmianie korpusu zawodowego na wyższy.
Swoje pierwsze kroki jako cywil skierował do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku. 7 maja 2012 roku został wcielony do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), by już 1 czerwca jako szeregowy Grzegorz Piróg złożyć przysięgę wojskową. – Było to w Dzień Dziecka, można więc powiedzieć, że w ten sposób spełniły się moje dziecięce marzenia – mówi Grzegorz.
Szkolenie NSR odbywało się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i trwało cztery miesiące. Ukończył je z wyróżnieniem i w listopadzie 2012 roku został powołany do zawodowej służby w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Okres przygotowania do zawodowej służby wojskowej w Centrum Szkolenia szeregowy Grzegorz Piróg wspomina tak: – Szkolenie w Poznaniu było bardzo intensywne, poświęcono mi wiele czasu na treningach z bronią strzelecką, z czego jestem bardzo zadowolony.
Wróćmy jednak do sztuk walki. – Jako instruktor sztuk walki z doświadczenia mogę powiedzieć, że każdy z instruktorów ma swoje indywidualne propozycje dotyczące wykorzystywania w szkoleniu mieszanych sztuk walki. Sztuki walki są na tyle plastyczne, że każdy instruktor uczy nieco inaczej – wyjaśnia Grzegorz. A o co chodzi w technikach krav maga? – Każdy człowiek ma kilkanaście ATEMI, czyli punktów na ciele, które należy atakować, by zadać krytyczny ból i wyeliminować przeciwnika, czyli odebrać mu chęć do dalszej walki. W krav maga wybiera się najszybszy sposób obezwładnienia przeciwnika, wykorzystując najskuteczniejsza technikę niezależnie od sztuki walki – mówi instruktor samoobrony.
Aby samemu przekonać się, jaką przewagę daje umiejętność samoobrony, w każdy poniedziałek i środę o godzinie 16.15 (na białych koszarach) w Stargardzie Szczecińskim można z naszym instruktorem samoobrony poćwiczyć ju-jitsu z elementami krav magi. – Sztuki walki to kontuzyjny sport, ale przez mądry trening wzmacniamy odporność na ból pod względem psychologicznym i fizycznym – dodaje Grzegorz, który także we wtorek i czwartek o godzinie 19.30 prowadzi w wolontariacie zajęcia w Szkole Podstawowej nr 5 (Stargard Szczeciński) ze „street combat ju-jitsu”. Jest to autorskie szkolenie Grzegorza łączące najskuteczniejsze techniki ze wszystkich znanych mu sztuk walki w celu skutecznej samoobrony na ulicy.
Zapraszamy!
Źródło: ppor. Agnieszka Pytko/ 12 BZ
autor zdjęć: Archwum szer. Grzegorza Piróga

komentarze