moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Debiut Raidera

Z kilkutygodniowym opóźnieniem Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAir Force) opublikowały zdjęcia samolotu Northrop Grumman B-21 Raider. Sesja fotograficzna, której bohaterem był bombowiec szóstej generacji, została przeprowadzona podczas lotów testowych w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii.

Samolot przyleciał do tej bazy z Zakładu Sił Powietrznych 42 w Palmdale 17 stycznia. Choć loty testowe prowadzono na przełomie marca i kwietnia, pierwsze fotografie maszyny w powietrzu pojawiły się dopiero pod koniec maja. Kilkanaście dni wcześniej, 8 maja 2024 roku, Andrew Hunter, zastępca sekretarza sił powietrznych ds. zakupów, technologii i logistyki, stwierdził podczas zeznań przed Senacką Komisją Sił Zbrojnych: „Jesteśmy na etapie prób w locie, program testów przebiega prawidłowo”. Podkreślił, że program testów w powietrzu pomaga poznać unikalne cechy tej nowej platformy.

Northrop Grumman B-21 Raider został oficjalnie zaprezentowany – przy zachowaniu środków ostrożności – 2 grudnia 2022 roku w Palmdale. Amerykanie są bardzo czujni w ujawnianiu informacji o swym nowym bombowcu zaliczanym do szóstej generacji, gdyż obawiają się wykradzenia jego sekretów konstrukcyjnych przez szpiegów ich największych rywali – Chin i Rosji. Taki wyciek byłyby zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, gdyż B-21 będzie stanowić przez kilkadziesiąt lat kluczowy element ich atomowej triady.

 

REKLAMA

Hunter nie podał żadnych szczegółów na temat fazy prób prowadzonych w Edwards, ponieważ uważa się ją za wysoce newralgiczną. To nie jedyne ograniczenie dotyczące informacji o programie B-21. W odróżnieniu od wielu innych projektów lotniczych Waszyngton nie podał, ile samolotów zamówiono w styczniu tego roku w ramach pierwszej partii i jaki będzie harmonogram ich dostaw. Nie ujawniono też wartości kontraktu, gdyż mogłaby ona stanowić wskazówkę, co do wielkości zakupu. Oficjalnie podane informacje z 2022 roku szacowały cenę bombowca na około 700 mln dolarów.


Testowy lot B-21 Raider w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii. Fot. US Air Force

Samoloty B-21 Raider, zbudowane z wykorzystaniem technologii obniżającej ich widzialność, zastąpią dwa typy obecnie używanych przez USAF bombowców: B-1 Lancer i B-2 Spirit. Oprócz broni nuklearnej będą mogły wykorzystywać uzbrojenie konwencjonalne. Raider – w porównaniu z B-2 – ma mniejszą od niego rozpiętość skrzydeł, długość i masę własną. Napęd B-21 stanowią dwa silniki, które umożliwią mu loty z prędkością ponad 0,8 Ma. B-2 ma co prawda cztery silniki, ale o mniejszej mocy. Raider ma mniejsze rozmiary od poprzedników, co oznacza, że będzie mógł przenosić jedynie około 9 t uzbrojenia, podczas gdy Spirit zabiera go blisko 20 t. Jednak wojskowi uznali, że coraz precyzyjniejsze bomby i pociski rakietowe zrekompensują mniejszą masę.

Aby przyspieszyć proces produkcji i wdrożenia do służby, postanowiono, że samoloty testowe będą budowane na tej samej linii produkcyjnej co później seryjne. I co kluczowe, w maszynach testowych montowane są docelowe systemy. Prawdopodobnie B-21 wejdzie do służby w 2026 roku. Pierwszą bazą operacyjną bombowców szóstej generacji, w której będzie znajdować się jednostka szkoleniowa, wybrano Ellsworth w Południowej Dakocie. Prawdopodobnie B-21 zostaną rozmieszczonego też w bazach Whiteman w Missouri i Dyess w Teksasie. Szacuje się, że eksploatacja floty co najmniej stu B-21 przez 30 lat pochłonie ponad 200 mld dolarów.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Wkrótce certyfikacja WOT-u
 
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Sztandar dla cyberwojsk
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Spadochroniarze w operacji TALO
Plan na szczyt
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Przesmyk w grze
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Policjanci szkolą wojsko
„Czarownice” nad Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Trzy miecze pokoju
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Kajakarze i wioślarze na podium
NATO on Northern Track
Latający radar
Pokazali swoją siłę
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Ameryka daje wsparcie
Gortat Team vs drużyna NATO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AW149 wkrótce „made in Poland”
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mistrzowie Spike`ów
Dzień, który zmienił bieg wojny
Inwestycja potrzebna jak tlen
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Eurosatory 2024 idą na rekord
Koszykarskie święto w Łodzi
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AWACS-y dostarczone
Podróż w ciemność
„Umieram jak Polak”
„Pierwsza Drużyna” na start
„Osiodłać krowę”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Docenić „misjonarzy”
Equipment Tailored to the Needs
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Zaprojektuj mural o powstaniu
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO