moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Współpraca w obszarze lotnictwa pomiędzy WAT a PZL-Świdnik

Kształcenie przyszłych inżynierów, wspólne projekty naukowo-badawcze oraz wymiana doświadczeń to główne założenia porozumienia podpisanego między Wojskową Akademią Techniczną a Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik.

Porozumienie podpisano 19 marca 2024 r. Uczelnię reprezentował rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, a w imieniu spółki dokument podpisał Prezes Zarządu Jacek Libucha.

„PZL Świdnik to partner godny zaufania, z którym Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT współpracuje od wielu lat. Dzisiejsze porozumienie otwiera drzwi do nowych obszarów naszej współpracy, jak również zaangażowania pozostałych wydziałów. Akademia realizuje wiele projektów na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa, m.in. w konsorcjach naukowych. Jesteśmy otwarci na współpracę z przemysłem owocującą rozwijaniem innowacyjnych technologii, które znajdują zastosowanie w nowoczesnym uzbrojeniu. W zakresie dydaktyki, kształcimy naszych studentów m.in. dla takich firm jak PZL-Świdnik, dlatego ten bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą korzystnie wpływa na odpowiednie przygotowanie przyszłych absolwentów do wymagań firmy” – mówił rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

REKLAMA

Uczestnicząca w spotkaniu dyrektor działu HR spółki Lucyna Pasternak podkreśliła, że PZL-Świdnik jest kluczowym pracodawcą w sektorze lotniczym w Polsce. „Realizujemy liczne projekty rekrutacyjne, a wśród nowo zatrudnianych pracowników znaczącą liczbę stanowią osoby z wykształceniem inżynieryjnym, którym oferujemy bardzo dobre warunki rozwoju zawodowego. PZL-Świdnik realizuje wielomilionowe inwestycje, wdraża nowe procesy technologiczne, powiększa portfolio produktowe i swoją wartość dodaną w programach realizowanych wspólnie z Grupą Leonardo. Jednym z akceleratorów jest uruchomienie nowej linii produkcyjnej śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP” – powiedziała. Dodała, że PZL-Świdnik dostrzega ogromny wkład Wojskowej Akademii Technicznej w rozwój polskiego przemysłu lotniczego w obszarze naukowo-badawczym oraz kształceniu kadr.

W spotkaniu wzięła również udział Aleksandra Dąbrowska z HR PZL-Świdnik oraz przedstawiciele Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT: Dziekan dr hab. inż. Stanisław Kachel, prof. WAT, dr hab. inż. Marek Rośkowicz, prof. WAT, dr inż. Mariusz Ważny prof. WAT i ppłk dr inż. Maciej Henzel.

Po zawarciu umowy przedstawiciele spółki przeprowadzili na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa spotkanie ze studentami dotyczące m.in. pracy, staży oraz praktyk. Partner przemysłowy, PZL-Świdnik zadeklarował wolę fundowania staży dla studentów. Zgodnie z umową możliwe będzie wspólne ustalanie tematyki prac dyplomowych i prowadzenie prac badawczych przez studentów, doktorantów i pracowników spółki; uzgodniono, że w ramach takich prac partnerzy mogą udostępniać sobie literaturę i pomoce naukowe.

Akademia i PZL-Świdnik będą udzielać sobie wzajemnie konsultacji merytorycznych w zakresie realizowanych badań naukowych i prac rozwojowych. W planach są wspólne projekty, publikacje naukowe i występowanie o ochronę praw do wspólnie opracowanych oryginalnych rozwiązań technicznych. Porozumienie przewiduje także wymianę pracowników w celach szkoleniowych, wzajemne uczestnictwo w prezentacjach, seminariach, konferencjach i naradach lub ich współorganizowanie.

PZL-Świdnik, jako jedyny polski OEM śmigłowcowy, wyprodukował i dostarczył ponad 7400 śmigłowców klientom w ponad 40 krajach na całym świecie. Firma zatrudnia ponad 3000 osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 polskich przedsiębiorstw. PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego resortu obrony – 80% śmigłowców dostarczonych MON to maszyny produkcji PZL- Świdnik. Od 2010r. firma jest częścią międzynarodowej Grupy Leonardo działającej w dziedzinach lotnictwa, kosmonautyki oraz obronności i bezpieczeństwa. W ramach Grupy Leonardo, PZL-Świdnik jest Centrum Doskonałości Struktur Lotniczych, dysponując pełną zdolnością przemysłową w tym zakresie. PZL-Świdnik jest ważnym podmiotem integrującym polski sektor lotniczy.

Tekst: Ewa Jankiewicz/ rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Puciłowska

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
V Korpus z nowym dowódcą
Zachować właściwą kolejność działań
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO