moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Apel pamięci w Ossowie

W Ossowie, przy pomniku upamiętniającym miejsce śmierci ks. mjr. Ignacego Skorupki, odbył się uroczysty apel pamięci. – To jest miejsce, w którym 104 lata temu młodzi chłopcy unieśli wolność Polski – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Tu broniono chrześcijaństwa – dodał prezydent Andrzej Duda.

Trwają obchody Święta Wojska Polskiego i 104. rocznicy bitwy warszawskiej. W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczyli w apelu pamięci, który odbył się w Ossowie. W okolicach tej miejscowości 13 i 14 sierpnia 1920 roku doszło do starcia między Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną. – Jeszcze przed wielką wiktorią warszawską, tutaj w Ossowie, młodzi ludzie i kapelani odnieśli pierwsze zwycięstwo – powiedział zwierzchnik sił zbrojnych.

 

Prezydent przypomniał, że to właśnie podczas walk w Ossowie zginął ksiądz Ignacy Skorupko. Dziś o tym wydarzeniu przypomina znajdujący się w tym miejscu pomnik. – Tutaj oddaje się hołd ochotnikom, młodzieży, ale także, a może w szczególności kapelanom Wojska Polskiego – mówił Andrzej Duda. – To miejsce jest ważnym symbolem – zaznaczył.

Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk/ZbrojnaTV

Prezydent przypomniał, że w Ossowie powstaje muzeum. Wyraził przy tym nadzieję, iż rozpocznie ono działalność już w przyszłym roku. – Muzeum Bitwy Warszawskiej, obrony Ossowa, muzeum bohaterów, które w jeszcze lepszy sposób będzie obrazowało niezwykłość tamtych wydarzeń i wagę postawy wobec ojczyzny i jej trwania. Bo nie będzie Polski, jeśli zabraknie oddanych jej synów i córek – mówił. – Historia pokazuje, że jeśli choć na chwilę ich zabraknie lub będzie ich zbyt mało, Polska znika. Dlatego dziękuję, że jesteście tu i teraz. Dziękuję, że pamiętacie – zwrócił się do uczestników wydarzenia.

W uroczystości wziął udział także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – To jest miejsce, w którym 104 lata temu młodzi chłopcy unieśli wolność Polski, młodą niepodległość, dopiero co odzyskaną – zaznaczył minister obrony narodowej.

Szef MON-u mówił także o tym jak ważną postacią był ksiądz Ignacy Skorupka. Dodał, że także dziś w wojsku pełnią posługę kapelani różnych wyznań, a o tym jak są potrzebni świadczy choćby fakt, jak są witani, kiedy przyjeżdżają na polsko-białoruską granicę. – To wsparcie jest i będzie udzielane dla tych, którzy tego oczekują – powiedział. – Misji księdza Ignacego nie wolno zmarnować, bo on dał przykład, jak być ze swoimi do samego końca – podkreślił.

Szef MON zaapelował o wsparcie dla polskich żołnierzy. – Dzisiaj armia musi być nie tylko dobrze zorganizowana i najlepiej wyposażona. Musi być też społeczeństwo, które stoi za swoją armią, które wie, jaka jest jego powinność w momencie próby, zagrożenia państwowości i niepodległości – mówił. – Bez poczucia poparcia i wsparcia od społeczeństwa nie ma armii, która je obroni. Musimy i będziemy stać za naszym wojskiem, to jest nasza powinność i nasz przywilej – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON platforma X

dodaj komentarz

komentarze


W krainie Świętego Mikołaja
Pancerniacy jadą na misję
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Udany start Peruna
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Komplet medali wojskowych na ringu
Polski „Wiking” dla Danii
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Niebo pod osłoną
Brytyjczycy na wschodniej straży
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Początek „Ratownika”
Okręt skrojony na Bałtyk
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
The Darker, the Better
„Horyzont” przeciw dywersji
Marynarze podjęli wyzwanie
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Gdy ucichnie artyleria
Warto być wGotowości
Dzień wart stu lat
Wojsko na Horyzoncie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojskowy bus do szczęścia
Nowe zasady dla kobiet w armii
Kapral Bartnik mistrzem świata
Obywatele chcą być #wGotowości
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Razem na ratunek
Mundurowi z benefitami
Sukces Polaka w biegu z marines
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Plan na WAM
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Orka po szwedzku
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Ogień z Leopardów na Łotwie
Elementy Wisły testowane w USA
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Militarne Schengen
Krajowa produkcja amunicji
Bezzałogowy nurek
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pilica w linii
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Szef MON-u z wizytą we Włoszech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO