moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum Szkolenia WS ma już pięć lat

Przygotowują żołnierzy do działania w wodzie i pod wodą, w powietrzu i na lądzie. Organizują różnego rodzaju kursy kwalifikacyjne dla operatorów, a na kursie Jata szkolą cywilów, którzy marzą o służbie w szeregach wojsk specjalnych. – Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ma już pięć lat. Przez ten czas wyszkoliliśmy niemal 5 tys. żołnierzy – mówi płk Wojciech Smołuch, komendant placówki.

Kurs JATA, wrzesień 2023 r.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych powstało pięć lat temu jako kolejna jednostka tego rodzaju sił zbrojnych obok Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, GROM-u, JWK, Agatu, Nilu i Formozy. Z okazji jubileuszu pod koniec ubiegłego tygodnia odbyła się uroczysta zbiórka. W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie spotkali się kadra i pracownicy centrum, przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, z gen. bryg. Robertem Kopackim, zastępcą dowódcy KWS, na czele, a także wszystkich jednostek wojsk specjalnych.

 

REKLAMA

– Minęło pięć lat od powołania centrum. W tym czasie zyskaliśmy patrona – ppłk. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz” – ustanowiono nasze święto, mamy też swoją odznakę pamiątkową i rozpoznawczą. Mamy również szeroki wachlarz zadań szkoleniowych. Wykonujemy je z dużym poświęceniem w powietrzu, w wodzie i pod wodą oraz na lądzie – mówił podczas uroczystości płk Wojciech Smołuch, komendant CSzWS. Oficer przyznał, że początki funkcjonowania placówki nie były łatwe. – Doświadczyliśmy wielu trudnych momentów, ale zawsze z determinacją szliśmy do przodu. Osiągnęliśmy bardzo dużo. Przeszkoliliśmy na kursach prawie 5 tys. żołnierzy, a kilka razy więcej na terenie naszego ośrodka szkolenia poligonowego – wyliczał płk Smołuch. Podkreślił, że placówka prowadzi szkolenia nie tylko dla żołnierzy WS, lecz także innych rodzajów wojsk, organizuje też szkolenia dla jednostek sojuszniczych. – Życzę sobie i wam, by ten dorobek był jedynie wstępem do kolejnych lat służby i kolejnych wyzwań. Jednym z tych poważniejszych jest teraz tworzenie Szkoły Podoficerskiej Wojsk Specjalnych – dodał komendant.

Za dotychczasową pracę i osiągnięcia dowództwu oraz kadrze Centrum dziękował gen. bryg. Robert Kopacki. Zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych podkreślił, że placówka z powodzeniem organizuje specjalistyczne kursy nurkowe i spadochronowe, przygotowuje do służby w wojskach specjalnych cywilów i zajmuje się szkoleniem rezerwy. – Wyrażam szczere wyrazy uznania także za terminowe i gruntowne przygotowanie szkolenia dla żołnierzy sił specjalnych z państw sojuszniczych i koalicyjnych – zaznaczył gen. Kopacki.

W trakcie uroczystości Ośrodek Szkolenia Lądowego CSzWS w Lublińcu został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący pododdział wojsk specjalnych”, żołnierzom Centrum wręczono także odznaczenia resortowe oraz akty mianowania na wyższy stopień wojskowy.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych im. ppłk. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz” jest jednostką szkolnictwa wojskowego i podlega bezpośrednio Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych. Do zadań placówki należy m.in. prowadzenie kursów specjalistycznych dla żołnierzy WS, organizowanie kursów językowych, szkolenie rezerw i kandydatów do służby. W strukturze Centrum znajdują się ośrodki szkolenia: lądowego w Lublińcu, spadochronowego w Krakowie, nurkowego w Gdyni oraz poligonowego w Strzepczu na Kaszubach. Niebawem działalność rozpocznie także Szkoła Podoficerska WS.

Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu prowadzi kursy specjalistyczne, kwalifikacyjne i doskonalące z zakresu lądowych działań specjalnych, a także szkolenia snajperskie, z technik linowych i wysokościowych, SERE, technik pirotechnicznych oraz inżynieryjno-saperskie. W Lublińcu, w ramach kursu Jata, szkolą się także cywile, którzy marzą o służbie w szeregach wojsk specjalnych.

Znajdujący się w Krakowie Ośrodek Szkolenia Spadochronowego prowadzi szkolenia ze spadochronami z grupy A, B, C oraz kursy dla operatorów wykonujących skoki w systemie HALO/HAHO. Szkolą się tam także piloci tandemów, instruktorzy spadochronowi oraz personel zabezpieczający lądowiska.

Z kolei Ośrodek Szkolenia Nurkowego przygotowuje żołnierzy wojsk specjalnych do uzyskania uprawnień od młodszego nurka, przez nurka bojowego aż do kierownika podwodnych działań bojowych. Instruktorzy z Gdyni szkolą także np. operatorów komory dekompresyjnej, pojazdów podwodnych i szybkich łodzi operacyjnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: OSL CSzWS

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Sandhurst: końcowe odliczanie
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO