moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef Pentagonu w Europie

Pete Hegseth, sekretarz obrony w administracji prezydenta Donalda Trumpa, rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Europie. Spotka się m.in. z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Niemczech i weźmie udział w szczycie ministrów obrony państw NATO. Ostatnim punktem na trasie wizyty szefa Pentagonu będzie Polska.

Sekretarz obrony USA Pete Hegseth z wizytą w Joint Task Force North w Dowództwie Północnym Stanów Zjednoczonych, luty 2025 r. Fot. Sgt. 1st Class Andrew R. Sveen

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że jednym z krajów, które w trakcie właśnie rozpoczętej europejskiej wizyty odwiedzi Pete Hegseth, będzie Polska. Sekretarz obrony USA „spotka się z polskimi liderami, aby omówić silną dwustronną współpracę obronną, działania odstraszające na wschodniej flance NATO i przywództwo Polski jako wzorcowego sojusznika w zakresie inwestycji obronnych i podziału obciążeń w NATO” – czytamy w komunikacie amerykańskiej administracji. Rozmowy z polskimi politykami zaplanowane są na piątek. Natomiast w sobotę Hegseth ma się spotkać z amerykańskimi żołnierzami, którzy w lotniczej bazie w Powidzu pełnią służbę na wschodniej flance NATO.

– To bardzo poważny sygnał, że Polska jest sprawdzonym sojusznikiem – skomentował wizytę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie udzielonym w Radiu Zet. Szef MON-u przypomniał także, że Polska już niemal osiągnęła postulowany przez prezydenta Trumpa 5-procentowy próg wydatków na obronność – w tym roku na ten cel wydamy około 4,7 proc. PKB. – Nie ma drugiego państwa w Europie, który tyle wydaje – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Zanim amerykański polityk przyjedzie do Polski, złoży wizytę w Niemczech. Jak informuje Departament Obrony, Hegseth odwiedzi dwa amerykańskie dowództwa rozlokowane za naszą zachodnią granicą – chodzi o struktury odpowiedzialne za amerykańskie wojska w Europie i Afryce. W planie ma także spotkanie z amerykańskimi żołnierzami, którzy na co dzień służą w Niemczech.

W czwartek szef Pentagonu weźmie udział w szczycie ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Zamierza omówić „potrzebę zwiększenia wydatków na obronę sojuszników, poszerzenia europejskiego przywództwa w NATO i rozbudowy potencjału przemysłów obronnych po obu stronach Atlantyku”. Jednym z tematów ma być większe zaangażowanie Europy w programie pomocy militarnej dla Ukrainy. Jak poinformowała amerykańska administracja, na spotkaniu z sojusznikami Hegseth „powtórzy zobowiązanie prezydenta Trumpa do jak najszybszego dyplomatycznego zakończenia wojny w Ukrainie”.

Pete Hegseth od 25 stycznia 2025 roku jest sekretarzem obrony w rządzie prezydenta Donalda Trumpa. Po ukończeniu Uniwersytetu Princetown w 2003 roku zaciągnął się do Gwardii Narodowej. Służył w jej wojskach lądowych w latach 2003–2014 i ponownie w okresie od 2019 do 2021. Służbę wojskową zakończył w stopniu majora. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie. W 2014 rozpoczął karierę dziennikarską – został komentatorem politycznym stacji Fox News, a w latach 2017–2024 był współprowadzącym weekendowe wydanie programu „Fox & Friends”.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Sgt. 1st Class Andrew R. Sveen

dodaj komentarz

komentarze


Torami po horyzont
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Together on the Front Line and Beyond
Fenomen podziemnej armii
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Polska poza konwencją ottawską
Cztery lata wojny w Ukrainie
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Outside the Box
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Morskie koło zamachowe
Oko na Bałtyk
Życie pod ostrzałem
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Kierunek Rumunia
Przemyślany każdy ruch
Sprintem do bobsleja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Skromny początek wielkiej wojny
Koniec olimpijskich zmagań
„Jaskółka” na Bałtyku
Spluwaczki w nowej odsłonie
Selonia, czyli łotewski poligon
Laboratorium obrony państwa
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Desant w Putlos
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Oficer od drona
Debiut skialpinizmu
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Polski sektor obronny za SAFE
Walka o pierwszą dziesiątkę
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Chciałem być na pierwszej linii
Focus of Every Move
Wojsko wskazało priorytety
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO