moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada ma nowego dowódcę. Został nim płk Piotr Lisowski, który zastąpił na tym stanowisku gen. Jarosława Mokrzyckiego. Uroczyste przekazanie dowództwa nastąpiło podczas uroczystości z okazji ósmej rocznicy powołania jednostki z siedzibą w Lublinie.

– Przyjmuję tę nominację z wdzięcznością, motywacją i nadzieją. Dziękuję za powierzenie mi dowodzenia wielonarodową jednostką i zapewniam, że jej misja będzie kontynuowana, a brygada stawi czoła wyzwaniom, jakie ją czekają – powiedział płk Piotr Lisowski tuż po objęciu dowództwa LITPOLUKRBRIG. Oficer przejął obowiązki dowódcy w piątek 15 września podczas obchodów ósmej rocznicy powołania Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z siedzibą w Lublinie. Wcześniej służył m.in. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a od 2022 roku był szefem sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej.

 

REKLAMA

Płk Piotr Lisowski zastąpił na stanowisku gen. bryg. Jarosława Mokrzyckiego, który dowodził LITPOLUKRBRIG od 2021 roku. Poprzedni dowódca teraz zostanie szefem sztabu 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego. – Wielonarodowa brygada została powołana, aby pomagać i wspierać Ukrainę w jej dążeniach do wstąpienia do NATO. W tej chwili ta ambicja jest jeszcze silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – wyjaśnił generał i dodał: – Dziękuję bardzo za te dwa lata wspólnej służby. Będę chciał wykorzystać doświadczenie, które stąd wynoszę, dla dobra polskich sił zbrojnych, naszego kraju i wojsk sojuszniczych – podkreślił gen. bryg. Jarosław Mokrzycki.

W uroczystym przekazaniu dowództwa wzięli udział przedstawiciele służb dyplomatycznych i rządów trzech państw-założycieli LITPOLUKRBRIG. – To wyjątkowa jednostka i doskonała platforma dla naszej współpracy wojskowej. Bardzo ją cenimy, zwłaszcza że pozwala ukraińskim oficerom i żołnierzom zdobywać doświadczenie w dowodzeniu według standardów NATO. Z kolei ukraińscy oficerowie i żołnierze dzielą się tu swoim doświadczeniem zdobytym na polu walki – zaznaczył Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce. Dyplomata podkreślił, że to szczególnie ważne w tej chwili, gdy jego kraj walczy z rosyjską agresją. – Polska i Litwa to nasi najbliżsi sojusznicy oraz partnerzy, którzy bez chwili wahania natychmiast rozpoczęli militarne wsparcie Ukrainy. Jesteśmy za to wdzięczni, bo to dowodzi silnego braterstwa broni, pokazuje naszą jedność, a jedność to siła – dodał ambasador.

Z kolei Žilvinas Tomkus, wiceminister obrony narodowej Litwy, zwrócił uwagę, że brygada scala trzy narody i podtrzymuje ich wielowiekowe tradycje sojusznicze. – Od wielu lat wspólnie upamiętniamy i świętujemy daty bitew, które nasi żołnierze toczyli ramię w ramię, wykazując jedność, determinację i solidarność. Dzisiaj walczy Ukraina, ale nie jest w tym sama. Po raz kolejny pokazaliśmy solidarność i jedność, gdy trzeba było przeciwstawić się agresorowi. Jestem pewien, że pozostaniemy zjednoczeni aż do ostatecznego zwycięstwa Ukrainy – podkreślił polityk.

Wdzięczność za dotychczasową pomoc oficerów i żołnierzy LITPOLUKRBRIG dla Sił Zbrojnych Ukrainy wyraził natomiast Ołeksij Szandar, zastępca dowódcy wojsk powietrznodesantowych ukraińskiej armii. – Dziękuję za wsparcie i wszechstronną pomoc Ukrainie oraz naszym siłom zbrojnym. Życzę brygadzie i jej kierownictwu sukcesów w osiąganiu ważnych celów i realizacji wyzwań, stojących nie tylko przed LITPOLUKRBRIG, ale całym cywilizowanym światem. Ten najważniejszy to utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa – powiedział ukraiński oficer.

W rocznicowych uroczystościach, oprócz przedstawicieli państw-założycieli LITPOLUKRBRIG, wzięli również udział samorządowcy – władze regionu i Lublina. Żołnierze wielonarodowej brygady otrzymali odznaczenia nadane przez prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy, a także szefów resortów obrony tych państw.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego została sformowana jesienią 2015 roku, a działalność zainaugurowała w styczniu 2016 roku. Liczy ponad 4 tys. żołnierzy, na co dzień stacjonujących w swoich jednostkach macierzystych, afiliowanych do LITPOLUKRBRIG. Dowództwo brygady mieści się w Lublinie. Tworzy je 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i pięciu litewskich, którzy pełnią służbę rotacyjnie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: plut. Tomasz Borsuk, Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Raki dla podhalańczyków
 
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Szef MON-u o planach obrony kraju
Polsko-koreańskie rozmowy
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Przyszłość pod znakiem dronów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Brązowa czwórka podwójna
16 Dywizja świętuje
Tak rodziła się konspiracja
Nie płynie z nurtem
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Długi marsz na wschód
O innowacyjnych technologiach dla wojska
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Wojsko pomoże Słoweńcom
Odliczanie do przysięgi
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Lecimy F-35
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Szwedzi na „Czernickim”
Polska rozdarta przez okupantów
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Nie uznaje półśrodków
Z pułku w brygadę
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Trening na awaryjnym lotnisku
RBN o rezultatach szczytu NATO
Konsekwentnie dąży do celu
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
The Power of Buzdygany Awards
Przysięga w Kolnie
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Wojskowe kontrakty w USA
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Spełnia marzenia
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Plan misji „Air Defender”
Wyższe diety za służbę na granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Wychodzi poza schematy
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Dwa medale w Budapeszcie
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Wirtualna walka na morzu
Śladem profesjonalistów
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Stawia na dobrą komunikację
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Moc Buzdygana
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Cyberżołnierze na szczycie NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO