moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podoficer pies

Pierwszy pies służący w Wojsku Polskim ma stopień wojskowy. Na plutonowego mianowany został Eto, pies bojowy z Jednostki Wojskowej Komandosów, który obecnie pełni służbę na misji w Iraku i wspiera szkolenie irackich sił specjalnych. Nadawanie psom służbowym stopni wojskowych jest możliwe dzięki decyzji szefa SGWP. Nowe przepisy obowiązują od końca ubiegłego roku.

Uroczystość nadania stopnia wojskowego pierwszemu z psów, które służą w szeregach Wojska Polskiego, odbyła się pod koniec lutego. Na stopnień plutonowego został mianowany Eto, pies bojowy z Jednostki Wojskowej Komandosów. Zwierzę od grudnia 2023 roku wykonuje zadania na misji w Iraku, gdzie razem ze swoim przewodnikiem – operatorem JWK szkoli irackie siły specjalne, przede wszystkim sekcje K9.

– Płk Mariusz Janikowski, dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, w czasie uroczystej zbiórki w Camp Bart w Bagdadzie odczytał akt mianowania na stopień wojskowy „specjalnego” operatora Jednostki Wojskowej Komandosów, a następnie przypiął pagon z oznaczeniem stopnia do kamizelki taktycznej psa. Od tej chwili Eto jest pełnoprawnym podoficerem Wojska Polskiego w stopniu plutonowego – informuje kpt. Przemysław Kolman, rzecznik prasowy PKW Irak.

– Nadawanie psom stopni wojskowych to nie tylko forma ich uhonorowania i podziękowania za ciężką służbę. W ten sposób zmieniamy też wizerunek psów służących w armii. Dajemy wyraźny sygnał społeczeństwu, że pies nie jest narzędziem do walki, ale jest częścią zespołu, po prostu jednym z nas – mówi „Domel”, przewodnik psa bojowego, operator JWK. – Eto miał szczęście, że swój wielki dzień mógł spędzić razem z chłopakami z TF-52 i świętować na misji. Był to dla niego czas odpoczynku i relaksu, a swój sukces uczcił dodatkową porcją mięsa – z uśmiechem przyznaje „Domel”. Przewodnik wyjaśnia, że oznaczenie stopnia pies będzie nosił każdego dnia na kamizelce taktycznej.

Eto jest psem bojowym wyszkolonym w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia. Bierze udział w szkoleniach poligonowych w kraju i za granicą, każdego dnia intensywnie trenuje fizycznie. Pełnił również służbę na polsko-białoruskiej granicy. Świetnie radzi sobie w wodzie, podczas desantowania ze śmigłowców, wykonał także skok spadochronowy w tandemie z wysokości 4 tys. m. Od grudnia 2023 roku służy w składzie PKW w Iraku. To jego pierwsza misja zagraniczna.

– Irackie siły specjalne zwróciły się do koalicjantów z prośbą o pomoc w szkoleniu psów bojowych – mówił kilka tygodni temu „Polsce Zbrojnej” „Domel”. Podoficer stworzył w Iraku program szkolenia przewodników i psów, i na jego podstawie razem z Eto każdego dnia prowadzi zajęcia dla Irakijczyków. Treningi odbywają się na terenie baz wojskowych, różnego rodzaju obiektów szkoleniowych, ale także w ruinach budynków, złomowiskach czy w terenie otwartym. Przewodnicy uczą psy posłuszeństwa, koncentracji i uwagi. Irackie psy bojowe ćwiczą się przede wszystkim w poszukiwaniu różnego rodzaju ładunków wybuchowych, przeszukują samochody i budynki, ponadto uczą się zaznaczać niebezpieczne miejsca. Eto bierze udział w każdych zajęciach. Bezbłędnie wypełnia wszystkie polecenia, jako pierwszy wykonuje też każde ćwiczenie.

Nadawanie psom służbowym stopni wojskowych jest możliwe dzięki decyzji szefa Sztabu Generalnego WP. Gen. Wiesław Kukuła pod koniec ubiegłego roku zdecydował, że psy mogą być awansowane do sześciu stopni: szeregowego, starszego szeregowego, kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta. Uprawnionym do nadania stopnia wojskowego będzie dowódca jednostki, w której pies jest na etacie. O awans dla czworonogów mogą wnioskować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek. Rozkaz szefa SGWP reguluje także zasady awansowania psów. I tak np. stopień szeregowego psa nadaje się zwierzęciu, które przeszło kurs podstawowy i zdało egzamin końcowy oraz uzyskało atest Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Daniel Dmitrew

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy na poligonie
Kaman – domknięcie historii
Męska sprawa: profilaktyka
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Koniec dzieciństwa
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Brytyjczycy na wschodniej straży
Wellington „Zosia” znad Bremy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Starcie pancerniaków
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Pięściarska uczta w Suwałkach
Abolicja dla ochotników
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Polski „Wiking” dla Danii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Mity i manipulacje
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Nowe zasady dla kobiet w armii
Inwestycja w bezpieczeństwo
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Odznaczenia za wzorową służbę
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Mundurowi z benefitami
Szansa na nowe życie
Marynarze mają nowe motorówki
Nie daj się zhakować
Arteterapia dla weteranów
Marynarze podjęli wyzwanie
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
„Road Runner” w Libanie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Zasiać strach w szeregach wroga
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Kolejny kontrakt Dezametu
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Niespokojny poranek pilotów
Kircholm 1605
Pomnik nieznanych bohaterów
Standardy NATO w Siedlcach
Rusza program „wGotowości”
Sukces Polaka w biegu z marines

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO