moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walki powietrzne nad Wawelem

Niebo nad stadionem Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” opanowały samoloty z I i II wojny światowej. I choć były to jedynie zdalnie sterowane modele, to ich starcia były nie mniej zacięte niż te prawdziwych myśliwców. W Krakowie odbyły się zawody w powietrznej walce modeli pod nazwą „III bitwa o Wawel”.



Niedzielna impreza to już trzecie zawody w konkurencji ESA (Electric Simply Aircombat) rozegrane w krakowskim WKS i zarazem II Mistrzostwa Polski. Wzięło w nich udział 35 zawodników w dwóch kategoriach – modeli z I i II wojny światowej. W obu bezkonkurencyjny okazał się 15-letni Patryk Zagrajek. – On ma latanie we krwi. To kolejne zawody, na których bije całą konkurencję. Jest w tej chwili liderem w klasyfikacji Pucharu Polski – mówi Mirosław Skowroński z Eskadry Kraków, która była organizatorem czempionatu na Wawelu.

ESA to dynamicznie rozwijająca się dziedzina modelarstwa lotniczego RC (radio/remote control). Powietrzne walki toczone są przez lekkie, zbudowane z pianki EPP modele. Wykonane własnoręcznie przez zawodników „maszyny” wzorowane są na oryginalnych konstrukcjach z I i II wojny światowej. W trakcie zawodów do każdej z nich przyczepione są wstążki, a odcięcie jej rywalowi śmigłem lub skrzydłem jest głównym celem starcia. Napędzanymi elektrycznymi silnikami samolotami z ziemi sterują piloci, bo tak mawia się na operujących modelami. Biorące udział w walkach powietrznych maszyny osiągają prędkość ok. 70 km/h.


– Przed pięcioma laty dziadek zaprowadził mnie do modelarni. Pokazał samoloty i tak zaczęła się moja przygoda. W ESA latam od trzech lat. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem walki powietrzne, zaniemówiłem z wrażenia i od razu zająłem się tą dziedziną modelarstwa – mówi Patryk. Tegoroczne tytuły wywalczył „pilotując” samoloty wzorowane na maszynach niemieckiej i amerykańskiej. – Na następne mistrzostwa przygotuję modele z biało-czerwoną szachownicą – obiecuje młody modelarz, który już kilkanaście razy oglądał film pt. „Top Gun” i marzy o karierze prawdziwego pilota.

– Poziom tych był bardzo wysoki. Ci zawodnicy, którzy zakwalifikowali się do finałów pokazali absolutne mistrzostwo w prowadzeniu modeli. Bardzo rzadko trafiają się tak doskonałe walki, jak te, które oglądaliśmy zwłaszcza w finale WW I – podsumowuje krakowskie zawody Skowroński.

Wyniki II MP

Samoloty z I wojny światowej
1. Patryk Zagrajek 2780 punktów,
2. Rafał Wiaderek – 1815;
3. Michał Drozd – 1242,
4. Daniel Skiba – 1005,
5. Rafał Mijal – 998,
6. Krzysztof Musiała – 955,
7. Marcin Olas – 739.

Samoloty z II wojny światowej
1. Patryk Zagrajek – 1716,
2. Sebastian Gulina – 1421,
3. Kamil Chipczyński – 1388,
4. Jacek Owczarczak – 1317,
5. Adam Lenik – 1290,
6. Rafał Mijal – 1051,
7. Daniel Skiba - 893.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
„Road Runner” w Libanie
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Inwestycja w bezpieczeństwo
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Brytyjczycy na wschodniej straży
Mundurowi z benefitami
Standardy NATO w Siedlcach
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Marynarze mają nowe motorówki
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Zasiać strach w szeregach wroga
Sukces Polaka w biegu z marines
Abolicja dla ochotników
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Niespokojny poranek pilotów
Wellington „Zosia” znad Bremy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pomnik nieznanych bohaterów
Kaman – domknięcie historii
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Marynarze podjęli wyzwanie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Szansa na nowe życie
Odznaczenia za wzorową służbę
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Koniec dzieciństwa
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Nie daj się zhakować
Kircholm 1605
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Pięściarska uczta w Suwałkach
Polski „Wiking” dla Danii
Nowe zasady dla kobiet w armii
Kolejny kontrakt Dezametu
Rusza program „wGotowości”
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Męska sprawa: profilaktyka
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Starcie pancerniaków
Sportowcy na poligonie
Mity i manipulacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO