moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukces polskiej artylerii

Po sześciu latach starań Polska stała się pełnoprawnym członkiem ASCA – Artillery Systems Cooperation Activities, czyli organizacji zrzeszającej kraje NATO i ich sojuszników, które razem opracowują i wprowadzają do służby standardy w zakresie artyleryjskich systemów dowodzenia i kierowania walką. Celem ASCA jest zwiększenie interoperacyjności artylerii z różnych państw.

Artillery Systems Cooperation Activities to organizacja utworzona w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez cztery kraje: USA, Niemcy, Wielką Brytanię oraz Francję. Postawiła ona sobie za cel wprowadzenie do służby takich systemów dowodzenia i kierowania ogniem, które będą umożliwiały bezproblemowe współdziałanie na polu walki pododdziałów artylerii z różnych państw. Drogą do tego miało być opracowanie przez kraje należące do ASCA odpowiednich standardów (STANAG-ów), obejmujących m.in. bazy danych, znaki taktyczne oraz komendy i rozkazy. Przez prawie 30 lat powstało ich sporo, w tym obowiązujące dziś w całym NATO STANAG-i: Z245 – Field Artillery and Fire Support Data Interoperability, 2934 – NATO Land-Based Fire Support Procedures, 2432 – Artillery Procedures for Automatic Data Processing (ADP) System Interoperability, oraz 2484 – NATO Fire Support Doctrine.

Choć polskie wojska rakietowe i artyleria przez wiele lat blisko współpracowały z artylerzystami z państw należących do ASCA, to dopiero sześć lat temu, gdy zapadły decyzje o zakupie amerykańskich systemów rakietowych HIMARS, wyposażonych domyślnie w system dowodzenia wykorzystujący interfejsy ASCA (o nazwie IFATDS), Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że nasz kraj także dołączy do tej organizacji.

Po tym, jak w 2020 roku Polska uzyskała w ASCA status państwa wspierającego, przez kolejne trzy lata armia implementowała do wykorzystywanego przez polskie jednostki WRiA systemu kierowania ogniem Topaz wymagane przez organizację zdolności i standardy. Wreszcie we wrześniu 2023 roku oba wykorzystywane przez naszą armię systemy wsparcia dowodzenia i kierowania ogniem artylerii – Topaz i IFATDS-P (spolonizowana odmiana amerykańskiego systemu IFATDS) – poddane zostały wymaganym przez ASCA testom interoperacyjności. W dużym skrócie polegały one na tym, że najpierw Polacy dowodzili amerykańskimi oddziałami ogniowymi, a później one naszymi, po czym sytuacja powtórzyła się z jednostkami kanadyjskimi. Osiągnięte wyniki testów zostały omówione podczas konferencji ASCA w Koblencji w Niemczech (6–14 marca), podczas której państwa członkowskie jednogłośnie zdecydowały, że nasz kraj może stać się 16. członkiem organizacji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Anna Wiszowata

dodaj komentarz

komentarze


Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukces Polaka w biegu z marines
Gdy ucichnie artyleria
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Nowe zasady dla kobiet w armii
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Brytyjczycy na wschodniej straży
Kapral Bartnik mistrzem świata
Komplet medali wojskowych na ringu
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Militarne Schengen
Wojsko na Horyzoncie
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pilica w linii
Bezzałogowy nurek
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Marynarze podjęli wyzwanie
Elementy Wisły testowane w USA
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojskowy bus do szczęścia
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Pancerniacy jadą na misję
Ogień z Leopardów na Łotwie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Udany start Peruna
Drony w szkołach
Niebo pod osłoną
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Plan na WAM
Dzień wart stu lat
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polski „Wiking” dla Danii
Warto być wGotowości
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Nieoceniona siła edukacji
Razem na ratunek
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
„Horyzont” przeciw dywersji
Mundurowi z benefitami
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Krajowa produkcja amunicji
The Darker, the Better
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
W gotowości, czyli cywile na poligony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO