moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ruszyły ćwiczenia „Brilliant Jump ’24”. Cel: przetestowanie szybkiego przerzutu na wschodnią flankę tzw. szpicy, czyli natowskich sił bardzo wysokiej gotowości. Do Polski dotarli już Brytyjczycy z 7 Lekkiej Brygady Zmechanizowanej, nazywani „Szczurami pustyni”. Wkrótce na poligonie w Drawsku spotkają się z pododdziałami z Polski, Hiszpanii, Turcji i Albanii.

Brytyjczycy wyruszyli w drogę ponad tydzień temu. Na pokładach statków dotarli do niemieckiego portu Emden. Stamtąd prawie 600 różnego typu pojazdów wyjechało na wschód. W piątek kolumna przekroczyła granicę z Polską i skierowała się ku poligonowi w Drawsku Pomorskim. Właśnie tam żołnierze zespołu bojowego 7 Lekkiej Brygady Zmechanizowanej, zwani też „Szczurami pustyni”, poczekają na pozostałych uczestników ćwiczeń „Brilliant Jump 2024”.

 

W najbliższych dniach do Brytyjczyków powinni dołączyć Hiszpanie z Brygady Guzman el Bueno X. Kilkudziesięciu żołnierzy z Półwyspu Iberyjskiego już się zameldowało w Szczecinie. Jutro wieczorem, najpóźniej w środę rano, zawinie tam cywilny statek, który dostarczy prawie 90 sztuk sprzętu – pojazdów i kontenerów. Z pokładu zjadą między innymi czołgi. Sami żołnierze dotrą do Polski na pokładach samolotów. W drodze już także jest kompania rozpoznawcza z Turcji oraz niewielki kontyngent albański. Oni do Polski wjadą od południa, w samym Drawsku Pomorskim zaś powinni się pojawić pod koniec tygodnia. Na tamtejszym poligonie w roli gospodarza wystąpią pododdziały 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Trzon sił wydzielonych do ćwiczeń będzie stanowił batalion czołgów Leopard. – Łącznie w „Brilliant Jump 2024” weźmie udział trzy tysiące żołnierzy z pięciu państw. Do dyspozycji będą mieli około 700 jednostek sprzętu, od ciężarówek po wspomniane czołgi – informuje płk Bogumił Szynaka z Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, które pokieruje ćwiczeniami.

Głównym przedsięwzięciem jest przetestowane szybkiego przerzutu na wschodnią flankę VJTF, czyli natowskich sił bardzo wysokiej gotowości. – Odkąd Rosja rozpoczęła brutalną i niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie, skupianie się na możliwych scenariuszach wynikających z artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego zyskało dla Sojuszu kluczowe znaczenie – przyznaje gen. Guglielmo Luigi Miglietta, dowódca JFC Brunssum. Same ćwiczenia „Brilliant Jump” stanowią element „Steadfast Defender 2024”, największych manewrów NATO od czasu zakończenia zimnej wojny. Weźmie w nich udział 90 tysięcy żołnierzy z wszystkich państw członkowskich oraz Szwecji.

Na poligonie w Drawsku uczestnicy „Brilliant Jump” zgrają współdziałanie wojsk, zrealizują kilka epizodów, które zakłada scenariusz, po czym zostaną oddani pod komendę dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dołączą do ćwiczeń „Dragon 2024”, najważniejszego w tym roku sprawdzianu polskiej armii i zarazem kolejnej odsłony wspomnianego „Steadfast Defender”. Dalej wojska wyruszą na wschód, po drodze zaś będą między innymi forsować Wisłę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Allied Joint Force Command Brunssum

dodaj komentarz

komentarze


Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Żywią i bronią
Sztuka tworzenia kryptonimu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Podróż w ciemność
Miliardy na obronność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mundur i bokserskie rękawice
NATO liczy wydatki przed szczytem
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Polski wkład w operację „Overlord”
Śmierć w sercu Azji
Szerszeń z Sochaczewa
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
USA znów uderzyły w Iran
Barakudy z Polski
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Piksele prawdy w morzu fałszu
Gotowi na zmiany na polu walki
Paliwowy krwiobieg NATO
Drony na Legii
Przełomowe zdolności artylerzystów
Zatrzymać drona
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Dronowy kierunek przyszłości
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Przełomowe porozumienie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Tropem tajemnic z przeszłości
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
PIRX-1 na orbicie
Vespa Battle Challenge
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
NATO zwiększy produkcję broni
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Mundur w paczkomacie
Twarzą w twarz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Pieta Michniowska
Domek Pilota w LAW otwarty
Zbrodnicza farsa
Ostatnia niedziela…
Wielki sukces podchorążych z AMW
Studenci w koszarach
Prezydent RP o szczycie NATO
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO