moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoleniowa pomoc dla walczącej Ukrainy

Misja Unii Europejskiej w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM UA) jest realizowana od dwóch lat i w tym czasie wyszkolono już ponad 60 tys. ukraińskich żołnierzy. Prawie co czwarty przygotowywał się w Polsce, gdzie znajduje się międzynarodowe dowództwo szkoleniowe CAT-C. Jedno z takich szkoleń odbyło się niedawno w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Na początku grudnia 158 Samodzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy zaczęła publikować w mediach społecznościowych zdjęcia z Polski. Każdy wpis jest opatrzony podziękowaniami dla Polaków, a zwłaszcza dla „kolegów z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej”, dzięki którym „158 Brygada ma okazję uczyć się i doskonalić swoje umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia działań bojowych w warunkach współczesnych działań wojennych”.

 

158 Samodzielna Brygada Zmechanizowana to jedna z dziesięciu nowych brygad, o których gen. por. Ołeksandr Pawluk wspominał w maju w wywiadzie dla „The Economist”. Jako ówczesny dowódca wojsk lądowych sił zbrojnych Ukrainy zapowiadał utworzenie nowych formacji z myślą o obronie stolicy. „Obrona Kijowa pozostaje jednym z naszych głównych zmartwień, bez względu na to, jak trudno jest na wschodzie. To serce Ukrainy i wiemy, jaką kluczową rolę w przyszłości odegra obrona stolicy” – mówił siedem miesięcy temu gen. por. Pawluk.


Film: SGWP

Szkolenie ukraińskich żołnierzy w Polsce odbywa się w ramach międzynarodowej misji EUMAM UA (EU Military Assistance Mission), a kieruje nim dowództwo CAT-C (Combined Arms Training Command) stacjonujące w Żaganiu. W kursach organizowanych w ramach CAT-C, poza Polską, biorą udział żołnierze z 16 innych państw. – Celem szkolenia jest wzmocnienie zdolności militarnych ukraińskich sił zbrojnych w taki sposób, aby mogły one skutecznie i trwale bronić swojego kraju oraz chronić ludność cywilną. Zgodnie z aktualnym mandatem misji, odpowiadając na zapotrzebowanie zgłaszane przez stronę ukraińską, zapewniamy szkolenie podstawowe i zaawansowane kierowane dla różnych korpusów osobowych – komentuje mjr Artur Pinkowski z sekcji prasowej 11 LDKPanc.

Ukraińscy żołnierze przebywają na kursach prowadzonych w wielu miejscach w Polsce. – W tym momencie szkolenia odbywają się w ośmiu lokalizacjach, a jednym z nich jest to realizowane w Żaganiu – potwierdza major i dodaje, że Ukraińcy są szkoleni do poziomu batalionu włącznie ze sztabami i dowództwem. W Polsce mają możliwość zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w różnych specjalnościach wojskowych, np. pancernej i zmechanizowanej, artyleryjskiej, przeciwlotniczej, inżynieryjnej czy logistycznej (technicy-mechanicy).

Jakub Zagalski

autor zdjęć: 11 DKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Człowiek, który sprzedał ciszę
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Premier wojenny
Litwa stawia na poligony
Medale na lodzie i śniegu
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Utraceni, lecz nie zapomniani
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Waiting for the F-35
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Experience It Yourself
Pod nową czaszą
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
FORT Kraków otwarty
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Partnerstwo Polski i Litwy
Pucharowy medal na desce
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
O bezpieczeństwie u prezydenta
PKW „Noteć” – koniec misji
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Medyczny impas
Maj polskich żywych torped
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Co nowego w przepisach?
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Ferie z wojskiem
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Kierunek Rumunia
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ekstremalnie ważny cel
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Pies pomaga walczyć z PTSD
Co dalej z Tarczą Wschód?
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Przeprowadzka CSWOT-u
Amerykański szogun
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
To nie mogło się udać, ale…
ORP „Garland” w konwoju śmierci
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO