W Warszawie odbyła się odprawa kierowniczej kadry Wojska Polskiego. Siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gościła 19 i 20 lutego 2013 roku najwyższych dowódców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Cieniuch przeprowadził odprawę rozliczeniowo-koordynacyjną. Celem roboczego spotkania było dokonanie oceny stopnia realizacji zadań przez Wojsko Polskie w 2012 roku. Jednocześnie dokonano korelacji celów i zadań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowanych na rok 2013. Odprawa pozwoliła również określić możliwości finansowe i materiałowe służące wykonaniu zamiarów szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódców rodzajów Sił Zbrojnych RP, związków organizacyjnych i jednostek wojskowych do działalności w 2014 roku.
W odprawie uczestniczyło kierownictwo SGWP na czele z zastępcami szefa oraz szefami zarządów i szefostw bezpośrednio podległych, jak również członkowie kierownictw: Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, podległych inspektoratów oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.
W części rozliczeniowej odprawy dowódcy złożyli meldunki o realizacji zadań w 2012 roku. Podsumowano aktywność Wojska Polskiego we wszystkich obszarach działania w kraju oraz w ramach polskich kontyngentów wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.
Zwrócono uwagę na kształtujące się tendencje oraz dynamikę rozwoju sytuacji w operacji stabilizacyjnej ISAF w Afganistanie. Rozmawiano o poprawie interoperacyjności i kompatybilności z partnerami zagranicznymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślono znaczenie ćwiczeń narodowych dla wypełniania zadań statutowych oraz utrzymania spoistości i gotowości Wojska Polskiego.
Podniesiono kwestie wyzwań dotyczących modernizacji technicznej uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Koncentrowano się na doskonaleniu szkolenia operacyjno – taktycznego oraz działalności szkoleniowo – metodycznej. Zwrócono uwagę na efektywność wykorzystania urządzeń szkolno- treningowych i symulatorów. Istotnym zagadnieniem poruszonym w trakcie odprawy było doskonalenie zdolności planistycznych i organizacyjnych jednostek wojskowych. Wskazano na konieczność utrzymania potencjału do działania w sytuacjach kryzysowych.
W zakresie zainteresowania uczestników odprawy znalazła się koncepcja rozwijania zdolności wojsk inżynieryjnych w ramach Wojskowych Jednostek Odbudowy.
Odprawa stanowiła okazję do omówienia spraw związanych z reorganizacją wojskowej służby zdrowia i doskonaleniem zdolności zabezpieczenia medycznego wojsk, w tym sił i środków wydzielanych do działania poza granicami państwa.
Kierownicza kadra Wojska Polskiego została zapoznana z wnioskami oraz doświadczeniami wynikającymi z pierwszego roku funkcjonowania Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Podkreślono zdolność funkcjonowania systemu wykorzystania doświadczeń na wszystkich poziomach dowodzenia.
Przedstawiciele Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Lotów przybliżyli problematykę bezpieczeństwa lotów oraz kontroli lotnictwa w resorcie Obrony Narodowej. Zwrócono uwagę, że nowy system szkolenia i doskonalenia personelu wpływa korzystnie na poprawę stanu bezpieczeństwa lotów.
Część koordynacyjna odprawy poświęcona była zagadnieniom wymagającym spójnego działania dowództw, inspektoratów, zarządów oraz innych instytucji wojskowych w perspektywie 2013 roku, z uwzględnieniem implikacji na kolejne lata.
Uczestnicy odprawy skupili się na sprawach związanych z rozwiązywaniem dylematów i wyzwań kadrowych. Podkreślono, że aktualnie w Wojsku Polskim realizowane są procesy dotyczące wprowadzenia w życie zapisów 18 rozporządzeń Rady Ministrów oraz 52 decyzji i 7 zarządzeń ministra Obrony Narodowej. Wszelka aktywność musi uwzględniać uwarunkowania wynikające z reorganizacji systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej oraz trwający proces legislacyjny, określający nowe zadania i struktury. Wpisuje się w to również nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz konieczność dostosowania systemów informatycznych do planowanych zmian.
„Wszelkie procesy transformacyjne i strukturalne powiodą się przy podmiotowym traktowaniu człowieka. Ludzie stanowią najcenniejszy zasób Wojska Polskiego. Uzyskanie wysokiej jakości oraz efektywności działań możliwe jest przy umiejętnym, rozważnym wykorzystywaniu potencjału naszych żołnierzy i pracowników”, podkreślił generał Mieczysław Cieniuch.
Podczas roboczej odprawy wiele uwagi skupiono na kwestiach związanych z optymalizacją i rozwojem systemu logistycznego Wojska Polskiego. Podkreślono wagę doskonalenia umiejętności planowania logistycznego oraz konieczność kontynuacji informatyzacji logistyki. Nie pominięto spraw związanych z wdrażaniem logistycznych dokumentów doktrynalnych.
Istotnym zagadnieniem omawianym podczas odprawy był stan przygotowania zamierzeń związanych z realizacją „Programu rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2013- 2022”.
Ważnym punktem spotkania kierownictwa Wojska Polskiego były sprawy związane z planowaniem, organizacją i prowadzeniem szkolenia wojsk. Rok 2013 dedykowany jest uzyskaniu wysokiej efektywności szkolenia.
Tekst: płk Tomasz Szulejko / SG WP
autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

komentarze