moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy miecze pokoju

W ciągu dwóch tygodni mieli zaplanować wspólną operację pokojową. Sztabowcy z Litwy, Polski i Ukrainy szkolili się w warunkach poligonowych. Cykliczne ćwiczenia „Three Swords”, zorganizowane przez wielonarodową brygadę LITPOLUKRBRIG, odbyły się w Lublinie.

Planowanie operacji wsparcia pokoju oparte na procesie MDMP (Military Decision Making Process) – takie zadanie postawiło kierownictwo ćwiczeń „Three Swords” oficerom z Litwy, Polski i Ukrainy. Sztabowcy dostali dwa tygodnie na opracowanie planu odpowiedniego użycia oddziałów afiliowanych do LITPOLUKRBRIG. – To jedne z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze ćwiczenia w naszym trzyletnim cyklu szkoleniowym – podkreśla płk Piotr Lisowski, dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

 

REKLAMA

Na lubelskim poligonie rozstawiono stanowisko dowodzenia. Po otrzymaniu rozkazu sztabowcy przystąpili do pracy. – Aby odpowiednio zaplanować operację wsparcia pokoju, wykorzystaliśmy proces planowania i podejmowania decyzji MDMP – tłumaczy kpt. Ołeksandr Mołodcow, oficer prasowy LITPOLUKRBRIG. – Sztab analizował etap po etapie, każdy aspekt, by odpowiednio przygotować operację i w odpowiedni sposób użyć pododdziałów, którymi dysponuje – zaznacza kpt. Mołodcow.


Film: Piotr Raszewski/ ZbrojnaTV

Zgodnie z przyjętym scenariuszem afiliowane pododdziały zostały zgrupowane na wybranych terenach. Od początku miały angażować się we wsparcie lokalnej ludności. Bataliony cały czas wypracowywały własne kierunki działania, wdrażając kolejne decyzje dowództwa wyższego szczebla (HICON) – funkcję tę pełnił sztab LITPOLUKRBRIG. Warunki, w jakich działały wojska, zmieniały się jednak cały czas. – Na bieżąco musieliśmy reagować między innymi na działania grup przestępczych czy walczyć z dezinformacją, a nasi dowódcy elastycznie podchodzić do sytuacji, zmieniając wytyczne, które do nas trafiały – przyznaje kpt. Ołeksandr Mołodcow.

Sztab wciąż otrzymywał dane od dowódców poszczególnych pododdziałów. Opierając się na faktach, podejmował kolejne decyzje. Sztabowcy z wielonarodowej brygady na bieżąco analizowali też inne aspekty sytuacji, między innymi ukształtowanie terenu czy warunki pogodowe, by w najbezpieczniejszy sposób zakończyć misję bez narażania własnych wojsk. W końcowe działania zaangażowano wszystkie bataliony. – Chodziło o to, by na jednym terenie i w tym samym czasie skoordynować wysiłek oraz odpowiednio rozdzielić prace i zadania. To z kolei było gwarancją płynności i bezpiecznego przeprowadzenia operacji – przyznaje oficer prasowy LITPOLUKRBRIG.

Dwa tygodnie sztabowych manewrów przyniosły pozytywną odpowiedź na pytanie, czy Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada jest w stanie zaplanować i przeprowadzić operację wsparcia pokoju. – Takie operacje to jedno z naszych sztandarowych działań, jesteśmy więc do nich doskonale przygotowani – podkreśla płk Piotr Lisowski. Dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zaznacza, że ćwiczenia „Three Swords” potwierdzają pełną interoperacyjność i zdolności brygady. – Praca w międzynarodowym środowisku nie jest łatwa, ale ma wiele zalet. Korzystamy z własnych doświadczeń, a każda nacja wnosi wartość dodaną do naszych działań – stwierdza płk Lisowski.

Sztabowcy przekonują, że dzięki działaniu w środowisku międzynarodowym mogą zwrócić uwagę na więcej aspektów współczesnego teatru wojennego. – Doświadczenia ukraińskich oficerów są dla nas nieocenione. Mają przecież największą wiedzę o tym, jak obecnie wygląda sytuacja za naszą wschodnią granicą. Wszystko to staramy się wykorzystywać i analizować podczas wspólnych ćwiczeń – zaznaczają oficerowie z LITPOLUKRBRIG.

Ćwiczenia „Three Swords” zorganizowano po raz drugi. Pierwsza edycja miała miejsce w 2021 roku w ośrodku poligonowym w Jaworowie w Ukrainie. Przedsięwzięcie to było efektem porozumienia między szefami sztabów generalnych Polski i Ukrainy. W tegoroczną odsłonę zaangażowano m.in.: Batalion Piechoty im. Księcia Margirisa z Litwy, Batalion Dowodzenia 19 Brygady Zmechanizowanej, 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany, grupy operacyjne 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej, 21 Batalion Logistyczny oraz przedstawicieli 18 Pułku Saperów z Polski, a także grupę operacyjną z dowództwa i sił desantowo-szturmowych z Ukrainy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski, LITPOLUKRBRIG

dodaj komentarz

komentarze


Z parlamentu do wojska
 
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty walki
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Jaki będzie czołg przyszłości?
Lato pod wodą
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Włoski Centauro na paryskim salonie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
The Suwałki Gap in the Game
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Wracajcie z medalami!
Pancerny sznyt
Polsko-litewskie konsultacje
Szpital u „Troski”
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Formoza. Za kulisami
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
RBN przed szczytem NATO
Pancerniacy trenują cywilów
Jak usprawnić działania służb na granicy
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Oczy na Kijów
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Za zdrowie utracone na służbie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
International Test
Prezydent Zełenski w Warszawie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Terytorialsi w gotowości do pomocy
„Operacja borelioza”
Feniks – następca Mangusty?
Spadochroniarze na warcie w UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Roczny dyżur spadochroniarzy
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Walka – tak, ale tylko polityczna
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Na ratunek… komandos
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO