Prawie 250 zł rocznie mogą zaoszczędzić żołnierze, którzy zostali poszkodowani podczas pełnienia służby za granicą i uzyskali status weterana. Właśnie weszły w życie przepisy zwalniające ich z opłat abonamentowych za radio i telewizję. Ci, którzy już je uiścili, mogą ubiegać się o zwrot.
Prawo do ulgi mają ci żołnierze, którzy otrzymują rentę z powodu urazów lub chorób powstałych na misjach. Aby skorzystać z nowego uprawnienia, weteran musi wypełnić na poczcie specjalny formularz (można go ściągnąć ze strony www.krrit.gov.pl) i przedstawić legitymację weterana poszkodowanego. Niezbędne też będzie zaświadczenie o pobieraniu renty inwalidzkiej. Weteran nie będzie musiał płacić za abonament od następnego miesiąca po złożeniu dokumentów na poczcie. Pierwsze zwolnienia z opłat mogą więc nastąpić od maja.
Co jednak mają zrobić weterani, którzy zapłacili już abonament za cały rok, a teraz zostaną z niego zwolnieni? – Taka osoba może złożyć na poczcie wniosek o zwrot opłat za następne miesiące – tłumaczy Dorota Żebrowska, naczelnik wydziału abonamentowego KRRiT.
Z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego weteranów zwolniła ustawa z 2011 roku. Przepis jednak nie wszedł w życie, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przygotowała odpowiedniego rozporządzenia. W końcu KRRiT przyjęła odpowiednie przepisy.
autor zdjęć: Fotolia
komentarze