moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszył przetarg na samolot szkoleniowy

Armia kupi osiem lekkich samolotów odrzutowych do szkolenia zaawansowanego AJT. Będą na nich trenować m.in. piloci F-16. Resort obrony ogłosił właśnie przetarg na zakup tych maszyn. W ramach tej procedury chce też kupić pakiet szkoleniowy i serwisowy dla tych samolotów. Kontrakt wart jest ok. 1,5 mld złotych.

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że producenci samolotów szkolenia zaawansowanego (AJT) mogą składać oferty do 2 kwietnia. Wojsko jest zainteresowane nie tylko nowymi samolotami, ale też dostawą całego, kompleksowego systemu szkoleniowego i pakietu logistycznego. Chodzi m.in. o symulatory lotu i procedur awaryjnych (katapultowania się) oraz komputerowy system wspomagania szkolenia. Armia chce też dostać sprzęt do obsługi naziemnej i napraw, pakiet części zamiennych oraz system informatyczny wsparcia eksploatacji.

– Chcemy kupić osiem samolotów, ale niewykluczone, że podczas negocjacji ta liczba zostanie zwiększona – zapowiada Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony narodowej.

Najlepsza oferta zostanie wybrana w drodze negocjacji do 15 stycznia przyszłego roku. Pierwsze, nowe odrzutowce klasy AJT mają trafić do armii w 2017 r.

Jak pisze „Rzeczpospolita” do przetargu na samoloty szkolenia zaawansowanego (AJT) staną m.in. Brytyjczycy –  BAE Systems, którzy oferowali już u nas swój treningowy Hawk AJT. Podobnie jak Czesi: Aero Vodochody to producent lekkich maszyn L159 Alca. Ofertę przedstawi też włoska grupa Alenia Aermacchi produkująca dwusilnikowe odrzutowce T 346 Master oraz koreański Koncern Korea Aerospace Industries z samolotem T-50 Golden Eagle.

W ubiegłym tygodniu szef resortu obrony Tomasz Siemoniak zatwierdził kluczowe dokumenty, dzięki którym przetarg może ruszyć. Chodzi o studium wykonalności samolotów szkolnych, założenia taktyczno-techniczne wsparcia logistycznego oraz pakiet szkoleniowy dla całego projektu AJT. W tych dokumentach zawarte są oczekiwania armii co do wymogów technicznych samolotów oraz to, że producent zapewni  w kraju m.in. odpowiednie warunki remontów i serwisowania  odrzutowców. Warunkiem jest też to, że kupując samolot Siły Powietrzne dostaną pakiet usług związany z programem treningowym i wsparciem technicznym.

– Dla nas to znakomita informacja. Oznacza, że uzyskamy całkowitą samowystarczalność w szkoleniu kandydatów na pilotów wielozadaniowych samolotów F-16 – uważa dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski.

 


 


O nowych inwestycjach dla polskiej armii czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

 

Ruszają przetargi na śmigłowce i samoloty szkoleniowe

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał ostatnie dokumenty określające, jakie śmigłowce i samoloty do szkolenia pilotów chce kupić wojsko. Dzięki temu jeszcze w tym miesiącu ruszą ogromne wojskowe przetargi. Na nowe maszyny amia wyda ponad osiem miliardów złotych.

 

Nowe śmigłowce dla polskiej armii

Wojsko dostanie 70 nowych śmigłowców – tak zakłada wieloletni plan modernizacji technicznej armii. Najpierw resort obrony chce kupić maszyny wsparcia bojowego i zabezpieczenia, potem śmigłowce bojowe. Według szacunków, nowe śmigłowce będą kosztować osiem miliardów złotych.

MKS

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~maciejk-a
1366278900
A co z EM-10 Bielik od Margańskiego? Który to już minister i przekręt po drodze, a naszego samolotu ni widu ni słychu ?
6F-AA-E5-55
~scoobydoopoznan
1361865480
1 500 000 000 zł / 3,20 zł = 468 750 000,00 $ = 4 szt. The Boeing F-15 SE Silent Eagle . Budowa armii "trochę" trwa w najlepsze. Trochę tego ,trochę tamtego ... .
00-B3-ED-57

Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Z prądem i pod prąd
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Gorący lipiec PKW Łotwa
„Slab”: pilot, który rozkochał Polskę w F-16
Agresja na Polskę nie była „spacerem”
Drony i czołgi, czyli nowa jakość prowadzenia działań
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Flanka pod strażą
Kolejna rosyjska prowokacja w powietrzu
PGZ gotowa na MSPO
Finowie o bezpieczeństwie w Europie do 2040 roku
Najpierw poligon, potem studia
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Uniwersalny polski most składany
„Wielka ucieczka” okiem historyka
PZL Mielec w planach MON-u
Berlin: Rosja próbowała doprowadzić do zamachu na lotnisku
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Wybuchowe szkolenie podchorążych z WAT-u
Pantera przejdzie do historii
Battalions of the Future
Nowy sprzęt w Bursztynowej Dywizji
Kolejne F-35 lecą do Polski
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Dwa marzenia spełnione naraz
Sonda dla Jastrzębia
Kolejny incydent z udziałem rosyjskiego samolotu
Walka w dwóch światach
Polska a broń jądrowa – mity i fakty
Jest kompromis w sprawie rekompensat za broń dla Ukrainy
„Mewa” na północnym szlaku
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Lekcja historii na dwóch kołach
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Polacy przejmą wszystkie szkolenia na Abramsach
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Fabryki zbrojeniowe pod większą ochroną
Pogrzeb ofiar zbrodni wołyńskiej w Ostrówkach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Medale kajakarki, wspinaczki i spadochroniarek
Nigdy więcej wojny
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Piechur, artylerzysta, lotnik i… hydraulik
Polska wzmacnia ochronę nieba
Rośnie liczba domniemanych aktów sabotażu
Terytorialsi wykonywali pomiary dla naukowców z PAN-u
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Zapraszamy na „Army Days”
Nowa era polskiego lotnictwa
„Horyzont” przedłużony
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Abordaż z polskim wsparciem
Ogień w dziale montażu w zakładzie Grupy WB
PZL P.11c – Pościgowy taran!
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Rekordowa licytacja „Kasku weterana”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO