moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Smutny dzień Wojska Polskiego

Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz dowództwa rodzajów sił zbrojnych skontrolują procedury, a także warunki bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie szkoleń żołnierzy. To reakcja na śmiertelny wypadek, do jakiego doszło w czasie górskich ćwiczeń JW Nil. Do czasu zakończenia przeglądu wstrzymane zostaje szkolenie z użyciem materiałów wybuchowych i środków bojowych.

– Dziś około 12 dotarła do mnie informacja o śmierci starszego szeregowego z Jednostki Wojskowej Nil w Krakowie. Żołnierz miał 30 lat i brał udział w szkoleniu w Tatrach Wysokich, przygotowując się do zawodów w Szwajcarii – poinformował na konferencji prasowej gen. broni Marek Sokołowski, czasowo pełniący obowiązki dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Po zdarzeniu komandosa próbowali reanimować koledzy, a potem ratownicy TOPR-u. Niestety, na próżno. Jego ciało zostało już przetransportowane do Zakopanego. – Jeszcze dziś będę miał wideokonferencję z dowódcą wojsk specjalnych i żołnierzami, którzy brali udział w szkoleniu. Na razie nie chciałbym spekulować. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem prokuratury. Czekamy na oficjalny komunikat prokuratury – podkreślał gen. broni Sokołowski.

Kondolencje najbliższym żołnierza przekazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Słowa współczucia kieruję przede wszystkim do Rodziny żołnierza, który zginął pod lawiną. Wojsko cały czas jest w kontakcie z jego Rodziną. Zostali oni otoczeni wszelkim wsparciem – napisał minister obrony narodowej.

Niestety, to kolejny tragiczny wypadek, do którego doszło w ostatnim czasie podczas szkolenia. Wczoraj przy wysadzaniu trotylu zginęło dwóch saperów z 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. Dla dwóch innych wojskowych tragicznie zakończył się udział w ćwiczeniach na poligonie w Drawsku. Do wypadku doszło 6 marca. Dziś minister Władysław Kosiniak-Kamysz polecił, by Sztab Generalny Wojska Polskiego rozpoczął przegląd procedur i warunków bezpieczeństwa w polskiej armii. „Do czasu zakończenia przeglądu, decyzją ministra obrony, wstrzymane zostaje szkolenie z użyciem materiałów wybuchowych i środków bojowych, z wyjątkiem działań realizowanych przez struktury przygotowywane do udziału w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz szkoleń żołnierzy ukraińskich” – poinformował Sztab Generalny WP.

Smutną wiadomość przekazało także Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych – dzisiaj rano niespodziewanie zmarł gen. bryg. Adam Marczak. Jak informuje na portalu X DORSZ, śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, a doszło do niej, kiedy oficer był poza służbą. „Rodzina i bliscy zmarłego zostali powiadomieni i zapewnieni o możliwości wsparcia ze strony Wojska Polskiego” – czytamy w oświadczeniu Dowództwa.

Gen. Marczak był oficerem o bogatym doświadczeniu. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie. Przez lata służył w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. Pełnił funkcje dowódcze podczas misji w Afganistanie, a także Bośni i Hercegowinie. W 2017 roku stanął na czele 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, zaś cztery lata później został zastępcą szefa sztabu Eurokorpusu w Strasburgu. Od września ubiegłego roku kierował sztabem dowództwa unijnej operacji Althea w Bośni i Hercegowinie.

Sama misja rozpoczęła się w 2004 roku. Żołnierze wspierają bośniackie władze w zapewnianiu bezpieczeństwa i stabilności, w kraju, który pod koniec ubiegłego wieku doświadczył krwawej wojny domowej. W operacji udział bierze przeszło 600 wojskowych z 20 państw, w tym Polski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON; kpt. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska/ DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kadisz za bohaterów
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO