moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Marynarki Wojennej w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Już w czwartek, 28 listopada przypada Święto Marynarki Wojennej. Tego dnia minie także 106 lat, odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Właśnie z tej okazji, na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu odbył się dziś okolicznościowy apel.

„Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła NOWOTNEGO, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych” – tym dekretem Naczelnik Państwa Józef Piłsudski rozpoczął nowożytną historię morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Od tego czasu nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.

„Dostęp do Morza Bałtyckiego umożliwił Polsce rozwój handlu międzynarodowego. Porty morskie takie jak Gdańsk, Puck i rodząca się z morza i marzeń Gdynia stały się kluczowymi punktami eksportu i importu, co pozwoliło na dynamiczny rozwój polskiej gospodarki (…) Bałtyk nadal odgrywa istotną rolę w handlu i polityce, podkreślając znaczenie Polski w globalnym systemie gospodarczym i politycznym. Dzięki niemu Polska nieustannie rozwija swoje relacje międzynarodowe, wzmacniając swoją pozycję na arenie światowej”- powiedział w trakcie przemówienia dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Piotr Sikora.

Dotychczas, 28 listopada świętowano przede wszystkim rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, natomiast od tego roku również Święto Marynarki Wojennej. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, ogłoszoną w Dzienniku Ustaw 22 października 2024 roku, termin tego święta to 28 listopada. Ponadto w ostatni weekend czerwca, obchodzić będziemy Dzień Marynarki Wojennej w ramach Dni Morza, z otwarciem na społeczeństwo i różnymi przedsięwzięciami, które się z tym wiążą.

Obchody Święta Marynarki Wojennej w związku z 106. rocznicą utworzenia Marynarki Wojennej, w Świnoujściu rozpoczęły się w poniedziałek, 25 listopada od złożenia kwiatów pod pomnikiem ”Tym, Którzy Przywrócili Pomorze Macierzy” przez Dowódcę 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Piotra Sikorę, któremu towarzyszyli dowódcy jednostek wojskowych wchodzących w skład Flotylli. Następnie przeprowadzono uroczystą zbiórkę pododdziałów Flotylli. Wzięły w niej udział stany osobowe jednostek Flotylli, orkiestra wojskowa, kompania honorowa i poczet sztandarowy 12 Dywizjonu Trałowców.

***

Główne uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej odbędą się w czwartek, 28 listopada w Gdyni. Z tego miejsca pragniemy serdecznie wszystkich zaprosić do świętowania wraz z marynarzami.

Źródło: 8 FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Ostatni lot „Pałera”
NATO zwiększy produkcję broni
Morska bryza w dwóch odsłonach
Integracja F-35 rozpoczęta
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
Przełomowe porozumienie
Polski projekt, światowe znaczenie
Mundur i bokserskie rękawice
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Żywią i bronią
Wsparcie ma znaczenie
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Śmierć w sercu Azji
Cyfrowa niedyskrecja
USA znów uderzyły w Iran
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Prezydent RP o szczycie NATO
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
MON i MSZ o szczycie NATO
Połączeni na Bałtyku
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna hybrydowa trwa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Gen wojownika
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Dronowy kierunek przyszłości
Vespa Battle Challenge
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W drodze po oficerskie gwiazdki
Sportowa rewolucja na AWL-u
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Polski Gnom
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Ostatnia niedziela…
Piksele prawdy w morzu fałszu
Nowa koalicja dronowa
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Paliwowy krwiobieg NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pieta Michniowska
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Borsuki i roje dronów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Saperzy w akcji pod wodą
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
PIRX-1 na orbicie
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Zbrodnicza farsa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Szerszeń z Sochaczewa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO