moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przed nami trzecia wojna światowa?

To, co się dzieje wokół Korei Północnej, to raczej eskalacja słów i prężenie militarnych muskułów niż zapowiedź wybuchu światowego konfliktu – uważa Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Seria prowokacji, jakich w ostatnim czasie dopuszcza się Korea Północna, spotyka się ze zdecydowaną reakcją ze strony USA i Korei Południowej. Jeśli Kim Dzong Un, przywódca komunistycznej Korei, liczył, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w regionie będą poszukiwali z nim kompromisu, to się przeliczył.

Stany Zjednoczone reagują w sposób zdecydowany, chcą bowiem zademonstrować, że ich sojusznicy mogą na nich liczyć w sytuacji zagrożenia. Pytanie, na ile USA są wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa, padało w ostatnich latach już kilkakrotnie w różnych regionach świata. Tak było w Europie, w związki z aktywnością Rosji, później na Bliskim Wschodzie, ze względu na zagrożenie irańskie, a obecnie na Dalekim Wschodzie. Dlatego Stanom zależy na tym, by pokazać, że są w stanie obronić swoich sojuszników, w tym wypadku Koreę Południową. Amerykański przekaz jest jasny: USA nie zostawiają swoich politycznych przyjaciół bez pomocy. Stąd na przykład demonstracyjny przelot nad Koreą Północną dwóch amerykańskich bombowców B-2, które mogą przenosić broń jądrową.

W konflikcie ważne jest stanowisko Chin, jednego z nielicznych państw, z którym komunistyczna Korea utrzymuje kontakty. Politycy Pekinu na razie apelują do obu stron o powściągliwość. Dla Chin sprawa nie jest też prosta. Wiadomo, że toczy się tam dyskusja, na ile ten kraj powinien się zaangażować po stronie Korei Północnej. Nie ma natomiast jak na razie oficjalnego potwierdzenia informacji, jakoby armia chińska wzmacniała swoje bazy przy granicy z Koreą.

Spokój zachowuje także Japonia. Dawniej na podobne sytuacje reagowała ustawiając baterie Patriot przed budynkami rządowymi. Tym razem nie dała się sprowokować nawet po informacjach, że Korea Północna może zbombardować amerykańskie bazy wojskowe znajdujące się w Japonii. Ten spokój to zapewne scenariusz skonsultowany z USA, które chcą zachować kontrolę nad eskalacją kryzysu.

Czy USA, zaangażowane w walkę z talibami w Afganistanie, będą w stanie otworzyć nowy front w innym regionie świata? Oczywiście jest to możliwe, ale Stany Zjednoczone będą chciały uniknąć realizacji tego scenariusza. Nikt w Waszyngtonie nie jest gotowy do wysyłania dużych dodatkowych sił lądowych w rejon konfliktu. Korea Północna musi jednak zdać sobie sprawę, że Stany Zjednoczone mają do dyspozycji potężną siłę w postaci lotnictwa i marynarki wojennej, wystarczającą do zadania poważnych strat siłom KRLD. Działając wspólnie, siły USA i Korei Południowej powinny także poradzić sobie z prowokacjami zbrojnymi na ograniczoną skalę.

Czy grozi nam wybuch trzeciej wojny światowej? To obawy na wyrost. To, co się dzieje wokół Korei Północnej, to raczej eskalacja słów i prężenie militarnych muskułów niż zapowiedź wybuchu światowego konfliktu. W razie wybuchu konfliktu, mocarstwa takie jak Chiny czy Rosja będą raczej nawoływać do pokoju, niż włączać się do walki.

Łukasz Kulesa
koordynator projektu „Nieproliferacja i kontrola zbrojeń” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego, w szczególności nieproliferacją broni masowego rażenia, kryzysami nieproliferacyjnymi (Korea Północna, Iran), polityką odstraszania mocarstw jądrowych oraz NATO, działaniami na rzeczy kontroli zbrojeń i rozbrojenia.

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO