moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego Olimp do wsparcia francuskich sił zbrojnych w zabezpieczeniu XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – poinformował Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Misja polskich żołnierzy potrwa od 24 czerwca do 30 września, czyli zakończenia igrzysk paraolimpijskich.

Przewodnicy i psy służbowe przygotowują się do zabezpieczenia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Na stadionie MKS Świt w Nowym Dworze Mazowieckim ćwiczyli umiejętności w wykrywaniu materiałów wybuchowych.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego spotkał się wczoraj w Paryżu z doradcą wojskowym prezydenta Francji Emmanuela Macrona, generałem Fabienem Mandonem. Dzień wcześniej w BBN-ie odbyło się spotkanie ministra Jacka Siewiery i generała Philippea Lavigne’a, szefa Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji, jednego z dwóch strategicznych dowództw NATO, odpowiedzialnego m.in. za przygotowanie sojuszniczych sił do zmieniających się globalnych wyzwań i zagrożeń. Podczas spotkań rozmawiano m.in. o współpracy podczas igrzysk olimpijskich, które w lipcu rozpoczną się w stolicy Francji. Francuskie siły bezpieczeństwa poprosiły o pomoc w zabezpieczeniu zawodów partnerów z NATO, w tym Polaków. Francuzi podkreślają, że priorytetem jest m.in. obrona przed zagrożeniami ze strony dronów. Szczególne środki ostrożności zostaną zastosowane podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Polska zgodziła się zaangażować w działania mające podnieść bezpieczeństwo sportowej imprezy. W środę prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego Olimp do wsparcia francuskich sił zbrojnych w zabezpieczeniu XXXIII LIO. W misji PKW Olimp weźmie udział 20 żołnierzy, w tym przewodnicy z psami służbowymi wyszkolonymi w zakresie pirotechniki. Polacy będą wraz z francuskimi żołnierzami zabezpieczać infrastrukturę i doradzać w działaniach antyterrorystycznych. Polscy żołnierze mają również współpracować z kolegami z innych armii, którzy biorą udział w międzynarodowej misji nad Sekwaną.

Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego Olimp jest ppłk Damian Zalewski. Trzon 20-osobowego kontyngentu stanowią żołnierze z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Przygotowania do misji rozpoczęły się w kwietniu. – Wkrótce po otrzymaniu od strony francuskiej wniosku o wsparcie zabezpieczenia igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich rozpoczęliśmy pierwsze szkolenia w naszym Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Później nasze psy ćwiczyły też na obiektach sportowych, m.in. na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W ostatnim czasie podczas zgrywania kontyngentu ćwiczyliśmy na obiektach 2 Pułku Saperów i Miejskiego Klubu Sportowego Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Sprawdzaliśmy różne warianty działania, aby wykluczyć możliwość podłożenia materiałów wybuchowych i niebezpiecznych w czasie igrzysk – mówi dowódca PKW Olimp.


Ppłk Damian Zalewski dodał, że podczas przygotowań do wyjazdu do Francji korzystano z doświadczeń polskich żołnierzy, którzy przed 20 laty zabezpieczali igrzyska olimpijskie w Atenach. Przyznał, iż podczas najbliższych igrzysk francuskie siły zbrojne będą wspierane przez żołnierzy z kilkunastu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Kilkanaście państw NATO wystawiło swoje psy służbowe. Podczas wspólnych działań będziemy więc zwiększać naszą interoperacyjność w realizacji zadań nie tylko z Francuzami, lecz także z wojskowymi z armii innych narodów. Nasza praca będzie się skupiała na tym, aby przede wszystkim zabezpieczyć igrzyska tak, aby sportowcy mogli bezpiecznie rywalizować o medale. My będziemy za nich trzymać kciuki, a jeżeli będzie taka możliwość, będziemy im kibicować – zapowiada oficer.

Polacy nie po raz pierwszy będą pomagali organizatorom igrzysk olimpijskich. W 2004 roku rząd Grecji, w związku z zagrożeniem terrorystycznym, wystosował prośbę do Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie pomocy w zabezpieczeniu igrzysk olimpijskich w Atenach. W odpowiedzi NATO rozpoczęło operację „Distinguished Games”. Udział w niej wziął również polski kontyngent wojskowy w składzie 52 żołnierzy z 5 Tarnogórskiego Batalionu Chemicznego i 10 Brygady Logistycznej z Opola. Trzon kontyngentu stanowił pluton likwidacji skażeń z 5 bchem w Tarnowskich Górach, który pełnił dyżur w ramach 3 Zestawu Sił Odpowiedzi NATO. Kontyngentem dowodził ppłk Andrzej Żmuda.

XXXIII Igrzyska olimpijskie odbędą się między 26 lipca a 11 sierpnia, natomiast XVII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie od 28 sierpnia do 8 września.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
 
Bezpieczniejsza Europa
Flyer, zdobywca przestworzy
Świat F-35
Wypadek Rosomaka
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
GROM’s DNA
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
„Różycki” zwodowany
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Specjalsi pod nowym dowództwem
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Śmierć gorsza niż wszystkie
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Podróż w ciemność
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Ratownik w akcji
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Strażnicy polskiego nieba
Święto sportów walki w Warendorfie
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
The Power of Infrastructure
Pionierski dron
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Policjanci w koszarach WOT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Drukowanie dronów
NATO przechodzi do działania
Pancerny kot w polskim wojsku
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Kajakami po medale
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Nowa dostawa Homarów-K
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Ewakuacja Polaków z Izraela
Planowano zamach na Zełenskiego
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Rakiety dla polskich FA-50
Wyższe stawki dla niezawodowych
Inwestycja w żołnierzy
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Podejrzane manewry na Bałtyku
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO