moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minerzy mają nową łodź

Sportis S 10500 to nowa hybrydowa łódź Grupy Nurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców. Ma ok. 11 metrów, silniki o mocy ponad 600 koni mechanicznych i doskonałe możliwości manewrowe. – A podczas sztormu można się schować w kabinie – dodają żołnierze. Read More

– Wbrew pozorom kabina jest dla nas bardzo ważna – mówi bosman Norbert Kozłowski z Grupy Nurków-Minerów 12 Dywizjonu Trałowców. – Dzięki niej, możemy wykonywać swoje obowiązki nawet przy złej pogodzie.

Nurkowie-minerzy najwięcej pracy mają właśnie podczas sztormów. Wtedy fale odsłaniają niewybuchy i niewypały, które muszą zostać zneutralizowane. Do tej pory rzęsisty deszcz, porywisty wiatr czy niska temperatura bardzo utrudniały działania żołnierzy. Szybka łódź Sportis S 10500 ułatwi im pracę.



Kabina to głównie kwestia bezpieczeństwa i komfortu pracy, poza nią łódź jest wyposażona w wysokiej klasy sprzęt. –  Łódź ma też urządzenia służące do łączności radiowej, system GPS, sonar i radar, żebyśmy mogli poruszać się bez problemu na przykład we mgle – mówi bosman Kozłowski. Maszyna jest bardzo stabilna. Nawet jeśli do jej wnętrza dostanie się woda, załoga może czuć się bezpiecznie, bo łódź, dzięki bocznym tubom wypełnionym powietrzem, ma świetną wyporność.

Nurkowie minerzy świnoujskiej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża interweniują kilkadziesiąt razy w ciągu roku. Ich zadania polegają na poszukiwaniu min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji obiektów minopodobnych wykrytych przez okręty na morzu. Gdy zajdzie taka potrzeba, wspierają także akcje saperskie w głębi lądu. Ponadto zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu. Udzielają też pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu oraz wspierają akcje ratowniczo-poszukiwawcze. Zabezpieczają również zacumowane i zakotwiczone okręty przed siłami dywersji podwodnej.

Źródło: 8 FOW

Ewa Korsak

autor zdjęć: Tomasz Grotnik, Jacek Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze


Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Nowa baza US Army w Polsce?
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Chcą budować dla Amerykanów
Hegseth odznaczył polskiego generała
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kraków zaprosił weteranów
Wsparcie ma znaczenie
Sojusz kontra drony
Marsz prawdę ci powie
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Ślady, których nie widać
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Od indeksu do munduru
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
DIANA szansą dla polskich innowacji
Groźny incydent w Libanie
Latający dron – broń na okręty podwodne
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Wielka gra na ukraińskim froncie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
NATO rozkłada lotniczy parasol
Polsko-kanadyjska współpraca
Za sterami DORSZ i myśliwców
Polsko-estońska współpraca
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Oswoić „latający komputer”
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Generał z cienia
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Lotnisko w zanadrzu
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Bałtyk, wspólna sprawa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Czerwieńsze będą…
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bez zmian w emeryturach
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Syndrom Karbali
K9, ognia!
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO