moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Potrzeba wsparcia i dialogu

Będziemy wspierać Ukrainę, będziemy pomagać, kontynuujemy logistyczne zabezpieczenie, szkolimy żołnierzy – mówił dziś szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem. Podkreślił też, że potrzebny jest dialog. – Wierzymy głęboko, że powrót do stołu rozmów Ukrainy i USA daje nadzieję i szansę na sprawiedliwy pokój – wskazał.

Tematem rozmowy, którą w czwartek rano odbyli wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i minister obrony Ukrainy Rustem Umerow, była bieżąca sytuacja bezpieczeństwa w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie oraz współpraca w obszarze obronności. – Dopóki lecą bomby na szpitale, żłobki, przedszkola, domy seniorów, dopóty trzeba pomagać. Kiedy giną niewinni, trzeba wspierać. To są nasze wartości, nasza cywilizacja – powiedział po spotkaniu szef MON-u. – Będziemy wspierać Ukrainę, będziemy pomagać, kontynuujemy logistyczne zabezpieczenie, szkolimy żołnierzy – dodał i podkreślił, że Polska jest liderem w tym zakresie: przeszkolono już niemal 28 tys. ukraińskich wojskowych, a obecnie Ukrainie przekazywana jest już 46. donacja o wartości 200 mln euro.

 

Wicepremier Kosiniak-Kamysz mówił też o potrzebie dialogu. – Jesteśmy zwolennikami rozmów, współpracy sojuszników i przyjaciół, a tak traktuję relacje pomiędzy NATO a Ukrainą – stwierdził i wskazał, że najbardziej namacalnym dowodem tej współpracy jest otwarte dwa tygodnie temu Centrum Analiz, Edukacji i Szkolenia NATO–Ukraina w Bydgoszczy. – Wierzymy głęboko, że powrót do stołu rozmów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych daje nadzieję i szansę na sprawiedliwy pokój – dodał wicepremier i podkreślił, że jest otwartość ze strony biura prezydenta Zełeńskiego. – Wierzymy, że najbliższe dni przyniosą dobre rezultaty – podsumował. 


Film: Marcin Łobaczewski/ ZbrojnaTV

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił również, że duża część rozmowy z Umerowem była poświęcona współpracy przemysłów zbrojeniowych – wspólnym inwestycjom w Polsce i w Ukrainie. – Wybieram się do Kijowa z misją gospodarczą naszego przemysłu – zapowiedział szef MON-u i dodał, że umówiono się na bardzo krótkie terminy odpowiedzi. – Ta współpraca, także joint venture, będzie wyrazem solidarności dwukierunkowej – zaznaczył.

Minister Umerow podkreślił, że spotkanie z polskim ministrem obrony jest symbolem jedności europejskiej. – To potwierdza, że Ukraina nie pozostaje sama w swojej walce o bezpieczeństwo i wolność Europy – powiedział szef ukraińskiego resortu obrony. Zwrócił również uwagę, że wsparcie wojskowe jest krytycznie ważne dla jego kraju i podziękował Polsce za wszechstronną pomoc – na szczeblu wojskowym, dyplomatycznym i gospodarczym. Dodał, że podczas spotkania przygotowano plan projektów pilnych i długoterminowych, a także rozmawiano na tematy dotyczące podniesienia zdolności bojowych armii ukraińskiej, poboru nowych żołnierzy i wzmocnienia obrony przeciwlotniczej.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/ MON

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1741272300
Już teraz Ukraina przegania Nas w technologii wojskowej ,mają sprzęt którego my samodzielnie długo nie będziemy mieli , i trzeba sobie posypać głowy popiołem a nie grać rolę bogatego wujka ,to oni mają rakiety dalekiego zasięgu Neptun , Burza lub grzmot już nie pamiętam ,Bogdanę i inne zabawki ,pociski Ppanc o zasięgu 10 km ,a mu się dalej bawimy w procedury ,wróg u bram a my dalej konsultujemy , nie możemy wymyśleć prochu to ponad nasze siły
46-6D-7D-13

Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
W hołdzie ofiarom NKWD
Debata o bezpieczeństwie
Mała Orka?
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Zabójczy team nad Anglią
Rosomaki na lądzie i morzu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Głos żołnierzy ma znaczenie
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Architekci pola walki
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Pasja i fart
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Morska ścieżka kariery
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Fińska armia luzuje rygory
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
F-16 na straży
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Większe możliwości Nitro-Chemu
Syndrom Karbali
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Apache w polskich rękach
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Jelcz coraz silniejszy
Marynarz w koreańskim tyglu
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Grzmoty zamiast Goździków
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
View from Outer Space
Zbrodnia bez kary
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Studia dla żandarmów
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
54 sekundy próby
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Psiakrew, harmata!
Our Only One
Zbrodnia i kłamstwo
NATO i USA o Iranie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Polski sukces w Duńskim Marszu
Pierwsze loty
WAM wraca do Łodzi
Wypadek w PKW UNIFIL
Podwójny emeryt, jedno świadczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO