moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa formuła warty na Krakowskim Przedmieściu

W sobotnie południe warta przed Pałacem Prezydenckim po raz pierwszy pełniła służbę w nowym miejscu – przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego. To kolejna zmiana mająca uczynić z posterunku żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego atrakcję turystyczną stolicy.

Dotąd żołnierze pełniący wartę przy siedzibie Prezydenta RP stali na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przy kolumnach przed wejściem głównym. 22 września po raz pierwszy przenieśli się bliżej ulicy Krakowskie Przedmieście, przed pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. – Zmiana podyktowana jest chęcią podkreślenia roli prezydenta jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych i wyeksponowania obecności żołnierzy pełniących służbę, tak aby byli lepiej widoczni z ulicy dla przechodniów i turystów – tłumaczy ppłk Paweł Zduniak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, któremu podlega Batalion Reprezentacyjny WP.


Pierwsi w nowym miejscu stanęli starsi szeregowi Piotr Kubś i Mariusz Szulich. Wartę objęli kilka minut po 12.00, po uroczystości zaprzysiężenia posterunku honorowego. W czasie godzinnej zmiany żołnierze poruszali się wkoło pomnika, zmieniali też chwyty karabinka. W sobotę warta w nowym miejscu stała trzy godziny i pełnili ją po kolei żołnierze w mundurach Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Od 24 września posterunek już cały czas będzie pełniony w nowym miejscu.

Posterunki dwuosobowe przed siedzibą głowy państwa wystawiane są codziennie w dni powszednie w godzinach urzędowania prezydenta oraz w weekendy, gdy głowa państwa przebywa w pałacu. Od 3 marca 2003 roku wartę pełnią żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP – wtedy przejęli to zadanie od żołnierzy Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Od 16 stycznia tego roku zmieniono też formułę zaprzysiężenia posterunku przy siedzibie Prezydenta RP. Uroczystość przesunięto w czasie i przestrzeni – zamiast o 9.00 rano organizowana jest w samo południe, przeniesiono ją też z głębi pałacowego dziedzińca na plac przed pomnikiem księcia Poniatowskiego. Uroczystość została również wzbogacona o dodatkowe elementy musztry paradnej. Wszystko to ma służyć przyciągnięciu na stołeczny Trakt Królewski warszawiaków i turystów.

Teraz w zaprzysiężeniu uczestniczy 10 osób: dowódca warty garnizonowej, rozprowadzający, sześciu żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych, trębacz i werblista. Dowódca warty dokonuje przeglądu broni i umundurowania, a wartownicy pokazują umiejętności związane z musztrą i posługiwaniem się karabinkiem. – Ceremonia zawiera też elementy musztry paradnej zapożyczone od innych pododdziałów reprezentacyjnych, np. przegląd karabinka podpatrzony został w armii USA – zdradza ppłk Zduniak. Scenariusz trzyminutowej uroczystości opracowano w DGW zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego i protokołu dyplomatycznego.

W DGW podkreślają też, że posterunek przed Pałacem Prezydenckim pełniony jest w miejscu historycznym. To właśnie tutaj – przed ówczesnym dawnym Pałacem Namiestnikowskim – 5 sierpnia 1915 r. po raz pierwszy od 1831 r. stanął na warcie polski żołnierz.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~tomii
1486575420
Stałem tu jak tylko Włęsa się tu sprowadzil z Belwederu-byłem w NJW MSW
30-EF-CD-56
~anares
1366497420
to są jedni i ci sami żołnierze tylko sie przebierają w mundury innych rodzajów wojsk .co za ludzie tu pisza komentarze
03-3A-0C-DD

Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
 
Gdy sekundy decydują o życiu
DriX – towarzysz okrętu
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Piorun – polska wizytówka
Polska dołącza do satelitarnej elity
Mamy pierwszych pilotów F-35
Ogień z nabrzeża
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Nasi czołgiści najlepsi
Ustawa bliżej żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wakacje? To czas na wojsko
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Walka pod napięciem
Gdy zgasną światła
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Składy wysokiego ryzyka
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Long Range. Mamy nowych mistrzów Polski
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Ukwiał z Gdańska
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Apache’e nadlatują
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę
Bat na wrogów i niepokornych
Na początek: musztra i obsługa broni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Czołgi końca wojny
Na pomoc po katastrofie
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Podniebny Pegaz
Sojusznicy w obronie Europy, czyli „Defender ‘25”
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Pierwsza misja Gripenów
Pracowity dyżur Typhoonów
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Jak daleko do końca wojny?
Koniec wojny, którego nie znamy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Gra o kapitulację
Bohater odtrącony
Wspólna wola obrony
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Nowa siła uderzeniowa
Misja PKW „Olimp” doceniona
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Obierki z błotem
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Sport kształtuje mentalność
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Basen dla Rosomaka
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Więcej na mieszkanie za granicą
Medycy dla „Tarczy Wschód”
Nowy prezes PGZ-etu
Historyczna umowa z Francją
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Polskie Pioruny dla Belgii
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Pegaz nad Europą
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wiedza na trudne czasy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO