moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siła w jedności

Zaangażowanie Polski w NATO, wsparcie dla Ukrainy i zagrożenia ze Wschodu – to tematy, które premier Donald Tusk i sekretarz generalny NATO Mark Rutte poruszyli na spotkaniu w Warszawie. Rutte z uznaniem mówił o polskich siłach zbrojnych i wydatkach na obronność. – Musimy wzmacniać nasze zdolności i produkcję przemysłu obronnego – mówił sekretarz generalny NATO.

W środę 13 listopada prezydent Andrzej Duda i wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wzięli udział w uroczystym otwarciu amerykańskiej bazy przeciwrakietowej w Redzikowie (woj. pomorskie). W tym samym czasie w Warszawie miało miejsce spotkanie premiera Donalda Tuska i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte, którzy wygłosili potem krótkie oświadczenie dla mediów.

Donald Tusk na wstępie zaznaczył, że ma z sekretarzem NATO nie tyle podobne, co wręcz identyczne poglądy na temat bieżącej sytuacji na świecie. – To brzmi jak banał, ale cieszę się, że na początku swojej misji potwierdzasz, że Polska nie tylko ze względu na geografię, ale też ze względu na swój wysiłek, jeśli chodzi o uzbrojenie, wydatki na obronność, staje się fundamentem polityki NATO w tym krytycznym miejscu i czasie – zwrócił się Donald Tusk do gościa. Premier oświadczył, że podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami zaprezentował sekretarzowi generalnemu polskie „wysiłki związane z budową fortyfikacji, umocnieniem granicy Polski i NATO we współpracy z państwami bałtyckimi i Finlandią”. – Potwierdziłem, że Polska nadal będzie inwestowała pieniądze i wysiłki, żeby ta granica stała się granicą nieprzekraczalną dla ewentualnych agresorów czy napastników – podkreślił Tusk.

Szef rządu mówił też o Ukrainie, która pozostaje „w centrum uwagi sekretarza NATO i polskiego premiera”. A także o znaczeniu relacji transatlantyckich, które są „fundamentem naszego bezpieczeństwa i rozwoju”. – To jest polska doktryna. Tak długo, jak długo USA, Kanada, Europa, NATO, Wielka Brytania, Norwegia są razem, tak długo świat jest względnie bezpieczny – mówił Tusk. – Możesz na nas liczyć, Polska będzie kompetentnym partnerem – dodał.

Mark Rutte, dla którego była to pierwsza wizyta w Polsce od czasu niedawnego objęcia stanowiska sekretarza generalnego NATO, wyraźnie docenił wkład Polski w realizowanie założeń Sojuszu. Mówił o polskich żołnierzach stacjonujących na Litwie i w Rumunii, wymienił uczestnictwo Polaków w misjach NATO w Kosowie i Iraku. Z uznaniem przytoczył przykłady pomocy militarnej i cywilnej dla Ukrainy oraz to, że Polska planuje wydać rekordowe w skali NATO 4,7% PKB na cele obronne, a już teraz dysponuje jedną z największych armii spośród państw członkowskich.

Mark Rutte mówił o wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, ale również o wysłaniu żołnierzy Korei Północnej do Rosji. Zdaniem sekretarza Putin płaci za to „pieniędzmi i technologią”, co stanowi „zagrożenie nie tylko dla nas, ale też dla Japonii, Korei Południowej czy USA”. – W tym wysiłku wojennym biorą udział również Chiny – ciągnął Rutte, wspominając również o Iranie, który dzięki rosyjskim rakietom tworzy kolejne źródło zagrożenia na Bliskim Wschodzie. Szef NATO podkreślił, że przez takie działania „region Indo-Pacyfiku oraz obszar euroatlantycki stają się jednym wielkim teatrem działań”. – Cieszy mnie to, że Polska wyraża gotowość wzmacniania i budowania więzi z regionem Indo-Pacyfiku oraz niezachwiane wsparcie Polski dla Ukrainy – mówił Mark Rutte, zwracając uwagę na potrzebę „wzmacniania naszych zdolności i produkcji przemysłu obronnego”.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Na tronie mistrza bez zmian
Snowboardzistka i pływacy na medal
Wojsko kontra śnieżyce
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Piątka z czwartego wozu
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Przyszłość polskich czołgów K2
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Powrót do przeszłości Westerplatte
Przyszłość obrony i odstraszania
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Koniec bezkarności floty cieni?
Dyplomatyczna gra o powstanie
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
W drodze po indeks
Góral z ORP „Gryf”
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
„Pułaski” do remontu
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Odpalili K9 Thunder
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Co nowego w przepisach?
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy jadą na misję
Miliardy na logistykę i łączność
Niebo pod osłoną
Sabotaż na dnie Bałtyku
Najdłuższa noc
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO